1.Kuinka taulukoiden (solun) taustaväri saadaan vaihdettua kun hiiren osoitin on sen päällä?
2.Voiko kehyksiksi vaihtaa/muuttaa muita kun numeroituja vaihtoehtoja?
2.Voiko kehyksiksi vaihtaa/muuttaa muita kun numeroituja vaihtoehtoja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
solu
Minkä tahansa elementin reunojen leveys, tyyli ja väri voidaan vaihtaa CSS:llä
»1.Kuinka taulukoiden (solun) taustaväri saadaan vaihdettua kun hiiren osoitin on sen päällä?»
Tämä on helppoa. Tai olisi jos kaikki selaimet ymmärtäisivät kunnolla css:ää, mutta taas kerran InternetExplorein ymmärrys jää vaillinaiseksi.
Joka tapauksessa se tehdään näin:
td:hover {background-color: Aqua;}
InternetExplorer ei taida ymmärtää noita hovereita muuten kuin linkkien kanssa, joten täytyy laittaa linkki sinne soluun ja sitten saan solun taustan vaihtumaan:
td a:hover {
background-color: Aqua;
height: 100%;
width: 100%;
}
Hmm.. ei tääkään oikein tunnu toimivan..
Sanotaan sitten että EN TIEDÄ :)
»2.Voiko kehyksiksi vaihtaa/muuttaa muita kun numeroituja vaihtoehtoja?»
Nyt pitää tunnustaa ettei mulla ole hajuakaan mitä tarkoitat kysymykselläsi. Miksi kehyksiksi? Mitä numeroituja vaihtoehtoja?
Taidat puhua jostain tietystä ohjelmasta vai..
text
Ilman tyylitiedostoa
this cell highlights
Tyylitiedostolla
.nav_highlight {background-color:#000066; color:#ffff00}
.nav {color:#000066; background-color:#ffff00}
this cell highlights
Solun värin vaihto tehdään kuten höpö jo mainitsi css:llä:
td:hover { background-color: yellow }
Yksi nimeltä mainitsematon kökköselain ei vain ymmärrä näinkään yksinkertaisia asioita, vaikka se on muuten tungettu täyteen tuhansia tarpeettomia ominaisuuksia.
Jos haluat kehyksiin literaalisia vaihtoehtoja, niin kokeile vaikka näitä (border-style:)
dotted
dashed
solid
double
groove
ridge
inset
outset
Tosin taas on epävarmaa mitkä noista toimivat sillä yhdellä kököllä.
että kökköselaimia!!
Eihän tuo td hover ole edes mihinkään standardiin kuuluva, siksipä tuonkin tekemiseen on ihan omat juttunsa koska tuolla ei tee mitään jos haluaa vaikka sen td:n klikattavaksi linkiksi.
Kannattaa tutustua ennenkuin alkaa napista mistään kököistä, http://www.w3schools.com/dhtml/dhtml_events.asp
"että kökköselaimia!!"
Kyllä. IE osaa harvinaisen huonosti CSS:ää. Eli aika tärkeää perusasiaa selaimelle. Sen sijaan siinä on 1000 vähemmän tärkeää ominaisuutta.
"Eihän tuo td hover ole edes mihinkään standardiin kuuluva"
Standardiiin? Missä sellainen on? En ole koskaan nähnyt. Sen sijaan suosituksia olen nähnyt. Ja niissä on hoover pseudo-luokka.
"tuolla ei tee mitään jos haluaa vaikka sen td:n klikattavaksi linkiksi."
Palautetaan mieliin alkup. kysymys:
1.Kuinka taulukoiden (solun) taustaväri saadaan vaihdettua kun hiiren osoitin on sen päällä?
Tunnut olevan kovin innoissasi noista mouceovererista... No, huvinsa kullakin.
»Eihän tuo td hover ole edes mihinkään standardiin kuuluva..»
Kyllä td:hover on The World Wide Web Consortiumin (W3C) CSS -standardin mukainen juttu.
Kannattaa tutustua ennenkuin alkaa napista mistään kököistä:
http://www.w3.org/Style/CSS/Test/CSS3/Selectors/20020115/xml/interactive/flat/css3-modsel-18.xml
Vertaa muuten tuon toimivuutta eri selaimilla ja kerro millä toimii huonoiten:)
»Sen sijaan siinä (IE:ssä) on 1000 vähemmän tärkeää ominaisuutta.»
Mitä ihmeän ominaisuutta? PopupBlockerin M$ sentään sai siihen lopultakin laitettua mutta tämänkin suurin osa netin tietotekniikkaa tuntemattomista PERUSkäyttäjistä (ja näitähän suurin osa netinkäyttäjistä on) kokee liian hankalaksi säätää haluamakseen (eli niin että Popupit hyväksytään haluttaessa).
Muuten IE on harvinaisen köyhä ominaisuuksien(kin) suhteen. Kokeile Operaa niin huomaat mitä tarkoittaa selaimessa olevat ominaisuudet :)
»Sen sijaan siinä (IE:ssä) on 1000 vähemmän tärkeää ominaisuutta.»
Mitä ihmeen ominaisuutta? PopupBlockerin M$ sentään sai siihen lopultakin laitettua mutta tämänkin suurin osa netin tietotekniikkaa tuntemattomista PERUSkäyttäjistä (ja näitähän suurin osa netinkäyttäjistä on) kokee liian hankalaksi säätää haluamakseen (eli niin että Popupit hyväksytään haluttaessa).
Muuten IE on harvinaisen köyhä ominaisuuksien(kin) suhteen. Kokeile Operaa niin huomaat mitä tarkoittaa selaimessa olevat ominaisuudet :)
nyt eletään tätä päivää eikä mitään css3:n tulevaisuuden visioita, katsotaan sitten uudelleen kun se on ajankohtaista, koskas se muuten tulee, parin vuoden päästä?
Jotkut selaimet tukevat jo tulevia juttuja, toiset eivät tue edes tämän päivän hommia.
Toisille nuo ovat vasta visioita, mutta esim. Firefox ja Opera hallitsevat nuo nyt jo. Mieti sitä.
Luultavasti IE:kin tukee kymmenen vuoden päästä tuotakin (jo vuonna 2001 esitettyä) asiaa.
Tiesitkö että myös Microsoftin edustajia kuuluu tuonon 3wc:hen.
Mieti lukemaasi ennenkuin alat sauhuta.
En ymmärtääkseni kehunut IE:tä, vaan puhuin "vähemmän tärkeistä ominaisuuksista", joten tuo koko viestisi oli aika turhaa höpötystä.
Jos et nyt tajua mistä puhun, niin et sitten varmaan ole vieraillut sadoilla sivuilla, joiden tekijät käyttävät jotain m$-editoria ja jotka testaavat sivunsa vain IE:llä. Ja joiden sivut eivät sitten toimi non-IE selaimella.
tuolla http://www.w3.org/Style/CSS/Test/CSS3/Selectors/current/html/full/tng/index.html FF ja IE selaimia rintarinnan ja sen myönnän et kyllä FF enemmän sieltä asioita osasi, mutta on syytäkin kun uutta päivitystä selaimesta tunkee markkinoille tasaseen tahtiin, IE:ltä selainpäivitykset tulee milloin tulee ja silti pysyi melkein perässä tuossa testissä, tosin eipä siellä mitään mullistavaa ollutkaan!
Kyllä IE:n ominaisuudet on aika minimaaliset.
»Jos et nyt tajua mistä puhun, niin et sitten varmaan ole vieraillut sadoilla sivuilla, joiden tekijät käyttävät jotain m$-editoria ja jotka testaavat sivunsa vain IE:llä. Ja joiden sivut eivät sitten toimi non-IE selaimella.»
Tällä nyt ei ole mitään tekemistä selaimen ominaisuuksien kanssa. Ellei ominaisuuksiksi sitten lasteta koodin virheellistä tulkintaa.
Eikö se juuri ole kökön selaimen merkki ettei se ymmärrä vuosia vanhoja määrityksiä (nykyisistä puhumattakaan) ja päivityksiäkin saa odottaa vuositolkulla?
»tosin eipä siellä mitään mullistavaa ollutkaan!»
Siellä on paljonkin sivuntekijän kannalta hyödyllisiä ominaisuuksia joita ei voi käyttää koske eräs-tietty-paska ei niitä tue.
Microsoft on kaikkein suurin jarru parempien nettisivujen kehitykselle.
Hei hippi, sulta katkee vielä verisuoni päästä kun yrität noin epätoivoisesti ajaa läpi tuota FF-vallankumoustasi, toivottavasti huhut pitää paikkaansa ettei tuleva IE7 tukisi vieläkään kaikkia vanhojakaan CSS ominaisuuksia, siinäpä pyristelet taas useamman vuoden kiroten kun IE sitä ja tätä =)
En aja mitään FF-vallankumousta, oikeasti en juuri edes käytä FF:ää (en tosin IE:täkään).
Vaan kyllä sivunteossa ottaa päähän kun aina pitää huomioida IE:n puutteet.
»toivottavasti huhut pitää paikkaansa ettei tuleva IE7 tukisi vieläkään kaikkia vanhojakaan CSS ominaisuuksia..»
No näinhän ne ovat ihan Microsoftillakin tunnustaneet.
"Vaan kyllä sivunteossa ottaa päähän kun aina pitää huomioida IE:n puutteet"
Minä lopetin jo ajat sitten sivujen testauksen IE:llä. Koska en saa maksua sivunteosta, vaan ylläpidän paria sivustoa ihan talkootyönä, niin minulla on hyvin varaa tähän. Laitoin aikanaan sivuille vain ilmoituksen "Jos sivut eivät toimi kunnolla, selaimesi on todennäköisesti rikkinäinen".
No mulla oli joskus että "jos sivut eivät näy järkevästi vika ei ole sivuissa vaan selaimessasi", mutta eihän tuo pidä paikkaansa.
Hyvin tehdyt sivut näkyvät aina järkevästi ja hyvin tehdyt sivut myös toimivat kunnolla.
IE:llä ei juurikaan ole ongelmia html:n kanssa ja html on sitä jota palvelin lähettää selaimelle. Koska standardinmukainen html (Stickt) on yksinkertaista ja loogista niin tämä ei tuota minkäänlaisia vaikeuksia.
Ongelmia tulee silloin kun haluaa sivuista visuaalisesti massasta erottuvia mutta silti näyttäviä. Koska sivujen visuaalinen ilme toteutetaan css:llä niin olennainen asia on huomioida miten käytetyimmät selaimet tukevat tätä tapaa, ja koska IE:n css-tuki on monessa kohtaa vaillinainen niin välillä pitää tehdä kompromisseja.