SPSS???

Auttakaa hyvät ihmiset tietämätöntä..

Miten SPSS-ohjelmalla saa tehtyä tutkimuksen tuloksista sellaisia kaavioita ja diagrammeja,jossa näkyy prosentit ym tiedot???
41332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Enpäs tiedä, vaikka spss:ää käytänkin. Itse teen taulukot wordilla.

Äänestä

Siitä on nyt aikaa kun olen SPSS:ää käyttänyt, mutta yksi hyvä keino (jos oikein muistan) on klikata siellä outputissa niitä tuloksia hiiren oikealla näppäimellä, sieltä tulee valikko jossa yksi vaihtoehto on "create a graph" tms. Vaikeamman kautta sama tietysti onnistuu sieltä graphs -valikosta.

Itse opin käyttämään SPSS:ää kokeilemalla kaikki valikot monta kertaa läpi, eli yrityksen ja erehdyksen kautta. Kärsivällisyydestä on siis apua tuon ohjelman kanssa, jos aikoo vain itsekseen käyttöä opetella!

Vinkiksi vielä, samalla tapaa klikkaamalla tuloksia hiiren oikealla näppäimellä pitäsi päästä "results coachiin", joka siis auttaa ymmärtämään miten tuloksia luetaan ja mitä ne tarkoittavat. Suosittelen!

Äänestä

Diagrammit voi muodostaa (kuten aikaisemmin joku jo kirjoittikin valitsemalla Graphs-valikon ja sieltä haluamansa diagrammi tyypin -> bar=pylväs, line=viiva ja pie=piirakka). Sitten vain valitsen sun muuttujan mistä haluat kuvan piirtää ja sen tunnusluvun mitä haluat diagrammissa kuvata.

Mikäli haluat että diagrammissa lukee myös numeroina tunnusluku (esim. prosenttuaalinen osuus). Niin tuplaklikkaa output-ikkunassa tiettyä kuvaa, jolloin aukeaa chart-editor josta etsin kohdan "show data-labels" (edellä kuvattu valikko löytyy, mikäli on chart-editorissa klikannut esim. pylväitä tai viivoja, riippuen millaista diagrammia on piirtämässä).

Äänestä

Älä ihmeessä käytä spss:ää kuvien tekemiseen. Sen kuvanmuokkausominaisuudet on aivan olemattomat. Käytän työssäni spss:ää ja piirrän kuvia usein. Vuosien tahkoamisen tuloksena olen päätynyt siihen, että mikäli vain mahdollista, kuvien piirtoon kannattaa käyttää exceliä. Etenkin jos kuvia joutuu muokkaamaan. Excel on siihen paljon parempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja diagrammit.. kirjoitti:

Auttakaa hyvät ihmiset tietämätöntä..

Miten SPSS-ohjelmalla saa tehtyä tutkimuksen tuloksista sellaisia kaavioita ja diagrammeja,jossa näkyy prosentit ym tiedot???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu