tulostus. Minulla on Lexmark 3150 monitoimilaite. Tulostin tuossa eilen ihan normaalisti ja kaikki hyvin. Tänä aamuna se ei tehnytkään kun sellaista keltaista himmeää töherrystä, ensimmäinen rivi alkoi ihan normaalisti. Kone näyttää että mustetaso on puolillaan värikasetissa sekä mustavalkoisessa. En itse löydä mitään selitystä ja vikaa, en tosin ole mikään ihmelapsi tämän koneen kanssa. Toinen ongelmani on kun tulostuksesta jää oikeasta reunasta kirjaimia pois, olen siirtänyt marginaalia jne. mutta ei onnistu. Olisiko siihen jotain neuvoa.
Kiitos jos joku viitsisi neuvoa ja vielä sillai selkokielellä että ymmärtäisi tälläinen taviskin ;))
Kiitos jos joku viitsisi neuvoa ja vielä sillai selkokielellä että ymmärtäisi tälläinen taviskin ;))
Vastaukset 4
Vanhimmat
monitoimilaite on Lexmark 3100. Lueskelin tuolta alempana samanlaisesta ongelmasta, voisi olla tukkeessa jokin. Miten minä sen tarkistaisin?
Siinä tulostimessa on varmaan ns. puhdistus ohjelma toi kuulostaa siltä kuin olisi tulostuspäät tukkeessa joten katso tulostimen manuaali ja aja se puhdistus ohjelma päille tosin se pitäisi löytyä sieltä lexmarkin softasta valmiina jos olet sen koneellesi asentanut.
Mitä taas tulee siihen paperi ongelmaa niin katso ennen tulostusta esikatselussa se dokumentti niin näät onko se paperi kohdallaan, esim. word:issä löytyy sellainen ja monessa muussakin teksturissa.
Jos se ei auta niin siirrä sitten lexmarkin paperin rajoittimia ne on liikaa oikealla ei varmaankaan ole ihan kohdallaan se syöttö kaukalo a-4 arkeille tulostimissa on yleensä säädöt jokaiselle paperi koolle erikseen ns. topparit.
kopioida, sen se tekee, joten voiko suuttimet olla silloin tukkeessa?
Ohjauspaneelista: Tulostimet ja faksit, Klikkaa tulostinta oik. ja valitse ominaisuudet. Sitten sieltä ylläpito-välilehdeltä puhdistus tai oliko se perusteellinen puhdistus.