Miettikää hyvä otsikko

palstan luettavuuden lisäämiseksi olisi hyvä että kirjoittajat miettisivät mahdollisimman hyvin itse kirjoitusta kuvaavan otsikon. Tällöin on myös muiden helpompi etsiä tuota viestiä myöhemmin. Rekisteröidyllä nimimerkillä saat otsikon näkymään tummennetulla tekstillä listalla, mutta samalla otsikon on oltava lyhyempi jotta se mahtuisi kokonaan esiin.

Hyvä otsikko tuo tekstin idean esiin muutamalla sanalla. Jos kirjoitus käsittelee vain yhtä asukasta niin olisi kyllä hyvä mainita tuo nimi otsikossa. paljon käytetty tapa "jatkaa" otsikkoa nimimerkillä on mielestäni ihan ok, jos haluaa käyttää jotain kertakäyttönimimerkkiä, mutta tuolloin saattaa olla kankeaa ainakaan vastata johonkin kommenttiin sillä samalla nimimerkillä.

Esimerkkejä huonoista otsikoista parilta viimesivulta:

On toiveajattelua_______________että...
ootte________________________vaan
Ootteko.______________________Huomannu.
Törkee Tyyppi_________________Mannahali
Siis__________________________oikeesti....

3

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      joissakin tapauksissa kirjoittaja haluaa pitää viestin varsinaisen sisällön vielä salassa ja saada mielenkiinnon ja uteliaisuuden heräämään juuri sillä tavalla ettei otsikko vielä paljasta mistä on kyse.

      • Järjenkäyttö sallittu

        Se on kyllä harvinaisen huono tehokeino tällaisella palstalla kun viestejä tulee enemmän kuin sieniä sateella. Lisäksi kun suurimman osan takaa paljastuu joku asiaton tai tyhjänpäiväinen juttu.

        Epäselvät otsikot lisäävät vain uusien keskustelunaiheiden määrää ihan turhanpäiten, kun ei millään viitsi lukea ja tarkistaa jokaista epämääräistä otsikkoa.


      • edellä listalla
        Järjenkäyttö sallittu kirjoitti:

        Se on kyllä harvinaisen huono tehokeino tällaisella palstalla kun viestejä tulee enemmän kuin sieniä sateella. Lisäksi kun suurimman osan takaa paljastuu joku asiaton tai tyhjänpäiväinen juttu.

        Epäselvät otsikot lisäävät vain uusien keskustelunaiheiden määrää ihan turhanpäiten, kun ei millään viitsi lukea ja tarkistaa jokaista epämääräistä otsikkoa.

        lukee hollannin bb ni jutut olis kuulunut pistää saman otsikon alle eikä aina aloittaa uutta, on se kumma kun se ei vaan mene jonku kaaliin??!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      328
      7121
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4338
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3165
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2967
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1800
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1577
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe