Miettikää hyvä otsikko

palstan luettavuuden lisäämiseksi olisi hyvä että kirjoittajat miettisivät mahdollisimman hyvin itse kirjoitusta kuvaavan otsikon. Tällöin on myös muiden helpompi etsiä tuota viestiä myöhemmin. Rekisteröidyllä nimimerkillä saat otsikon näkymään tummennetulla tekstillä listalla, mutta samalla otsikon on oltava lyhyempi jotta se mahtuisi kokonaan esiin.

Hyvä otsikko tuo tekstin idean esiin muutamalla sanalla. Jos kirjoitus käsittelee vain yhtä asukasta niin olisi kyllä hyvä mainita tuo nimi otsikossa. paljon käytetty tapa "jatkaa" otsikkoa nimimerkillä on mielestäni ihan ok, jos haluaa käyttää jotain kertakäyttönimimerkkiä, mutta tuolloin saattaa olla kankeaa ainakaan vastata johonkin kommenttiin sillä samalla nimimerkillä.

Esimerkkejä huonoista otsikoista parilta viimesivulta:

On toiveajattelua_______________että...
ootte________________________vaan
Ootteko.______________________Huomannu.
Törkee Tyyppi_________________Mannahali
Siis__________________________oikeesti....

3

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      joissakin tapauksissa kirjoittaja haluaa pitää viestin varsinaisen sisällön vielä salassa ja saada mielenkiinnon ja uteliaisuuden heräämään juuri sillä tavalla ettei otsikko vielä paljasta mistä on kyse.

      • Järjenkäyttö sallittu

        Se on kyllä harvinaisen huono tehokeino tällaisella palstalla kun viestejä tulee enemmän kuin sieniä sateella. Lisäksi kun suurimman osan takaa paljastuu joku asiaton tai tyhjänpäiväinen juttu.

        Epäselvät otsikot lisäävät vain uusien keskustelunaiheiden määrää ihan turhanpäiten, kun ei millään viitsi lukea ja tarkistaa jokaista epämääräistä otsikkoa.


      • edellä listalla
        Järjenkäyttö sallittu kirjoitti:

        Se on kyllä harvinaisen huono tehokeino tällaisella palstalla kun viestejä tulee enemmän kuin sieniä sateella. Lisäksi kun suurimman osan takaa paljastuu joku asiaton tai tyhjänpäiväinen juttu.

        Epäselvät otsikot lisäävät vain uusien keskustelunaiheiden määrää ihan turhanpäiten, kun ei millään viitsi lukea ja tarkistaa jokaista epämääräistä otsikkoa.

        lukee hollannin bb ni jutut olis kuulunut pistää saman otsikon alle eikä aina aloittaa uutta, on se kumma kun se ei vaan mene jonku kaaliin??!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      103
      6352
    2. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      118
      2977
    3. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      282
      2748
    4. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      147
      2693
    5. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      37
      2358
    6. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      71
      2306
    7. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      76
      1760
    8. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1705
    9. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      53
      1613
    10. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      4
      1465
    Aihe