palstan luettavuuden lisäämiseksi olisi hyvä että kirjoittajat miettisivät mahdollisimman hyvin itse kirjoitusta kuvaavan otsikon. Tällöin on myös muiden helpompi etsiä tuota viestiä myöhemmin. Rekisteröidyllä nimimerkillä saat otsikon näkymään tummennetulla tekstillä listalla, mutta samalla otsikon on oltava lyhyempi jotta se mahtuisi kokonaan esiin.
Hyvä otsikko tuo tekstin idean esiin muutamalla sanalla. Jos kirjoitus käsittelee vain yhtä asukasta niin olisi kyllä hyvä mainita tuo nimi otsikossa. paljon käytetty tapa "jatkaa" otsikkoa nimimerkillä on mielestäni ihan ok, jos haluaa käyttää jotain kertakäyttönimimerkkiä, mutta tuolloin saattaa olla kankeaa ainakaan vastata johonkin kommenttiin sillä samalla nimimerkillä.
Esimerkkejä huonoista otsikoista parilta viimesivulta:
On toiveajattelua_______________että...
ootte________________________vaan
Ootteko.______________________Huomannu.
Törkee Tyyppi_________________Mannahali
Siis__________________________oikeesti....
Miettikää hyvä otsikko
3
609
Vastaukset
- ...
joissakin tapauksissa kirjoittaja haluaa pitää viestin varsinaisen sisällön vielä salassa ja saada mielenkiinnon ja uteliaisuuden heräämään juuri sillä tavalla ettei otsikko vielä paljasta mistä on kyse.
- Järjenkäyttö sallittu
Se on kyllä harvinaisen huono tehokeino tällaisella palstalla kun viestejä tulee enemmän kuin sieniä sateella. Lisäksi kun suurimman osan takaa paljastuu joku asiaton tai tyhjänpäiväinen juttu.
Epäselvät otsikot lisäävät vain uusien keskustelunaiheiden määrää ihan turhanpäiten, kun ei millään viitsi lukea ja tarkistaa jokaista epämääräistä otsikkoa. - edellä listalla
Järjenkäyttö sallittu kirjoitti:
Se on kyllä harvinaisen huono tehokeino tällaisella palstalla kun viestejä tulee enemmän kuin sieniä sateella. Lisäksi kun suurimman osan takaa paljastuu joku asiaton tai tyhjänpäiväinen juttu.
Epäselvät otsikot lisäävät vain uusien keskustelunaiheiden määrää ihan turhanpäiten, kun ei millään viitsi lukea ja tarkistaa jokaista epämääräistä otsikkoa.lukee hollannin bb ni jutut olis kuulunut pistää saman otsikon alle eikä aina aloittaa uutta, on se kumma kun se ei vaan mene jonku kaaliin??!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490