Moip! Nyt on ongelma. Koneellani on sekä Realplayer että Windows media player. Kun lataan netistä jotakin videoa, se aukeaa aina Real playeriin, miksi?
Toiseksi,latasin yhden videon linkistä, mutta Realplayer ei näytä ollenkaan kuvaa, ainoastaan ääni kuuluu. Missä vika?
Toiseksi,latasin yhden videon linkistä, mutta Realplayer ei näytä ollenkaan kuvaa, ainoastaan ääni kuuluu. Missä vika?
Vastaukset 2
Vanhimmat
olet asentanut real playerin media playerin jälkeen, joten ssihen on tullut oletuksena aukaista nämä videot. Niitä voi muuttaa kansion asetuksista "file types" kohdasta ( en muista mitä suomeksi). Siellä pystyy määrittämään aukaistavan ohjelman eri tiedostomuodoille.
Kuva luultavasta hukassa, koska puuttuu joitakin codeckeja.
Ainakin ne tiedostot jotka on jo konella voi muuttaa kun klikkaa tiedostoa hiiren oikealla korvalla ja valitse "Ominaisuudet"ja sieltä muuta avautuvaksi MediaPlayerillä.
Kuvan näkymättömyys voi johtua "kodekkien" puuttumisesta (mikähän on tiedoston pääte).