Mulla on Canon MV700 digivideokamera. oon siirrellysiitä koneelle kuvaa, mutta se on aika surkeen näköistä(rakeista). Käytän Windows Movie Makeria ja olen kokeillu siirtää parhaalla eli siirtonopeus 25mt/s. Johtuuko kuvan laatu enemmän kamerasta vai editointi-ohjelmasta? WMM:llä saa max.kuvapisteitä vain 720x576, vaikuttaako se? Saako esim. Pinacle 9 isomman kuvapistemäärän? En saa kovin hyvännäköisiä videoita. Mikä se PAL-videomuto tarkoittaa?
Kuvan laatu
kamera vai editointi ohjelm...
5610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mitä kaapelia käytät ?
USB-kaapelilla kuva on PE****STÄ
käytä FireWire kaapelia niin saat paremman kuvan
( maksaa 15 euroa )
PAL tarkoittaa sitä videosysteemiä, mikä meidän televisiossa on. TV-tarkkuus on kehno. Digivideot kannattanee siirtää DVD-levyiksi, johon tarvitaan sopiva ohjelma. Muut neuvonevat lisää, minulla ei ole digivideokameraa.
Niinkuin tuossa jo edellä kyseltiin, niin kerro millä kaapaelilla siirsit videon Movie Makerille, jos siirrit USB kaapelilla, niin silloin kuvalaatu on huono. FireWire on oikea kaapeli digitaalisen videon siirtoon.
http://www.digivideo.org/content/index.php?option=com_content&task=view&id=69&Itemid=43
Kuvanlaatuun ei juurikaan vaikuta se, miillä ohjelmalla videoa tuo tietokoneelle.
Digitaalinen videon kuvanlaatu säilyy FireWire kaapelilla tietokoneelle siirron jälkeen täsmälleen yhtä hyvälaatuisena, kuin se alkuperäinenkin video. Myös video säilyy alkuperisellä laadulla, kun se editoinnin jälkeen siirretään FireWire kaapelilla takaisin kameran nauhalle, tällöin kamerassa pitää olla DV inn toiminto.
Käytän FireWire- johtoa siirtämiseen!
PAL tarkoitta euroopassa käytettettävää televisio standaria, käytä sitä. Esimerkiksi Yhdysvalloissa on NTSC tv standari.
720x576 on normaali DV kameran resoluutio, Myös Pinnacle Studiossa käytetään tuota samaa resoluutiota täydellä laadulla (DV-AVI) kaappaukseen.