vuokralle

Kertokaapa te jotka tiedätte,kauanko mahdollisesti joutuu odottamaan helsingin kaupungilta vuokraasuntoa?Tiedän että jono varmasti on pitkä,mutta mitkä asiat nopeuttaa saamista?Olen ulkopaikkakuntalainen,mutta asunut aikaisemmin kyllä Helsingissä n 20 vuotta!!!!Hakemus on ollut nyt sisällä pari kuukautta..kannattaako sinne soitella,onko siitä mitään hyötyä???
8629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

arvelisin että saat kaupungin vuokra-asunnon 15 vuoden päästä jos silloinkaan.
Pitäisi olla kirjoilla kaupungissa ja hankkia häätö tai avioero väkivaltaisesta suhteesta niin sitten voisi onnistua nopeasti jonon ohi, tästä syystä et koskaan sitä asuntoa saakkaan?
Toisaalta miksi mennä kaupungin vuokra-asuntoon kun asuinalueen voi valita vapailta markkinoilta?

Äänestä

jos et ole pakolainen, alkoholisti, narkkari jne. He kyllä saavat kaupungin asunnon alta aika yksikön. Olen ihmetellyt, että kun Helsinki suosii asuntojonossaan helsinkiläisiä, niin miten ihmeessä nämä pakolaiset ovat niitä. Kun sinä olet ulkopaikkakuntalainen, eikä vielä ole voimassa se, että Helsingin pitäisi antaa asunto myös ulkopaikkakuntalaiselle, et ole vielä päässyt edes jonoon. Eivät he katso, että olet helsinkiläinen, vaikka olet asunut Helsingissä. Niin olin minäkin asunut ja sitten yritin hakea asuntoa Keski-Suomesta käsin. Eipä onnistunut.

Äänestä

jo yli 13 vuotta enkä ole edes ulkopaikkakuntalainen.

Äänestä
  • Kaikki häiriköt kerätään kaupunginasuntoihin!

    Äänestä

  • häirikkö kirjoitti:

    Kaikki häiriköt kerätään kaupunginasuntoihin!

    Minä viihdyn oikein hyvin "kaupungin" kolmiossani 20 min keskustassa, ja vuokra on 370€/kk sis. veden.

    "Ei häiriköt" maksavat yhtä paljon solusta Helsingissä. Siinä vasta saat nauttia "häiriöttömästä" elämästä.

    Äänestä

Vapailla markkinoilla on tarjolla paljon erilaisia vuokra-asuntoja. Myin itse juuri äsken yhden koska vuokralaista ei meinannut löytyä millään. Jännä oli todeta etta alihintaankin vuokratessa kiinnostus oli melko laimeaa mutta myyntiesittelyssä oli yli sata kävijää. myin asunnon 4000 euroa yli pyydetyn hinnan koska ostajia oli useampia.

Äänestä

Eikö 20 vuodessa muka pysty hankkimaan varoja omaan asuntoon?
Mihin rahat ovat menneet?

Äänestä

Se, että haet asuntoa yksin (haetko?) on rajoittava tekijä. Saatat joutua jonottamaan kauankin, esimerkiksi vuosi ei olis yllättävä aika, jos riittääkään.

Mulle ja miehelleni tarjottiin asuntoa stadilta 1kk jonotuksen jälkeen, ja espoon kaupungilta 2vko jonotuksen jälkeen, mutta tässäpä onkin se juju että olemme avopari. Yksinhakijalla on hankalaa, vaikka haettava asunto ois sama.

Älä nirsoile hakemuksessasi, eli älä karsi turhaan mitään kaupunginosia pois. Laita tyyliin "kaikki kelpaa".

Tosiasiahan on, että helsinkiläiset ovat etusijalla asunnonsaannissa. En usko että se, että olet asunut aiemmin Helsingissä merkkaa mitään, papereihinhan kirjoitetaan vain nykyinen asuinpaikka.

Minulle on asuntotoimistossa sanottu, ettei kannata soitella perään, eli ei nopeuta prosessia mitenkään. Hakemukset käsitellään omassa järjestyksessään, siinä ajassa kun ehditään. Voithan tietysti soittaa ja varmistaa että hakemuksesi on ylipäänsä päässyt perille.

Tsemppiä asunnonetsintään. Muista myös VVO:n ja SATO:n asunnot =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siiri kirjoitti:

Kertokaapa te jotka tiedätte,kauanko mahdollisesti joutuu odottamaan helsingin kaupungilta vuokraasuntoa?Tiedän että jono varmasti on pitkä,mutta mitkä asiat nopeuttaa saamista?Olen ulkopaikkakuntalainen,mutta asunut aikaisemmin kyllä Helsingissä n 20 vuotta!!!!Hakemus on ollut nyt sisällä pari kuukautta..kannattaako sinne soitella,onko siitä mitään hyötyä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu