Hei!
Millainen olisi hyvä perus "kotiapteekki" eteeristen öljyjen osalta? Esimerkiksi 5-10 öljyä, jotka olisivat hyvä olla olemassa (eukalyptus, laventeli, teepuu...)
Kiitos vaivannäöstä vastaajille!
"Kotiapteekki"
6
1501
Vastaukset 6
- jenni
hei!
Itse teen melko paljon erilaisia hierontoja,kääreitä ym. mutta jos öljyjä käyttää vähän, niitä ei kannata ostaa paljon (vanhenevat).
Olisi myös hyvä ottaa juuri ne omat tarpeet huomioon, koska öljyillä on hyvin erilaisia vaikutuksia kehoon.
Muistathan että ostat myös perushierontaöljyn tms johon öljyä sekoitat, mikäli käytät sitä ihoon (esim.hieronnat). Laimennusohje on seuraava: ruokalusikalliseen perusöljyä lisätään 2-4 tippaa eteeristä öljyä.(vaihtelee öljyn mukaan).
Itse suosittelisin Sinulle näin alkajaisiksi esim. eukalyptusta, greippiä, piparminttua, laventelia, mandariinia, patsulia basilikaa ja/tai appelsiinia.
Mutta kuten sanoin, tarpeet eri ihmisten välillä vaihtelevat, ja jokainen on omien tarpeidensa paras asiantuntija.
Hinnoista voin sanoa sen verran,että ne vaihtelevat melkoisesti sen mukaan kuinka yleinen on tämä kasvi (jasmiini 23,90e, appelsiini 5,20e).
Itse tilaan öljyt netistä www.hyvinvoinnin.fi ja öljyt ovat kotimaisen frantsilan luomutilan valmistamia. Olen havainnut ne käytössä hyviksi.
Minulle voi lähettää mailia ja yritän vastailla, mutta tosiaan en ole ammatiltani aromaterapeutti, vaan teen sitä tutuille ja omalle perheelle, ja olen öljyihin aivan ihastunut!!
Terkuin
Jenni [email protected] - Apteekkariko
Ton eetterin kanssa on oltava varovainen, siitä tulee aika urvelo olo. Jos haistelee niin alkuksi pieniä hatseja ettei taju lähde eikä siitä sitten mitään iloa ole. En voi suositella sen kanssa pelaamista mutta jos haluat niin omalla vastuulla.
Poppersit voi olla kivempia jos haluu jytinää. - taina
Teepuu sopii iholle mm.hyönteisten pistoihin haavan puhdistukseen, akneen ja flunssa-aikaan tuoksulyhtyyn, eukalyptus myös lyhtyyn flunnsa aikaan.Laventeli on monikäyttöinen varsinkin ihonhoidossa ja palovammoissa.Sitruöljyt pitää käyttää puolessa vuodessä, ne eivät kestä säilytystä, muut käyvät kyllä pitkänkin aikaa.Muista myös pohjaöljy, jos teet hierontoja.10ml pohjaöljyä ja 3 tippaa eteeristä öljyä ja lapsille 1 tippa 20 ml sekoitettuna.Olen aromaterapeutti
- kristalli_peikkio
Löysin googlen kautta perheyrityksen sivun http://www.aduki.fi/eteer.htm, joka myös myy eteerisiä öljyjä ja kertoo mielestäni hyvin seikkaperäisesti, mitä aromaterapia on ja kuinka sitä voi hyödyntää.
Sivustolla voit itsenäisesti tutustua kaikkiin eri "tuoksu"vaihtoehtoihin. Itse olen vain käyttänyt selkäkipuun eteerisiä öljyjä, mutta olen tainut hurahtaa ;)
Suosittelen sivustolla käyntiä yleistiedon puutteeseen tai täydennykseen.- ap-teekkari-ko
Mä löysin venäläisen yrttejä jalostavan perheyrityksen mutta ne kielsi hiiskumasta mitään.
- lisää
rosmariini (lihaskivut ja keskittyminen), kataja (nesteet ja lihaskivut), piparminttu (tulehdukset), bergamotti (mieliala ja iho) ja sitruuna (huono verenkierto, siivous) kuuluvat mainitsemiesi lisäksi omaan kotiapteekkiini. Ota omaan käyttöösi tuoksu, johon tunnet mieltymystä. Basilika on oma lempituoksuni, mutta tuoksu on vahva, ei passaa laittaa liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398