"Kotiapteekki"

tyttönen

Hei!
Millainen olisi hyvä perus "kotiapteekki" eteeristen öljyjen osalta? Esimerkiksi 5-10 öljyä, jotka olisivat hyvä olla olemassa (eukalyptus, laventeli, teepuu...)
Kiitos vaivannäöstä vastaajille!

6

1484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jenni

      hei!

      Itse teen melko paljon erilaisia hierontoja,kääreitä ym. mutta jos öljyjä käyttää vähän, niitä ei kannata ostaa paljon (vanhenevat).

      Olisi myös hyvä ottaa juuri ne omat tarpeet huomioon, koska öljyillä on hyvin erilaisia vaikutuksia kehoon.

      Muistathan että ostat myös perushierontaöljyn tms johon öljyä sekoitat, mikäli käytät sitä ihoon (esim.hieronnat). Laimennusohje on seuraava: ruokalusikalliseen perusöljyä lisätään 2-4 tippaa eteeristä öljyä.(vaihtelee öljyn mukaan).

      Itse suosittelisin Sinulle näin alkajaisiksi esim. eukalyptusta, greippiä, piparminttua, laventelia, mandariinia, patsulia basilikaa ja/tai appelsiinia.

      Mutta kuten sanoin, tarpeet eri ihmisten välillä vaihtelevat, ja jokainen on omien tarpeidensa paras asiantuntija.

      Hinnoista voin sanoa sen verran,että ne vaihtelevat melkoisesti sen mukaan kuinka yleinen on tämä kasvi (jasmiini 23,90e, appelsiini 5,20e).

      Itse tilaan öljyt netistä www.hyvinvoinnin.fi ja öljyt ovat kotimaisen frantsilan luomutilan valmistamia. Olen havainnut ne käytössä hyviksi.

      Minulle voi lähettää mailia ja yritän vastailla, mutta tosiaan en ole ammatiltani aromaterapeutti, vaan teen sitä tutuille ja omalle perheelle, ja olen öljyihin aivan ihastunut!!

      Terkuin
      Jenni [email protected]

    • Apteekkariko

      Ton eetterin kanssa on oltava varovainen, siitä tulee aika urvelo olo. Jos haistelee niin alkuksi pieniä hatseja ettei taju lähde eikä siitä sitten mitään iloa ole. En voi suositella sen kanssa pelaamista mutta jos haluat niin omalla vastuulla.

      Poppersit voi olla kivempia jos haluu jytinää.

    • taina

      Teepuu sopii iholle mm.hyönteisten pistoihin haavan puhdistukseen, akneen ja flunssa-aikaan tuoksulyhtyyn, eukalyptus myös lyhtyyn flunnsa aikaan.Laventeli on monikäyttöinen varsinkin ihonhoidossa ja palovammoissa.Sitruöljyt pitää käyttää puolessa vuodessä, ne eivät kestä säilytystä, muut käyvät kyllä pitkänkin aikaa.Muista myös pohjaöljy, jos teet hierontoja.10ml pohjaöljyä ja 3 tippaa eteeristä öljyä ja lapsille 1 tippa 20 ml sekoitettuna.Olen aromaterapeutti

    • kristalli_peikkio

      Löysin googlen kautta perheyrityksen sivun http://www.aduki.fi/eteer.htm, joka myös myy eteerisiä öljyjä ja kertoo mielestäni hyvin seikkaperäisesti, mitä aromaterapia on ja kuinka sitä voi hyödyntää.
      Sivustolla voit itsenäisesti tutustua kaikkiin eri "tuoksu"vaihtoehtoihin. Itse olen vain käyttänyt selkäkipuun eteerisiä öljyjä, mutta olen tainut hurahtaa ;)
      Suosittelen sivustolla käyntiä yleistiedon puutteeseen tai täydennykseen.

      • ap-teekkari-ko

        Mä löysin venäläisen yrttejä jalostavan perheyrityksen mutta ne kielsi hiiskumasta mitään.


    • lisää

      rosmariini (lihaskivut ja keskittyminen), kataja (nesteet ja lihaskivut), piparminttu (tulehdukset), bergamotti (mieliala ja iho) ja sitruuna (huono verenkierto, siivous) kuuluvat mainitsemiesi lisäksi omaan kotiapteekkiini. Ota omaan käyttöösi tuoksu, johon tunnet mieltymystä. Basilika on oma lempituoksuni, mutta tuoksu on vahva, ei passaa laittaa liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3730
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2722
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2280
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2251
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1529
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1501
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1241
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1194
    Aihe