hiiri

voiko tehdä mitään,kun hiiri rapsuttelee iltaisin,kattopaneelin ja muovin välissä.välikatolla on puhallusvillaa.vai pittääkö ootella että kuolee nälkään,,=)
1121003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei sillä ruokaa liiaksi ole, joten kyllä se loukkuun menee helposti.

Äänestä
  • Laittakaapa välipohjaan ekovillaa, sitä puukuitu eristettä.Siitä ei jyrsiät tykkää ja lämpötalouskin paranee.
    Esimerkkinä tiedän, että navettaankin laitettu ekovilla poisti jyrsiät kokonaan.

    Äänestä

Mites sulla on saunan laita? Joskus hiiret käyttävät saunan kattoa asuntonaan. Lämpö ilmeisesti vetää puoleensa. Se mitä vahinkoa hiiret voivat saada aikaan saunassa, on alumiinipaperin rikkominen. Sen jälkeen voivat käväistä saunan puolellakin (huomaa papanoista).

Voihan sitä yrittää litskata. Myrkkyäkin voi tarjota, jos ei haittaa ajatus hiiren raadoista katossa :-( . Jotkut käyttävät elektronisia karkottimia, mutta en ole nähnyt missään ensimmäistäkään todistetta niiden toimivuudesta.

Äänestä

hiirenpyydykset tehoavat rapinaan.

Muista käydä kokemassa pyydykset pari kertaa
viikossa, sillä melko tuore ruumis on mukavampi
poistaa pyydyksestä kuin kuukauden vanha.

Kokemusta on, talossa ja kartanolla parikymmentä
pyydystä joihin näin syksyllä kertyy yhteensä
vainaa/päivä.

Kyllä tässäkin eräänlaista metsästyshenkeä on.

Äänestä

10 € hong kongista ja hiiret pysyy poissa. jos ottaa pois päältä niin tulevat heti takaisin, meillä on päällä ympäri vuoden, pysyy kaikenlaiset elukat poissa kesät ja talvet.

Äänestä
  • Uskokoon ken tahtoo...On siinä kanssa keksitty kunnon humpuukilaite ja ihmiset ostaa ja uskoo kaiken mitä siinä paketissa lukee...voi, voi!

    Äänestä

  • muka tehoaa???? kirjoitti:

    Uskokoon ken tahtoo...On siinä kanssa keksitty kunnon humpuukilaite ja ihmiset ostaa ja uskoo kaiken mitä siinä paketissa lukee...voi, voi!

    Meillä on ullakolla elektroninen hiirenkarkotin ja parin metrin päässä pari loukkua. Yöpakkasten alettua loukut voi tyhjentää parin päivän välein. Että ei se karkotin ainakaan meillä toimi.

    Äänestä

  • Hei mikä on merkki karkottimella joka toimii on mökillä ongelmia kun keinaavat sotkea uuden sohvan ka kun ei talvella olla hirsitalo.

    Äänestä

  • hiiri kirjoitti:

    Meillä on ullakolla elektroninen hiirenkarkotin ja parin metrin päässä pari loukkua. Yöpakkasten alettua loukut voi tyhjentää parin päivän välein. Että ei se karkotin ainakaan meillä toimi.

    2 - elektronista "karkoitinta" käytössä, metsähiiret "valkoinen vatsa ja ruumiin pituinen häntä" katosivat (ei loukuissa).
    Runsaan rauhallisen viikon jäkeen, on saaliata tullut "riittävästi", ja ainoastaan metsämyyrää (viiruksen levittäjää).
    "n.s. karkoitin" on 10 cm, loukun yläpuolella, paras vuorokausi saalis on yhdestä loukusta 4 kpl.
    Ilmeisesti se karkoittaa hiiret ja KUTSUU, metsämyyrät paikalle, mainoshan kertoo hiirenkarkoittamisesta

    Äänestä

nasahti hiiri kiinni,vällään.vanha keino hyvä.vähän edamia,niin kyl toimii.

Äänestä

Itselläni hiiret alkoivat juoksennella välikatossa ensimmäisen pakkasyön jälkeen. Naapurissa on kissa ja heillä ei ole vastaavaa ongelmaa. Laitoin välikaton päälle ullakolle muutaman hiiripyydyksen varustettuna edam juustolla. Heti seuraavana päivänä ansassa oli TV kaukosäätimen kokoinen otus. Sama toistui parin päivän kuluessa. Nyt enää nurkissa rapise.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuaaa kirjoitti:

voiko tehdä mitään,kun hiiri rapsuttelee iltaisin,kattopaneelin ja muovin välissä.välikatolla on puhallusvillaa.vai pittääkö ootella että kuolee nälkään,,=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu