Kumpi kannattaisi tehdä, ostaa talopaketti jossa joutuu (saa) itse tehdä osan talosta vai avaimet käteen systeemi? Olen kuullut, että talopaketissa voi hinta olla yllätys, jos ei ole tarkkana mutta avaimet käteen on siitä hyvä, että tietää tarkalleen mitä hanke tulee kustantamaan. Onko näin? Ja kuinka paljon edullisemmaksi talopaketti sitten tulisi? Kertokaa te joilla on kokemuksia, please.
talopakettiko
vaimo
3823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
älväri on halpa ja joku kivitalo kallis. Tyhmähkö kysymys!
ei tarvitse olla jos etukäteen laskeskelee, mitä muita kuluja tulee. Pääsin noin 10 000 € tarkkuuteen kun itse laskin, mikä on kokonaiskustannus ja tämä ilman rakennusmestarin kokemusta. Käytin pohjana jotain luetteloa, jossa eri työvaiheiden menoja. Palkat ja tarvikkeet vain jonoon. Jos on jo tarjouksia tekijöiltä niin tarkkuus vain paranee. Tietysti enemmän vaivaa kuin avaimetkäteen jutussa, mutta samalla mahdollisuus itse enemmän vaikuttaa lopulliseen hintaan. Suurin yllätys meillä oli maansiirtokulujen suuruus, jonka alimitoitin reilusti. Osa tosin tuli aika pitkästä tien pätkästä.
50 000 euroa enemmän koska vastuu on urakoitsijalla eli saman talon saat itse vaivaa näkemällä pienemmällä rahamäärällä.