Hei!
Pieniä häitä kovasti suunnitelleen ja maistraatissa olisi tarkoitus tuo vihkiminen suorittaa.
Kysyisinkin teiltä joilla on tästä kokemusta että miten olette asian järjestäneet, puku, kukat, juhlat, kaikesta mahdollisesta tiedosta olisin todella kiitollinen.
Pieniä häitä kovasti suunnitelleen ja maistraatissa olisi tarkoitus tuo vihkiminen suorittaa.
Kysyisinkin teiltä joilla on tästä kokemusta että miten olette asian järjestäneet, puku, kukat, juhlat, kaikesta mahdollisesta tiedosta olisin todella kiitollinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla oli kävelypuku, hattu ja hansikkaat. Miehellä minun pukuni väriin sointuva puku. Vieraita oli 20, kaikki mahtuivat henkikirjoittajan juhlavaan virkahuoneeseen seuraamaan vihkimistä. Vieraat heittivät päällemme riisiä kun poistuimme maistraatista.
Kolmen ruokalajin juhlapäivällinen tarjoiltiin vuokratussa luonnonläheisessä paikassa pitopalvelun toimesta.
Siinä se lyhyesti. Oli mielestäni kauniit häät.
Meillä todellakin on suunnitelmissa pienet häät (kahvitilaisuus kotona vihkimisen jälkeen) ja nyt mietitään miten ne järjestäisi loukkaamatta ketään koska karsintaa on kutsutuissa tehtävä ettei homma karkaa käsistä. Tuntuu todella vaikealta.
Meillä ei muistaakseni kukaan loukkaantunut. Oltiin vedetty sellainen linja että kummankin vanhemmat, ja sisarukset perheineen oli kutsuttu. Sitten vain ihan läheisimmät kaverit kummankin puolelta.
Käsittääkseni jo tieto että on pidetty ihan pienet häät auttaa ei-kutsuttuja ymmärtämään ettei mukaan todellakaan mahtunut koko suku ja ystäväpiiri. Jos taas on pidetty mahtihäät eikä kutsua ole herunut (eihän isoihinkaan häihin pysty ihan kaikkia kutsumaan, rajat on vedettävä sielläkin), niin siitä voi olla helpompi vetää hernettä nenään.
mielipiteeni on tämä: sinun päiväsi, sinun juhlasi kutsu ne jotka haluat ja ne jotka miehesi haluaa! siis budjettinne huomioon ottaen! Jos joku loukkaantuu niin ei se ole sinun vikasi! Et ole vastuussa loukkaantuvan ihmisen tunteista! sinulla ei ole velvoitetta huolehtia muitten tunteista! (poikkeuksena tietty lapset joiden hyvinvoinnista ja tunteista aikuiset ovat vastuussa!)
Ihan ilman syyllisyyttä voit nautti juhlastasi, vaikket kutsukaan niitä ihmisiä tai kaukaisia sukulaisia tai kummeja joiden kanssa sinulla ei ole ollut koskaan oikeastaan mitään yhteistä! kaikkia ei voi miellyttää! eikä pidäkään omalla kustannuksella!
itse haluan myös jotkin pienet "häät". tai siis vihkimistilaisuuden. Sitten kun se kosinta tulee piakoin.. asiasta on kylä juteltu.
Ensin ajattelin vain meitä kahta ja todistajat..Mutta on jo jotkin ystävät ilmoittaneet halukkuutensa osalitua.. Ja liittyyhän parisuhteen hyvinvointiin myös oma aika ystävien kanssa.
Ajattelin kutsua paikalle vain ne ihmiset, jotka todella haluan! eli sellaiset henkilöt joiden kanssa olen päivittäin tai viikoittain tekemisissä tai jotka ovat muuten tärkeitä minulle. Ei sellaisia ihmisiä yleensä ole hirveitä laumoja, vai kuinka? siis ei sitä ´"velvoite" kutsumista!
itse en aio kutsua edes vanhempiani, koska he eivät kunniota, eivätkä hyväksy minua tällaisena. Olisi kiusallista, kun ei pystyisi elämänsä/parisuhteen tärkeässä ja virallistamis /vihkitilaisuudessa olemaan oma itsensä! kuitenkin pitää elää itselleen! Ainakin minä olen jo tarpeeksi täyttänyt vanhempieni odotuksia tälle elämälle! mieheni saa kyllä omat vanhempansa kutsua, jos haluaa..
tällaista!
Ja kaksi todistajaa. Ei ketään muita!