Jos huijaat hiukan veroissa, teet veropetoksen, joka on vakava rikos vakavin seurauksin.
Jos ryöstät pankin, edelleenkin hyvin vakava rikos ja kovat tuomiot. Vankilaan joudut.
Entä kun rikoksen kohteena onkin valtion tai rikkaan pankin sijasta tavallinen yksityinen kansalainen? Ei siitä mitään kunnollista tuomiota tule. Ehkä pieni sakko. Silti tämä rikoksen uhriksi joutunut yksityinen kansalainen kärsii siitä suhteessa paljon enemmän kuin valtio tai pankki.
Reilua?
Reilua?
1
452
Vastaukset
- xxxx
Uhri saa Suomen mädäntyneen ja kuvottavan lainsäädännön mukaan oikeutta vain, jos uhri sattuu olemaan valtio tai jokin muu julkisoikeudellinen toimija - yksityisiä vastaan tehdyt rikokset eivät ole mitään, olipa tekijänä sitten toinen yksityinen tai valtio.
Henkeen, terveyteen ja omaisuuteen kohdistuvista rikoksista ei käytännössä rangaista. Oikeusistuimet herjaavat kansaa pohtimalla, onko tappamisen nopeus tai puukoniskujen vähyys peruste tapon pitämiseen ei-törkeänä. Yhteiskunta hyysää rikollisia ja polkee uhrien oikeuksia. Yhteiskunnan kannalta äärettömän haitallinen kuona-aines saa käytännössä tehtailla rikoksiaan mielensä mukaan, vaikka oikea tapa ratkaista ongelmat olisi heidän elinikäinen eristys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038202- 1105743
- 555191
- 2895186
- 783831
- 583021
- 662747
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222548Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292522- 452481