Latvian

Latvian tilannetta tuntematta ja vilkaistuni sen matkailu-keskustelua seka kiinteistosivuja, jai vaikutelma yllattavankin korkeista hinnoista verrattuna paikallisen vaeston tulotasoon.

Miten paikallinen vaesto kykenee (?) maksamaan niin korkeita hintoja omistusasunnoista joita nakee pyydettavan esim. Riiassa, seka erilaisista kulutustarvikkeista.

Tietoni ovat ehka jo osin vanhentuneita, muta:

- Minimipalkka 105€ / kk (2001)
- Keskipalkka 280€ / kk joka voi vaihdella 100€ eri puolilla Latviaa
- Insinoori teollissuden palveluksessa 733€ / kk,IT-alalla enemman
- Ekonomit 1000-1200€ / kk
- Palkkakehitys noin 6-8% vuodesa
- Verprosentti kaikille 25%
- Yritysvero 15% (2004)
- Arvopaperikaupasta yksityihenkilona vero 0%
- Maanomistus / osto vapaata yksityis-ja yrityskayttoon

Edustavatko netissa nahtavat asuntojen hinnat paikallista todellisuutta, vai onko esilla lahinna kapean sektorin kohteet? Missa hintaluokassa on rakennuskelpoinen tonttimaa esim. Riian ymparistossa? Enta asuntojen (hyvien) vuokrataso?

Niin, ja lopuksi oleellinen ;) onko laajakaistayhteys helposti saatavissa kotitalouksiin ja millaisin kustannuksin?
172153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Latviassa seitsemän vuotta asuneena voinen valaista muutamaa mieltäsi askarruttavaa seikkaa:

Ensinnäkin, Latviassa on selvästi kaksi hinta-aluetta: Riika ja muu maa. Pääkaupunki on selvästi kalliimpi asua ja elää kuin muu Latvia, tosin näinhän se on Suomessakin.

Tilastot eivät kerro koko totuutta riikalaisten maksukyvystä, nimittäin maassa on erittäin suuri harmaan talouden osuus. Iso osa paikallisomisteisista pienistä ja keskisuurista yhtiöistä maksaa työntekijöilleen palkkaa x, josta se myös maksaa verot ja sosiaalimaksut. Toinen osa palkasta maksetaan kirjekuoressa käteisellä ja yleensä tämä kirjekuoriosuus on suurempi kuin laillinen osuus. Luonnollisesti nämä pöydän alta maksettavat palkat eivät näy virallisissa tilastoissa.
Harmaa talous luonnollisesti vääristää kilpailutilannetta niiden yritysten hyväksi, jotka harrastavat edellä kuvaamaani toimintaa. Viime vuosina Latvian valtio on herännyt taisteluun ja nykysuuntaus on, että asiat ovat kehittymässä parempaan päin.
Parin viime vuoden aikana asuntolainojen kokonaiskorot ovat pudonneet 10-15%:sta nykytasolleen n. 3-4%:iin, joka tietenkin on kasvattanut kysyntää. Valvonnan kiristymisestä osoituksena on mm. se, että kun vielä muutama vuosi sitten pankeille riitti työnantajan todistus lainanhakijan tuloista, niin nykyään hakijan on esitettävä lainahakemuksen yhteydessä myös verotodistus edellisvuoden tuloistaan. Ts. et saa enää asuntolainaa helposti, jos tulot eivät ole kokonaan näkyviä vaikka lainan maksukykyä olisikin.
Edellisen esimerkin kaltaiset toimenpiteet ovat pikkuhiljaa herättäneet myös työntekijät peräämään oikeuksiaan ja ymmärtämään veronmaksun tärkeyden. Harmaa talous jyllää varmasti vielä vuosikausia, mutta eihän Roomaakaan päivässä rakennettu.

Asuntojen hinnoista: EU-onnelaan liittymisen jälkeen kiinteistöjen hinnat ovat kokeneet räjähtävän nousun, Riian keskustan alueella 100-300% arvonnousut 1,5 vuodessa on todellisuutta. Onnellisia ovat ne (minä mukaanluettuna), jotka hankkivat kiinteistöomaisuutta ennen eurooppalaiseen perheeseen liittymistä. Netissä näkemäsi hinnat vastaavat todellisuutta, toki satelliittikaupunginosissa on vielä edullisempaa. Kaikesta huolimatta Latviassa on meineillään hirveä rakennusbuumi, joka valitettavasti näkyy myös uudisrakentamisen laadussa.

Tonttimaa Riian naapurikunnissa vaihtelee Maarupen 40-50 EUR esim. Aadazin 20-30 EUR per m2. Juurmala ja Baltezers ovat ajat sitten karanneet normaalin sukankuluttajan ulottuvilta, nimittäin noissa paikoissa tonttimaasta on nähty yleisesti pyydettävän 100 - 1000 EUR per neliö...
Kuriositeettina mainittakoon, että maa maksoi Maarupessa vuonna 2000 n. 3-5 USD per neliö.

Hyvän 50 m2 kaksion vuokraat Riian ydinkeskustasta n. 400-500 EUR per kk, tosin tällöin on kyseessä jo todella hyvä asunto. Eli edullisemminkin saa.
Asuntomarkkinoista lisätietoa mm.
www.nams24.lv
www.dzivoklis.lv
www.maja.lv
www.flat.lv

Lyhyt asuntomarkkinasanakirja:
pardod = myytävänä, izire = vuokrattavana
maja = talo, rindu maja = rivitalo, dzivoklis = asunto, zeme = maa

Kulutustavarat, ml. vaatteet, eivät todellakaan ole yhtään sen edullisempia kuin Suomessa, monesti päinvastoin. Ruoka sensijaan vielä on, mutta senkin hinta on noussut huimasti tämän vuoden aikana (kiitos kilpailuviranomaisten siunaaman Keskon ja ICAn yhteisyrityksen, jonka myötä kilpailu väheni roimasti).

Kirjoittamasi tulovero on tasaprosentti kaikille, mutta unohdit mainita, että täällä työntekijä maksaa myös 9% sosiaaliveroa. Yksityishenkilön verotus menee seuraavasti: bruttopalkka -9% sosiaaliveroa = x -25% tulovero = netto.
Kuriositeettina mainittakoon, että sosiaaliveroa ei makseta 19 900 Ls(raja 2004-05, ensi vuonna nousee n. 20 700 Ls) ylittävältä osalta. Ko. tulorajan ylittävältä osalta ei myöskään makseta työnantajan sosiaaliveroa, joka on 24,09%. Vaikka mainitsema veroalennus ei koske kuin marginaalista osaa palkansaajista, niin huomattavaa on, että Latvia ei ryöstöverota suurituloisia.

Laajakaistan hankkiminen Riiassa ei ole ongelma. Lisätietoja löydät esim. Lattelekomin sivuilta.

Mainittakoon, että vaikka Latvian talous kasvaa kohinalla, niin ei täältä ongelmia puutu. Köyhien osuus on kasvussa, eläkeläiset joutuvat kituuttamaan jopa alle 100 EUR kuussa, sosiaaliturvassa on parantamisen varaa, valtion ja kuntien työntekijöiden armottoman pienet palkat = korruptiota on vaikea kytkeä pois. Eli on näillä loistoautojen armeijoilla se kolikon kääntöpuolikin.
Toivottavasti helpotti tiedonjanoasi.

Äänestä
  • Pateiciba - sanakirja auttoi ;) - hyvin esitetyista ja hyodyllisista tiedoista, luin oikein mielenkiinnolla. Tutustun myos linkkeihin.

    Tonttien ja mahdollisesti kiinteistojen hintoja ajatellen, niin halutessa loytaa merkittavasti edullisempia (?) hintoja, kuinka kauaksi pitaisi siirtya esim. rannikkoa lanteenpain mentaessa.

    Verotukseen liittyen, mahtaneeko yksityihenkilona suoritetun arvopaperikaupan verovapaus olla voimassa oleva tieto? Loytamani tiedon (The Baltic Guide Online kesakuu 2005) mukaan se olisi nain ilman mitaan erityisia rajoiyuksia.

    Ps. Mikali Latviaan muuttaessasi et viela puhunut paikallista kielta, niin tarttuiko paikallinen 'murre' hyvin.

    Äänestä

  • Miten sinne pääsee MM kisoihin ?

    Onko mitää majoitusta, sillä hotellit on jo kuulemma aivan täynnä !

    Äänestä

  • MM kisat / Fan kirjoitti:

    Miten sinne pääsee MM kisoihin ?

    Onko mitää majoitusta, sillä hotellit on jo kuulemma aivan täynnä !

    Kysele pikkupaikoista. Tulin juuri Riikasta ja poislähtiessämme kysäisin huvikseni varaustilannetta kisojen ajankohtaan; respan tyttö naurahti hämillään ettei noin pitkälle voine vielä edes varata... :)

    Äänestä

  • Elintaso kirjoitti:

    Pateiciba - sanakirja auttoi ;) - hyvin esitetyista ja hyodyllisista tiedoista, luin oikein mielenkiinnolla. Tutustun myos linkkeihin.

    Tonttien ja mahdollisesti kiinteistojen hintoja ajatellen, niin halutessa loytaa merkittavasti edullisempia (?) hintoja, kuinka kauaksi pitaisi siirtya esim. rannikkoa lanteenpain mentaessa.

    Verotukseen liittyen, mahtaneeko yksityihenkilona suoritetun arvopaperikaupan verovapaus olla voimassa oleva tieto? Loytamani tiedon (The Baltic Guide Online kesakuu 2005) mukaan se olisi nain ilman mitaan erityisia rajoiyuksia.

    Ps. Mikali Latviaan muuttaessasi et viela puhunut paikallista kielta, niin tarttuiko paikallinen 'murre' hyvin.

    Yleisimmin käytetty kiitos -sana on paldies, se on suomalaisittain helpompi lausuakin kuin tuo käyttämäsi sanakirjaversio. =)

    Tänne tullessani en osannut latvian kielestä kuin muutaman sanan, mutta vuosien varrella kieli on tarttunut niin, että pärjään arkielämässä varsin hyvin. Lisäopiskelusta ei kyllä haittaakaan.

    Edullisia asuntoja ja tonttimaata löytääksesi sinun täytyy ajaa 60-100 km päähän Riikasta.

    Arvopaperikaupasta en osaa sanoa mitään, mutta Baltic Guiden ohjeet pitänevät paikkansa.

    Äänestä

  • MM kisat / Fan kirjoitti:

    Miten sinne pääsee MM kisoihin ?

    Onko mitää majoitusta, sillä hotellit on jo kuulemma aivan täynnä !

    Olet kieltämättä jo hieman jälkijunassa lätkän mm-kisoja silmälläpitäen, suurin osa majoituksista on nimittäin varattu jo ajat sitten. Joku jo mainitsikin, että pienet hotellit voisivat olla vaihtoehto. Jos näin, niin kehotan pitämään kiirettä, Riiassa on nimittäin turistiaikana huutava pula vapaista hotellihuoneista, eivätkä mm-kisat varmasti helpota tuota asiaa.

    Yksityismajoitusta järjestynee, allekirjoittaneella on vuokra-asunto suht lähellä kisahallia. Jos on tyhjillään ensi keväänä, niin mielelläni vuokraan, mutta varmasti en halvalla. ;)

    Äänestä

  • majoitusta kirjoitti:

    Kysele pikkupaikoista. Tulin juuri Riikasta ja poislähtiessämme kysäisin huvikseni varaustilannetta kisojen ajankohtaan; respan tyttö naurahti hämillään ettei noin pitkälle voine vielä edes varata... :)

    Olikohan tyttö vain huolissaan omista - työvuoroistaan ?

    Se ammattitaito - se ammattitaito !

    Ei kannata ihan kaikkien kanssa jutella asioista, joista heillä ei ole mitään tietoa.

    Toiset eivät varmaa edes tiedä että kisat on annettu jo vuonna 2000 !

    Tietääköhän hotelleissa että Latvia on ensi kertaa mukana alle 20 vuotiaiden MM kisoissa ?

    Toiset kun harjoittelevat - vaikka kaikki ei edes tiedä !

    Äänestä

  • Expat kirjoitti:

    Olet kieltämättä jo hieman jälkijunassa lätkän mm-kisoja silmälläpitäen, suurin osa majoituksista on nimittäin varattu jo ajat sitten. Joku jo mainitsikin, että pienet hotellit voisivat olla vaihtoehto. Jos näin, niin kehotan pitämään kiirettä, Riiassa on nimittäin turistiaikana huutava pula vapaista hotellihuoneista, eivätkä mm-kisat varmasti helpota tuota asiaa.

    Yksityismajoitusta järjestynee, allekirjoittaneella on vuokra-asunto suht lähellä kisahallia. Jos on tyhjillään ensi keväänä, niin mielelläni vuokraan, mutta varmasti en halvalla. ;)

    Tuskin niitä hotellipaikkojakaan on vielä konkreettiseseti myyty yhtään mihinkään. Ne on vaan kaikki blokattu ja kiintiöity matkatoimistoille ja muille. Mutta vaikeahan sieltä varmaan omatoimisen matkaajan on mitään saada muuta kuin jonkun kalliin paketin muodossa.

    Saas myös nähdä missä hinnoissa on Ryanairin lennot toukokuussa, halvoistako ei häivääkään.. :) mutta Tallinnasta päässee jouhevasti Eurolinesin kyydissä jos kisakuume iskee..?

    Äänestä

  • Vancouver 05 - 06 kirjoitti:

    Olikohan tyttö vain huolissaan omista - työvuoroistaan ?

    Se ammattitaito - se ammattitaito !

    Ei kannata ihan kaikkien kanssa jutella asioista, joista heillä ei ole mitään tietoa.

    Toiset eivät varmaa edes tiedä että kisat on annettu jo vuonna 2000 !

    Tietääköhän hotelleissa että Latvia on ensi kertaa mukana alle 20 vuotiaiden MM kisoissa ?

    Toiset kun harjoittelevat - vaikka kaikki ei edes tiedä !

    Niin tyypillistä.

    Kun ei lueta lehtiä, niin moni asia menee aivan ohi.

    MEDIAan ei lueteta, vaikka kysymyksessä olisi jääkiekko ?

    Äänestä

  • MM kisat / Fan kirjoitti:

    Miten sinne pääsee MM kisoihin ?

    Onko mitää majoitusta, sillä hotellit on jo kuulemma aivan täynnä !

    Varmasti paljon tulee yksityisiä asuntoja kisojen ajaksi.

    Kaikki haluavat saada vastikkeet maksuun, ja siten asuntoja on tarjolla varmasti.

    Äänestä

  • Expat kirjoitti:

    Yleisimmin käytetty kiitos -sana on paldies, se on suomalaisittain helpompi lausuakin kuin tuo käyttämäsi sanakirjaversio. =)

    Tänne tullessani en osannut latvian kielestä kuin muutaman sanan, mutta vuosien varrella kieli on tarttunut niin, että pärjään arkielämässä varsin hyvin. Lisäopiskelusta ei kyllä haittaakaan.

    Edullisia asuntoja ja tonttimaata löytääksesi sinun täytyy ajaa 60-100 km päähän Riikasta.

    Arvopaperikaupasta en osaa sanoa mitään, mutta Baltic Guiden ohjeet pitänevät paikkansa.

    Eli paldies infosta. Millainen on oma vaikutelmasi kiinteistopuolen tilanteesta, onko hintakehitys jo siina maarin kasvanut, etta alkaa olla hieman liian myohaista reagoida? Vai onko mahdollisesti edelleen nahtavissa alueita / seutuja jotka melko suurella todennakoisyydella tarjoavat viela merkittavan potentiaalin vuoden-kolmen kuluessa?

    (Ps. Henkilokohtaisesti pidan Suomen niin kuin monen muunkin EU-maan hintatasoa, keskiansioihin verrattuna, pikemminkin myynti- kuin ostohetkena. Luonnollisestikin tahan vauikuttaa jokaisen henkilokohtainen tilanne ja kukin muodostaa oman mielikuvansa asiasta ja toimii sen mukaan).

    Olisi kiinnostavaa tietaa Prahan / Tsekin vastaava tilanne (on tainnut "juna" menna jo kauan sitten), samoin kuin Puola / Varsova ja ehkapa Unkari myos.

    Äänestä

  • Vancouver 05 - 06 kirjoitti:

    Olikohan tyttö vain huolissaan omista - työvuoroistaan ?

    Se ammattitaito - se ammattitaito !

    Ei kannata ihan kaikkien kanssa jutella asioista, joista heillä ei ole mitään tietoa.

    Toiset eivät varmaa edes tiedä että kisat on annettu jo vuonna 2000 !

    Tietääköhän hotelleissa että Latvia on ensi kertaa mukana alle 20 vuotiaiden MM kisoissa ?

    Toiset kun harjoittelevat - vaikka kaikki ei edes tiedä !

    Ehkä jääkiekko ei ole kovin suosittua Latviassa ?

    Äänestä

  • Valga / Valka kirjoitti:

    Ehkä jääkiekko ei ole kovin suosittua Latviassa ?

    Latvialaiset ovat aivan yhtä jääkiekkohullua kansaa kuin suomalaisetkin.

    Äänestä

  • Valga / Valka kirjoitti:

    Ehkä jääkiekko ei ole kovin suosittua Latviassa ?

    Latvialaiset on valittu monissa MM kisoissa parhaaksi yleisöksi !

    Suomeen verrattuna ero on huomattava !

    Äänestä

  • Vancouver 05 - 06 kirjoitti:

    Olikohan tyttö vain huolissaan omista - työvuoroistaan ?

    Se ammattitaito - se ammattitaito !

    Ei kannata ihan kaikkien kanssa jutella asioista, joista heillä ei ole mitään tietoa.

    Toiset eivät varmaa edes tiedä että kisat on annettu jo vuonna 2000 !

    Tietääköhän hotelleissa että Latvia on ensi kertaa mukana alle 20 vuotiaiden MM kisoissa ?

    Toiset kun harjoittelevat - vaikka kaikki ei edes tiedä !

    Latviassa jääkiekko on miesten peli !

    Naiset eivät pelaa jääkiekkoa !

    Yhteiskunta ei ole vielä läpinäkyvä, ja siten toiset voivat tehdä asioita joista toisilla taas ei ole mitään tietoa !

    Äänestä

  • Litter kirjoitti:

    Latviassa jääkiekko on miesten peli !

    Naiset eivät pelaa jääkiekkoa !

    Yhteiskunta ei ole vielä läpinäkyvä, ja siten toiset voivat tehdä asioita joista toisilla taas ei ole mitään tietoa !

    Ei naisten tarvitsekkaan itse pelata.

    Puolet katsomoista on vain naisia - jotka kyllä osaavat pelin säännöt.

    Tulet näkemään kaikkien aikojen MM kisat, ja koko kaupunki on aivan sekaisin kaksi viikkoa jo ennen itse tapahtumaa !

    Äänestä

  • vaihtooppilas kirjoitti:

    Ei naisten tarvitsekkaan itse pelata.

    Puolet katsomoista on vain naisia - jotka kyllä osaavat pelin säännöt.

    Tulet näkemään kaikkien aikojen MM kisat, ja koko kaupunki on aivan sekaisin kaksi viikkoa jo ennen itse tapahtumaa !

    Valmistuuko Areena ajoissa ?

    Italiassa Torinon halli on vieläkin kesken !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elintaso kirjoitti:

Latvian tilannetta tuntematta ja vilkaistuni sen matkailu-keskustelua seka kiinteistosivuja, jai vaikutelma yllattavankin korkeista hinnoista verrattuna paikallisen vaeston tulotasoon.

Miten paikallinen vaesto kykenee (?) maksamaan niin korkeita hintoja omistusasunnoista joita nakee pyydettavan esim. Riiassa, seka erilaisista kulutustarvikkeista.

Tietoni ovat ehka jo osin vanhentuneita, muta:

- Minimipalkka 105€ / kk (2001)
- Keskipalkka 280€ / kk joka voi vaihdella 100€ eri puolilla Latviaa
- Insinoori teollissuden palveluksessa 733€ / kk,IT-alalla enemman
- Ekonomit 1000-1200€ / kk
- Palkkakehitys noin 6-8% vuodesa
- Verprosentti kaikille 25%
- Yritysvero 15% (2004)
- Arvopaperikaupasta yksityihenkilona vero 0%
- Maanomistus / osto vapaata yksityis-ja yrityskayttoon

Edustavatko netissa nahtavat asuntojen hinnat paikallista todellisuutta, vai onko esilla lahinna kapean sektorin kohteet? Missa hintaluokassa on rakennuskelpoinen tonttimaa esim. Riian ymparistossa? Enta asuntojen (hyvien) vuokrataso?

Niin, ja lopuksi oleellinen ;) onko laajakaistayhteys helposti saatavissa kotitalouksiin ja millaisin kustannuksin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu