Netistä?

Onko täällä ihmisiä, jotka olisivat netin kautta tutustuneet ulkomaalaiseen vastakkaista sukupuolta olevaan henkilöön ja lähteneet tapaamaan häntä hänen kotimaahansa? Vaikka kaikki olisikin aluksi edennyt ihan kaveripohjalta...? Ja kuinka nämä reissut ovat loppujenlopuksi päättyneet (kamalia kokemuksia/vaaratilenteita kenties....?) Asiallisia vastauksia, kiitos :)
72639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Näin on käynyt itselleni. Tulos on huono. Olettaisin että näin useimmiten käy. Todennäköisesti tällä kumppanilla on näitä nettiystäviä useampiakin (niinkuin itselläkin), niin kovin helposti niitä sieltä saa. Ja väsäämiensä ilmoitusten mukaan mitä erinomaisempia jokaikinen. Kaikkia näistä ei voi lykästää.
Itse olen tavannnut ulkomaalaisen nettiystävättären, maata en mainitse (mutta ei ole Thaimaa eikä Venäjä :-) ). Parin viikon reissu meni jotenkuten, ei häävisti. Kaunis toki oli nainen ja mielenkiintoinen maansa. Sänkyyn mentiin toisena päivänä. Jossain välissä kävi ilmi että olin neljäs taikka viides nettiystävä joka oli vierailulla :-) . No, minä en vähästä hätkähdä.
Itse asiassa hänen piti tulla vastavierailulle Suomeen, mutta hommaa järjestellessä, viisumeita hommatessa jne, kävi vahingossa ilmi että hänellä oli samat suunnitelmat ainakin yhden brittiläisen miehen kanssa...no eihän sitä voinut enää jatkaa...jossain se tyhmyydellekin tulee raja vastaan.
Suuri osa netin treffipalstoilla pyörivistä on virtuaali-ihmisiä. He eivät pysty valitsemaan. Tarjonta on valtava. Kuinka voisi sieltä poimia yhden ja tyytyä siihen kun vähän lisää selaamalla löytyy 10 ja 100 mielenkiintoista tyyppiä lisää.

Äänestä
  • Oli kieltämättä kova kohtalo, varsinkin kun taidat olla mies. Moni toivoisi yhtä kovaa kohtaloa.

    Äänestä

  • koestus kirjoitti:

    Oli kieltämättä kova kohtalo, varsinkin kun taidat olla mies. Moni toivoisi yhtä kovaa kohtaloa.

    Jos nyt matkailusta tykkää ja mielellään tapaa uusia ihmisiä, niin mikäs siinä.
    Mutta jos tosissaan elämänkumppania hakee, tai oikeasti menee ja rakastuu, on juttu toinen.

    Äänestä

Yhdella tutulla oli vahan ongelmia livena loytaa tyttoystava joten kokeili nettia. Sielta se loyskin jenkkityton. Parin kk:n kuluttua se lahti sinne sormus mukanaan. Hukkareissu oli silla tytto ei huolinut sita kaveria tai sormusta. Myohemmin se loysikin ihan kivan eukon Suomesta jonka kanssa se on vielakin yhdessa, netin kautta tamakin.

Äänestä

Lähdin tapaamaan nettituttavuutta.Kihloissa siitä lähtien.Hänen piti tulla vastavierailulle
mutta viisumin kanssa ongelmia.
Joulukuussa palaan takaisin hänen luokseen.
Välimatkaa on hirvittävät 7298 km,mutta ei
kaduta pätkääkään,löysin elämäni naisen.

Äänestä

morjens;)

minä olin jutellut erään pohjoismaalaisen miehen kanssa parisen viikkoa ennen matkaani kyseiseen maahan. Päätin sitten tavata miehen, ja WAU!! rakastuimme toisiimme palavasti. Nyt on vain aivan hirvittävä ikävä...

eli joskus käy näinkin päin! Kunhan lähdet tapaamaan miestä maahan niin, ettei miehen tapaaminen ole se pää syysi reissulle. Muuten saattaa tulla ikävä viikko, jos kaikki ei sujukkaan niin kuin pitäisi.

Äänestä

Tapasin italialaisen pojan netissa ja 7kk juttelemisen ja molemminpuolisen ihastumisen jalkeen tulin tanne saapasmaahan viikon matkalle. Siita se sitten lahti "oikeasti" ja nyt 2v myohemmin ollaan kihloissa:-) Oli se ensimmainen matka kylla aika hirvittavan jannittava, ja onneksi kaikki meni erittain hyvin:-) Toista kertaa en sita kylla tekisi ja onneksi ei tarvitsekaan!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mä79(f) kirjoitti:

Onko täällä ihmisiä, jotka olisivat netin kautta tutustuneet ulkomaalaiseen vastakkaista sukupuolta olevaan henkilöön ja lähteneet tapaamaan häntä hänen kotimaahansa? Vaikka kaikki olisikin aluksi edennyt ihan kaveripohjalta...? Ja kuinka nämä reissut ovat loppujenlopuksi päättyneet (kamalia kokemuksia/vaaratilenteita kenties....?) Asiallisia vastauksia, kiitos :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu