autolla Kilpisjärveltä Tromssaan

Minkälaisia kokemuksia teillä on ajaa autolla Kilpisjärven kautta Tromssaan? olis tarkoitus parin kuukauden sisällä ajella. Mielessä on kummitellut Norjan kapeat tiet ja jyrkät rotkot niiden vierellä Oslon ja Trondheimin välillä. Minkälaiset on noin pohjoisessa? Jos on muitakin vinkkejä kyseiselle matkalle, niin otan mielellään niitä vastaan.
Kiitos!
75226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tiet on ihan hyväkuntoisia, joskin kapeita ja sitäkin mutkaisempia. Keskinopeus jää hyvin pieneksi, ja aikaa siirtymätaipaleisiin kannattaa varata todella reilusti. Henkilöautolla ajaminen on vielä ihan helppoa, mutta isolla matkailuautolla saa olla todella tarkkana välillä kun kapealla tiellä pyyhältää turistibussi vastaan.

Mutta ihan hyvin siellä pärjää kun ajaa rauhallisesti, pysyy vireänä ratissa. Ylinopeutta ei kannata ajella, koska sakot ovat aivan järjettömän isot ihan pienestäkin ylityksestä.

Kannattaa käydä oheisella sivulla, http://www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq.html

Äänestä

Muutama kesä takaperin tuli ajeltua juuri tuo reitti. Kaikkein huonoin pätkä oli tuo kainalosta Kilpisjärvelle. Matkalla ei ole varsinaista vuoristoa eikä kauheasti mäkiä, kapeahko tie, mutta ei henkilöautolla ole mitään ongelmia ja kun pääset Jäämerelle asti, niin siitä eteenpäin onkin huomattavasti paremmat tiet Tromssaan. Toki itse ajelin heinäkuussa, että en tiedä minkälaisessa kunnossa tiet on talvella.

Äänestä
  • väli on hyvä, uutta leveää tietä tehtynä, verrattavissa pohjanmaahan, paitsi maisemiltaan..

    Äänestä

Tuo reitti on rajan jälkeen varmana yksi kauneimmista Pohjois-Norjassa, ja Tromssa on hämmästyttyvän vilkas kaupunki noinkin pohjoiseen - ainakin kesällä! Skibottenissa on komeat maisemat - miksiköhän nämä kaikki ihanat vuoret on tuolla Norjan puolella - Suomelle ei ole jäänyt yhtäkään ;( Tiet ovat Norjassa paikoin kapeita, muuta kun ei ole hoppua, niin mikäs siinä on ajellessa. Varsinainen Tromssan tie on hiljan kunnostettu ja oiottu, joten ihan hyvä ajella. Tromssaan joutuu melkeinpä ajamaan eestaas samaa reittiä, ellei mene länsikautta saarien kautta lautalla pikkuteitä pitkin takaisin, päätyy jokseenkin lähtöpaikkaansa takaisin. Tromssassa jos on aikaa, kannattaa mennä ylös gondolilla lähivuorelle, upeat näköalat, hissiasema jäämeren katedraalin ja omakotiasutuksen takana.

Äänestä

hei
en suoranaisesti vastaa sinun kysymykseen, mutta kokemukset talvisista Norjan teistä ovat varmaan samanlaisia kuin Lofoottien maisemissakin.
Eli
Juuri joulun aikoihin, kun olemme Norjan talossamme Atlantin rannalla, saattaa olla muutamien päivien myrskyjä. Atlantin rannalla kaikki on 'ekstreemiä' - eli kun sataa vettä, sitä tulee ihan vaakasuoraan kuin suihkusta, kun on sumua, sitä on tosi kunnolla, kun sataa räntää se on nenäliinan kokoisina paloina...

ja toisinaan sitä lunta tulee vaakasuoraan kaksi-kolme vuorokautta. Lämpötila siinä muutamia miinusasteita.
Joskus tiet ovat aivan saippualiukkaat, kun jään päälle sataa vesi. Mutta yhtähyvin ne voivat olla paljaanakin, vielä joulukuussakin. Auraus toimii Norjassa yleisesti ottaen hyvin, tosin riippuu tiepiiristä.

Suosittelen sinua hankkimaan kaiken varalta auton renkaisiin laitettavat KETJUT. Sellaiset jotka saa nopeasti kiinni ja helposti pois. Silloin et millään kelillä jää mihinkään mäkeen sutimaan. Esim Kilpisjärveltä Norjaan meren rantaan on kyllä aika hurjat mäet, muistelen. Ne ketjut eivät paljon tilaa hauku siellä peräpakaasissa.

Minusta Norja ja Valtameri ovat mielettömän upeat juuri talvella! Revontulinäytelmät ovat takuuvarmoja, jos ei ole pilvistä. Yleensä on aika lauhaa, Golf-virran vaikutusta. Ja nautin itse hurjasti siitä ekstreemistä: Myrskyistä, sateista, viuhuvista tuulista.

Matkaan pitää varata todella paljon aikaa. Keskinopeus rannikolla voi olla talvella ehkä sellaiset 50-60 km korkeintaan. Ollaanpa körötetty yksi talvinen yö sellaista 20 km tunnissa jäisellä tiellä, jossa 25 cm vetistä sohjoa. Perille tultiin, mutta normaalisti 10 tunnin matkaan meni 16 tuntia.
Varaudu kaikkiin keleihin jopa samalla matkalla, sillä Kilpisjärveltä tulet tunturiylängöltä meren rantaan.

Ihanaa Norjan reissua sinulle!

Äänestä

Sanoivat sinulle jo, että varaa aikaa !
Tiet ovat hyvät. Vielä pohjoisempana vielä paremmat, sillä Köli jää taakse on sisämaan tiet ovat tunturiylänköä. Ja rannassa pitää aina muistaa varata aikaa - mutta kaunista on !!!!!

Äänestä

voi olla liukas ja melko mutkainenkin. Norjassa tiet, erikoisesti E6, hyvässä kunnossa. Aika syytä varata enemmän kuin Suomessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokunen kirjoitti:

Minkälaisia kokemuksia teillä on ajaa autolla Kilpisjärven kautta Tromssaan? olis tarkoitus parin kuukauden sisällä ajella. Mielessä on kummitellut Norjan kapeat tiet ja jyrkät rotkot niiden vierellä Oslon ja Trondheimin välillä. Minkälaiset on noin pohjoisessa? Jos on muitakin vinkkejä kyseiselle matkalle, niin otan mielellään niitä vastaan.
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu