Kalutara

Dude

Tuollaiseen paikkaan törmäsin netissä seikkaillessa.. Ja toivoisin kokemuksia kaikilta, joilla niitä on! Pienetkin seikat kiinnostavat!

5

1107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heikki

      Pyydän kirjoittamaan hakukohtaan esim. Kalutara niin löydät siitä kaiken tähänastisen "täällä" kieroitetun tiedon. Muitakin Sri Lankaa koskevia hakusanoja voit myös käyttää. Kokemukseen perustuvaa tietoa löytyy kyllä melkoisesti, eikä sitä liene tarpeen toistaa..

      Mikäli haluat lisää jotain tarkennuksia, niin koita yksilöidä, jolloin on paljon helpompaa vastata kuin, että nyt kaikki kertoileman kaikista kokemuksitaan jne...

      Minusta on hienoa, että Suomi24 tarjoaa keskustelijoille mahdollisuuden etsiä jo kerran kirjoitetuja kokemuksia uudestaan. Olisi kamalaa kirjoitella täällä moneen kertaan samoja juttuja kokemuksista - voisvat jopa muuttua.

      Hyvää matkaa sinulle. Itsekin olen lähdössä tammikuussa pariksi-kolmeksi kk.

    • Dude

      Asiallinen huomautus. Tyydyin hakemaan keskustelupalstoja ainoastaan hakukoneilla, en palstojen omilla hauilla.

      Siispä muutamia tarkennuksia joihin toivoisin vastauksia. Millainen ranta Kalutarassa on? Kuinka samea vesi? Voiko snorklata?

      Onko Kalutarassa hyviä/minkäänlaisia ruokapaikkoja vai kannattaako tyytyä hotelliin?

      Onko tangerini beach hotel millainen?

      • olla niin kiinnostava

        Kalutara on - tai oli ainakin ennen tsunamia - sellainen iso läpikulkukaupunki, jonka lähistöllä on suurehkoja "all inclusive" -hotelleja keskieurooppalaiseen seuramatkamakuun.

        Keskellä kaupunkia, sillan pielessä on temppeli, jonka rahankeräysboksiin annetaan pieni almu aina ohi kuljettaessa: tämä taitaa olla kaupungin kiinnostavin piirre.

        http://images.google.fi/images?hl=fi&q=kalutara&btnG=Google-haku&sa=N&tab=wi


      • Heikki

        Olen asunut ko. hotellissa v 2000 perheeni kanssa. On ihan ok. hyvää keskitasoa. Sijaitsee jo n. 5 km nnen Kalutaraa Colombosta etelään ajettaessa. Hotellilla hyvät ruoat ja sen läheisyydessä pienissä ravintoloissa myös mukava käydä iltaisin ruokailemassa. Itse Kalutarassa, joka melko iso kaupunki Lankalaisittain, mutta ei oikein hyviä ruokapaikkoja siis siistejä ravintoloita. Hotellin ranta ei myöskään mielestäni oikein hyvää tasoa.
        Muuten ihan n. yleisesti ottaen asustella ja muutama viikko pörrätä.


      • ellu

        viime vuonna olin kyseissä hotellissa,ihan ok.
        hyvällä paikalla ihan rannalla.rannalla oli tosin
        niin tuulista,ettei tehnyt mieli mennä joka päivä
        uimaan."kylätiellä" on muutama ravintola.tosin
        tilannetta en tiedä nyt,kun tsunami pyyhkäisi sen
        rannan myös(itse ehdin juuri pois alta).eikä kalu-
        taran pienessä kaupungissakaan ole kummoista.rau-
        hallinen paikka kaiken kaikkiaan,ainakin iltaelä-
        män osalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      218
      2498
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2099
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1847
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      95
      1605
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1485
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe