Kudontaohjeeseen tulkkausapua?

Pauliina

En ole kutonut viimeiseen 20 vuoteen ja nyt sitten innostaisi alkaa taas uudestaan. Löysinkin ihanan mallin (shaalikaulusjakku), mutta en oikein ymmärrä enää tuota ohjeiden "kapulakieltä". Eli voisiko joku kertoa ja selventää, mitä tämä tarkoittaa ja miksi se tehdään näin. Ohjeessa sanotaan:
"Takakappale neuolotaan kahdessa erässä poikittain. Neulo ensin vasen reuna. Ota lanka kerän ULKOPUOLELTA ja luo 111 silmukkaa. Neulo näillä silmukoilla sileä neuletta kun pituus on xx ja kun olet neulonut viimeisen oikean puolen kerroksen, laita kerroksen loppuun merkkilanka olan kohtaa varten... Neulo sitten oikea reuna samoin, mutta ota nyt lanka saman kerän SISÄPUOLELTA..."

Eli 1)tehdäänkö tämä takakappale kahdesta eri palasta ja ne sitten lopulta neulotaan yhteen. 2) Miksi otetaan kerän ulko- ja sisäpuolelta lankaa? Eikö kummankin palan voisi tehdä eri kerästä? 3) 4) Eikös tuo merkkilanka tarkoita sitä, että pujotan tuohon neuleeni reunaan langan pätkä merkiksi?
Anteeksi tyhmyyteni, mutta ei yläasteen käsityötuntien muistikuvien perusteella oikein aukene tämä malli. Muutoin on aika simppeliä kutoa.

Toivottavasti joku ystävällisesti vastaisi. Suurkiitos jo etukäteen!!!!

5

1168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pauliina

      Ainakin se syy selvisi, miksi toinen osa on kudottava kerän ulkopuolelta ja toinen sisäpuolelta. Eli syy on se, että lanka vaihtaa väriä, joten tuo vaikuttaa mallin raidottumiseen.

      • Anonyymi00005

        Tai on solmussa, kesken jäänyt lapanen , käänteisvidet.

        kuka kutoi Netti lapaset pekalo alaspäin tai tlöspäin.
        Kenelle vastuu näistä sivyista kuuluu.


    • v a a n

      Miksi kysyt kudontaohjetta vaikka olet neulejakkua tekemässä?

      • hamsteri..

        ainakin asuu sellaisella murrealueella että kyllä meilläpäin kudotaan sukkia,kudotaan villapaitoja,vaikka neuletöistä onkin kyse.
        Se neulominen on täälläpäin ompelemista joten ei viitsitä nyt tarttua epäoleelliseen.


    • merkkilanka

      Muut jo keksitkin itse ja merkkilankakin tarkoittaa juuri tuota eli mielellään toisenvärinen langanpätkä laitetaan merkiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      183
      1279
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      49
      690
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      52
      552
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    Aihe