Siis mihin kannattaa mennä kun matkustaa Wieniin? Kun nähtävyyksistä ei löydy paljoakaan tietoa. Onko jotain museota missä on tietoa mozartista ja mikä sen palatsin nimi on jossa on paljon rakennuksia? Kiitos jo etukäteen :D
Mihin?
4
727
Vastaukset
- mozart
Voi pyhä sylvi jos Wienistä ei tekemistä löydy. Siellä jos missä on mahtava kulttuuritarjonta! Museoita ja palatseja laidasta laitaan! Katso ainakin nämä:
Linnat:
Schloss Schönbrunn (paljon rakennuksia)
Hofburg (paljon rakennuksia)
Kirkko:
Stephansdom
Museo:
Albertina
Kunsthistorisches Museum
Varaa nyt hyvä ystävä joku matkaopas kirjastosta sillä olet menossa aivan mahtavan tarjonnan eteen! Mozart museo on Salzburgissa mutta taloja joissa Mozart on asunut löytyy Wienistä yllinkylli ja taisi Wienissäkin olla pienempi Mozart museo, voin katsoa matkaoppaasta osoitteen ja laittaa myöhemmin tänne. Wien Museum Karlsplatz:issa on näyttely Wienistä Mozartin ajalta ja Oopperan takana on Cafe Mozart josta saa jonkin näköistä Mozart nimeä kantavaa makeaa syötävää (Mozart Kipfel?) ja muutenkin kannattaa tutustua kauniisiin kahviloihin. Mozartin kuulia myydään joka nurkassa.- sivistystä..
Kahvilakulttuuriin kannattaa tosiaan tutustua.. meillä kun ei sellaista valitettavasti ole olemassakaan, "hienommissakin" kahviloissa saat jonottaa muovitarjottimesi kanssa tiskillä ja sitten ängetä etsimään jostain istumapaikkaa..
- Mein Cafe
sivistystä.. kirjoitti:
Kahvilakulttuuriin kannattaa tosiaan tutustua.. meillä kun ei sellaista valitettavasti ole olemassakaan, "hienommissakin" kahviloissa saat jonottaa muovitarjottimesi kanssa tiskillä ja sitten ängetä etsimään jostain istumapaikkaa..
Sanos muuta...olisi edes yksi hieno ja samalla kohtuuhintainen kahvila missä voisi viettää aikaa kuin olohuoneessa eli juuri niinkuin Wienissä tehdään...eli istutaan tuntikausia lukien lehtiä ja kuunnellen musiikkia. Suomessa tarjoilija mulkoilee kokoajan koska olet valmis ja kahvilat ovat niin pieniä, ettet voi jutella normaaliäänellä seuralaisesi kanssa naapurin kuulematta. Asiaan vaikuttaa myös se, että Suomessa kahvilassa on yleensä vähän väkeä ja Wienissä paikkaa saattaa joutua odottamaankin. Musiikki on tyyliä radio nova ja kahvi sekä leivosvalikoima ovat olemattomia. Lisäksi sisustus on kaikkea muuta kuin tunnelmallinen ja viihyisä. Lisäksi kahvilat sijoitetaan yleensä ostoskeskuksiin tai vastaavanlaisiin näyteikkinapaikoille. Kun menen kahville en halua mennä ostarille ohikulkevien ihmisten tuijotettavaksi tarjousten meteliin pääkaiuttimesta. Kun menen kahville on se kahville meno se juttu eikä joku muu kuten shoppailu. Kun asuessani Wienissä totuin siihen ihanaan kahvilakulttuuriin niin kyllä täällä Suomessa pistää miettimään missä mättää. Täytyy sen verran myöntyä että kohtuukahviloita on täälläkin mutta ei yhtään niin ihanaa kuin Wienissä.
Tässä vinkkejä Wienissä kävijöille:
Demel(konditoria)
Landtmann
Cafe Hawelka
Cafe Central
Konditorei Oberlaa
Cafe Mozart
Cafe Museum
Sperl
ja kymmenet muut, käykää niin tiedätte mistä puhun.
- <<<<<
ITSE OLISI UPEAA NAHDA ALPPIKAUPUNKI GRAZ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2303009Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1952637Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121253Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411208- 701108
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971105Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3711082Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211005Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22818