Voiko 3 kuukauden ikäinen jo vierastaa. Meillä vauva näki vieraita naamoja ja vaikka äiti oli vieressä alkoi alahuuli väpättää. Jotkut sanoo että vauvan pitäisi enemmän nähdä erinäköisiä ihmisiä (esim. sitä pitäisí kuljettaa vaikka kaupungissa ja siten että hän myös näkisi sieltä vaunuista)niin se ei sitten niin helposti vierastais. Voiko olla?
Vierastainen
Kati
5398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sorry toi otsake. Oli vähän nopeet sormet, enkä päässyt enään korjaamaan.
Vierastaminen ja sen alkaminen sekä kesto ovat niin yksilöllisiä. Vierastaminen on itseasiassa terveen lapsen merkki. Sillä vauva osoittaa, että tuntee sekä äidin että isän turvapaikakseen eli kiintymyssuhde on syntynyt. Meillä tyttö 3,5 kk ja ei vielä vierasta ihmisiä, mutta katsoo joskus kyllä ensin kummeksuen. Meillä on alettu vierastamaan outoja paikkoja ja ääniä tms. yllättävää. Siitä voi alkaa isokin itku, johon ei auta kuin äidin tissi. Itkiessään lapsi katselee kauhuissaan ympärilleen. Vaikka liikumme lapsen kanssa paljon ja hän myös näkee vieraita naamoja, silti vierastamista on.
Meillä alkoi vierastamaan 4 kk iässä. Ei kelvannut kuin isän tai äidin syli. Nyt 5 kk ja alkaa vähän helpottaa.
meillä reilun 2 kk poika tunnistaa jo äidin ja isän sylin. ei vierasta suoranaisesti outoja, mutta on niin tottunut meihin. olen ajatellut asian niin, että me ollaan opittu pitämään poikaa niinkuin hän tykkää ja kun vieras ei sitä "tiedä" ja kun ottaa syliin, huuto alkaa.
mummo "tietää" tai pitää samanlain kuin me ja hänen sylissään viihtyy pitempään huutamatta. joten uskon kyllä, että 3kk ikäinen osaa jo vierastaakin kun 2kk tunnistaa isän ja äidin sylin. meidän sylissä huuto loppuu heti.
meillä on kummatkin lapset oppinut vierastamaan 3-4kk ikäsenä.myöhemmällä iällä ei sitten enää.neuvolassa todettiin että terävä tyttö kun jo osaa vierastaa.kummatkin tytöt nähnyt paljon vieraita ihmisiä,että ei se vierastus siitä johdu,ettei ole tarpeeksi vieraita nähny