Vanha hajosi, pitää ostaa uusi.. mitä eroa s-ata ja p-ata malleilla? mulla on IDE? liittimet mielestäni... MIllane pitää ostaa? Mitä pitää muistaa sitä asennettaessa, tunnistaako kone heti uuden kovalevyn vai pitääkö tehdä jotain muutakin kuin liittää johdot kiinni? niin, ja onko kaikki saman mallisia että käykö uusi kovalevy vanhanpaikalle?
Uusi kovalevy
Ei ymmärrä..
1410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
S-ata ja p-ata ovat eri liitäntöjä, p-ata on "vanha" jossa käytetään leveää litteää kaapelia jollainen sinullakin ilmeisimmin on ja s-ata on serial-ata jossa käytetään muutamasta johtimesta muodostuvaa kaapelia. Nykylevyt ovat fyysisesti samankokoisia kunhan et osta kannettavaan tarkoitettua levyä eli uusi käy vanhan paikalle.
Biosin asetuksia voit joutua muuttamaan, jos asetuksena on "auto" toiminee suoraan muuttamatta mutta jos biosiin on asetettu vanhan levyn tiedot niin ne joudut muuttamaan joko oikeiksi uuden levyn mukaan tai sitten laitat sinne tuon "auto" asetuksen päälle.