Haluaisin kysyä että minkälaiseksi dB- määräksi luokitellaan normaali kuuntelu ! Kun kysyy esim että riittääkö tehot vahvistimesa niin sanotaan vaan:"Riittää hyvin normaali kuunteluun". OTTAKAA KANTAA ASIAAN !!
normaali kuuntelu ?
nimetön23
3265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mutta 85-95dB on varmasti useimmalle ihan riittävän voimakasta, eli käytännössä puhutaan muutamien wattien tehotarpeesta.
Subwooferin tuottamat matalat äänet tosin tarvitsevat enemmän virtaa, jolloin usein subikanavan tehoreservi on ideaalitilanteessa suurempi kuin pääkanavien.
Mitä tulee tuohon "Riittää hyvin normaalikuunteluun"-kommenttiin, joko vahvistin on oikeasti tehoton, tai sitten RMS-tehot ovat "epäseksikkäät" eli vähäiset äänenpainevarat, mutta riittävät oikeasti normaaliin kuunteluun.
Periaatteessa erillissarjaakin voidaan ajaa hyvin CD-Soittimen päätteillä (mankoissa 4x40W, mikä on käytännössä alle puolet RMS-tehoa), mutta jos e-sarja on jo hieman laadukkaampi, kannattaa sijoittaa erilliseen (kunnolliseen) vahvistimeen, jolloin mm. midbassotoistoon saadaan auktoriteettiä :)
Ja jos olet jotain vahvistinta ostamassa, suosittelen hankkimaan jotain perinteisesti suosittuja vahvistimia merkeiltä esim. DLS/SPL Dynamics/Xetec.
Autostudiot/SPL PRO/McHammerit jättäisin kauppaan.
Sen verran vielä, että mielummin "ylitehokas" vahvistin kuin "alitehokas".
Jos joskus innostut luukuttamaan laitteita, niin alitehokkaalla vahvistimella on riskirajoilla mahdollisuus alkaa särkemään ääntä, mikä voi hajoittaa kaiuttimia, erityisesti diskantteja.
mistä nyit nuo mankkojen 4*40w.
kun tuon soittimen sisäänrakennetun vahvarin teho on korkeintaa about 4*15w .
tehot pysyy vuosia samana ,mutta tehtaa lyö vaan enemmän valhetta etulevyyn.
Vai mahtuuko tuo about 4*40w (aito vahvari) spl dynamics sinne soittimen kuoriin vai miten jäähdytys onnistuisi, kun nuo luovuttaa vähän lämpöäkin.
Suoraan akusta toimivan siltakytketyn buustervahvistimen teoreettinen maksimi on 4*20w yleensä siitä alaspäin.
jossain noissa (esim panasonic) joku malli on d-luokan oäätteet josta luvataan 4*70w mitattu teho on todellakin vain 27w per kanava.
mutta ..
on se hauskaa lukea kun ammattitaidoton myyjä myy alpinen 700e soitinta teholla 4*60w .
Ne jotka niitä yleensä ostaa,niin ostaa tuonne konttiin vahvarin jonka teho on 4*50w esim ja säätää ehkä viiveitäkin ja olisi hiljaa noille idiooteille, mutta kun duunari on kännissä niin soitan suuta ,mutta valhetta tuo on
Yritin tuossa aiemmassa viestissä sanoa juurikin sitä, että mankkoja mainostetaan yleensä juuri tuolla "4x40W", mikä on _käytännössä_ juurikin alle puolet tuosta.
Tätä mankkojen "4x40W" ei siis pidä sotkea erillisten vahvistimien RMS-tehoihin