Uusi volvo

Uusi volvo ei kyllä tuo mitään uutta mielenkiintoa mallissaan, no okei uusi moottori (joka ei välttämättä osottaudukaan hyväksi) jotain pieniä mukavuuksia ohjaamossa (matkittu Scaniasta). Mutta perus päin sama viiru, joka kyllä valitettavasti kalpenee uuden R-sarjan Scanialle..!
51261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kuules,volvolla ei kysellä ja katella scaniaa!
On niin iso paja,että tekee ihan mitä lystää.Ja
mitähän se volvo kopioi scaniasta,sen pitkän
vaihdekepin,,.ja ärrä vaatii hyvän pensseli-
miehen,että saa siitä harmaasta keulasta jonkin
näkösen.

Äänestä
  • Noi ruottalaisten kehujat ei ymmärrä autosa muun ku hytin ja moottorin ja laatikon päälle..,millon viimes Volvosa tai Caaniasa tuli jotaki uudistuksia alustaan/runkoon/jousitukseen/akselistoihin,onko niisä monenkilaisia telivaihtoehtoja,saako ne tehtaalta niin moniakselisena ku tarvii..,ja että esim.nelijäski akseli on sielä mihin sen haluaa,ja nousee..,millon viimes Volvosa kehitettiin esim.takasiltaa..?Tutulla on uus FH16..,ja ei kestä..,nii ja saako ruottalaisen tehtaalta päällirakenteet päällä..,eikä se uuen 16,eikä kaikkien 12 Volvojenkaa moottorit kuulemma oo mistään kotosi..,tietokoneet vittuilee,eikä Volvollakaa osata korijata..,eikä kuulemma muutenkaa 610,eikä 460hv versioiden kestävyyesä oo kehumista..,niija raskaitahan varsinki Volvot on omapainoltaan ollu aina..

    Äänestä

  • old_profile_5097 kirjoitti:

    Noi ruottalaisten kehujat ei ymmärrä autosa muun ku hytin ja moottorin ja laatikon päälle..,millon viimes Volvosa tai Caaniasa tuli jotaki uudistuksia alustaan/runkoon/jousitukseen/akselistoihin,onko niisä monenkilaisia telivaihtoehtoja,saako ne tehtaalta niin moniakselisena ku tarvii..,ja että esim.nelijäski akseli on sielä mihin sen haluaa,ja nousee..,millon viimes Volvosa kehitettiin esim.takasiltaa..?Tutulla on uus FH16..,ja ei kestä..,nii ja saako ruottalaisen tehtaalta päällirakenteet päällä..,eikä se uuen 16,eikä kaikkien 12 Volvojenkaa moottorit kuulemma oo mistään kotosi..,tietokoneet vittuilee,eikä Volvollakaa osata korijata..,eikä kuulemma muutenkaa 610,eikä 460hv versioiden kestävyyesä oo kehumista..,niija raskaitahan varsinki Volvot on omapainoltaan ollu aina..

    -Runkomateriaali vaihtui (jäykempi ja kevyempi)
    -uusi takailmajousitus
    -napaperiä uusittiin

    Telivaihtoehtoja löytyy pari per kokoonpano, en jaksa tähän kirjoitella.
    Akselistorakenteet 4x2, 4x4, 6x2, 6x4, 6x6, 6x2/4, 6x2*4, 8x2, 8x4, 8x8, 8x2/4, 8x2*6, 8x4/4, 8x4*4 ainakin saa tehtaalta. Viisiakselisiin en ole perehtynyt, joten en sano mitään. Mutta käypä kurkistamssa www.scania.fi

    Jotenkin tuo juttu viittaa vahvasti Sisun kehumiseen... En (vielä) ole nähnyt että Sisuunkaan olisi saanut esim. löpösäiliötä tehtaalta asennettuna... Eipä niitä Sisunkaan päällirakenteita Karjaalla tehdä, kyllä ne jossain käytetään lavanteossa. Tässä hiljan tuli kollegalle uusi Resu, kaupat oli tehty lavoineen kaikkineen. Oli senkin töihin saamisessa enempi ongelmia, kuin heillä ikänä yhdessäkään autossa, johon lava oli laitettu jossain muualla.
    Mikä tahansa automerkki myy valmiin paketin, jos sellaista vain pyytää. Eri asia vain että mitä se maksaa ja kuinka helposti onnistuu.

    Äänestä

  • Olkoonkin volvon tehdas kuinkasuuri tahansa, niin kalpenee

    Äänestä

  • kalpenee kirjoitti:

    Olkoonkin volvon tehdas kuinkasuuri tahansa, niin kalpenee

    Volvolla(volvo trucks ja ce)n 81000 työntekijää,
    Scanialla n 28500 työntekijää...että semmoista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei mitään uutta.. kirjoitti:

Uusi volvo ei kyllä tuo mitään uutta mielenkiintoa mallissaan, no okei uusi moottori (joka ei välttämättä osottaudukaan hyväksi) jotain pieniä mukavuuksia ohjaamossa (matkittu Scaniasta). Mutta perus päin sama viiru, joka kyllä valitettavasti kalpenee uuden R-sarjan Scanialle..!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu