sitkeä virtsatietulehdus

muillakin?

Onkon muilla kokemuksia sitkeistä virtsatietulehduksista. Meidän kultsin pennulla alkoi vti 8 vko vanhana ja sai ensin antibioottikuurin piikkinä (koska vatsa ei kestänyt) sitten jatkettiin 10 pv suun kautta ja koska edelleen virtsakokeessa tulehduksen merkkejä jatkoi lääkäri kuuria 5 pv. nyt näyttäisi tulehdusta olevan vieläkin!!
Oireetonhan se itse koira on ollut kuurin aikana, mutta virtsakoe näyttää tulehdusta. lääkärin mielestä lääke tehoaa mutta miksi tulehdus ei lopu. lääkärin mielestä virtsatietulehdukset vain on joskus sitkeitä ja vaikeasti paranevia..??
pentu on nyt 12 vko ja alkaa jo huolestuttaa onko hoito oikea jne!!
kertokaa epätietoisille kokemuksianne kiitos!

8

27865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • j.h

      Meilläkin oli samanlaisia vaivoja tuon tyttelin ollessa nuori. ne alkoivat 10vk. iässä ja koiralla oli melkeimpä koko ajan pissa tulehdus.
      Kokeiltiin erilaisia lääkekuureja kuurin jälkeen eikä se vaan parantunut.
      Kunnes kuulin sitten tuttavaltani että hänelle homeopaatti oli suositellut omenaviini etikkaa, vissan hapattamiseen.
      Aloin itsekin antamaan 1tl/pv ruokaan sekoitettuna ja kuinka ollakkaan ainakin meillä päästiin tulehdus kierteestä eroon,pidin myös antamisessa tauon jonka aikana 2viikon sisällä alkoi taas pissatulehdus.Niinpä annoin etikkaa säännöllisesti kunnes eka juoksu tuli eikä sen jälkeen ole pissa tulehdukset vaivanneet.

      Monesti pissatulehdukset johtuu virtsan korkeasta ph:sta (norm. n6 meillä huiteli ajoittain jopa 9, pysyi omenaviini etikalla 1tl/pv 6-7 välillä)
      jossa on hyvä bakteerien muhia, on myös altis kiteille.

      Suosittelen kokeilemaan!

      • sama

        Kiitos kovasti vihjeestä ja tosiaankin meidäinkin pennun virtsan ph oli 9 paikeilla kun viimeksi katsottiin..toivottavasti on apua ja jos on niin julistan muillekin!!


    • helena

      ester-c-vitamiini. Aloitin n. 100 mg/vrk. Tekee virtsasta happaman ja bakteerit eivät viihdy. On vesiliukoinen ja siten turvallinen. Aikuisille annana tarpeen tullen parin viikon kuureja, n. 500mg/vrk.
      Kannattaa kokeilla.

    • vanhus

      Hei!

      Kysyisin, että mitä oireita teidän koirillanne on ollut pissatulehduksen aikaan?

      Meillä on pissassa ollut tulehdusarvoja, antibiotti on syöty jo. Eläinlääkäri ei oikein osannut sanoa tarkkaa diagnoosia..

      Elikkä kokeilemmeko nyt sitä pissan pH:ta ja jos se on korkea niin kokeilemmeko noita vastanneiden kotikonsteja pH:n laskemiseksi?

      Kultsi on jo vanha narttu ja eläinlääkärin mukaan vanhemmilla nartuilla voi tulla yleensä juoksun jälkeen tulehdus. Kuinka tota voisi ehkäistä tai jotain....

      • on haju

        Meillä uros koira vanha hänkin ja oireilee niin että pissailee ihan koko ajan...sisällä pissailu ei ole oikeeesti kovinkaan kiva, etenkään se haju!!!
        Eli kun tulehdus on,koiran tarve pissata lisääntyy ja pissa haisee pahalle ja meillä vanhuksen on tuolloin vaikea mennä maate,kai vatsa on kipeä?
        Antibiooteista vain jotkut tehoaa hänen vaivaan, joten virtsan viljely kannattaa tehdä.
        Aluksi itsekkin ihmettelin mistä johtuu jatkuva pissailu, mut pissatulehdus se aina vaan on.
        Nytkin päällä kuuri.


    • sarkki2

      meillä kolmas antibiootti menossa ja ei meinaa parantua

    • Ikävä vaiva

      Meillä parani kolmannen kuurin jälkeen. Narttu 5-v. Ei ollut ennen näitä tulehduksia. Viimeisin kuuri kesti 3vk ja oli kallis! ja vahva. Sen jälkeen ei ole ollut. Ei kannata antaa uida kylmissä vesissä ja pitää ehdottomasti kuivata uinnin jälkeen. C-vitamiini vaikuttaa, mutta ei olla annettu enää kun parani.

      • Anonyymi

        Mikä antibiootti?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      175
      3234
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      49
      2040
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      2020
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2019
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1910
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      86
      1315
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1307
    8. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      98
      1281
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      194
      1247
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      25
      1217
    Aihe