Onko kellään tapahtunut että koiralle on yritetty syöttää jotain epäilyttävää postiluukun kautta?
jouduin kokemaan tämän, ikävä kyllä todennäköisesti jonkun naapurin käden kautta..
voiko asiasta tehdä poliisi jutun tai lähettää "syötin" tutkittavaksi?
tämä oli siis naapurin ilmaisu että nuori kääpiöpinserimme on äänekäs, omasta mielestäni ei liian sellainen..
kuka alentuu tälläiseen ja mitä tilanteessa kannattaisi tehdä...(suupala oli vähällä jotua koiran kitaan..)
koiran myrkytys postiluukun kautta
16
2190
Vastaukset
- FAU
voi tehdä poliisijutun ja pitääkin tehdä,jos tuommoista tapahtuu.
Hyvä jos sait sen "syötin" talteen,siitä saa tutkittua mitä se sisältää.
On noita myrkyttäjiä aina välistä kiinni saatu,kun porukka on ilmotuksia tehnyt.- nibs
Tilanteen pelasti väliovi..onneksi..
täytyypä kysellä naapureilta..
tuollaista ei saa katsoa läpi sormien. Tietysti voi olla jonkun lapsen tekosia, mutta harvemmin.. Kun asiasta tekee virallisen , ja vaikkei syyllistä kiinni sataisikaan juttu leviää ja tekijä pelästyy.
- -Lapsillakin on kova ääni-
Ruuvaa ainakin oveen sisäpuolelle tavallinen postilaatikko, jonne kaikki tipahtaa, ettei ole koiran saatavilla. Vaikka metallinen, jos koirasi muovisen jyrsii.
Ja tottakai pitää tehdä ilmoitus, jos joku myrkkyjä pudottelee postiluukusta. En tiedä missä näytteen voisi tutkia, ehkä kuntasi terveystarkastaja osaa neuvoa. Soita ja kysy rohkeasti vaan. - Matkailija jolla on korvat ...
kerrostaloissa ei saa pitää koiria ne on hävitettävä pikaisesti tai tulee isot sakot.Suomeen sama malli pikaisesti TOIVON.
tuolla matkailijalla. Oletko varma että olet ollut rajojemme ulkopuolella jos vain luulit. Saksassa saa pitää koiria kerrostaloissa. Tuollaisesta satuilusta Uma-täti lähettää sinulle isoakin isommat sakot.
- Näin se vain onkin..
Että saksalaiset eivät olekaan niin suvaitsemattomia pikkusieluja kuin täällä suomessa ollaan.
Siellä koirat saavat juosta vapaana kadulla ei edes talutinta omistaja kävelee muuten mukana.eikä siellä ole hysteerisiä ihmisiä vastaan tulijoissa,koirat todella sosiaalisia ja tottelevaisia myös.
ps.Kunhan ei suomalaiset menis sitäkin maata pilaamaan höyrötyksellään. - brunetti
Näin se vain onkin.. kirjoitti:
Että saksalaiset eivät olekaan niin suvaitsemattomia pikkusieluja kuin täällä suomessa ollaan.
Siellä koirat saavat juosta vapaana kadulla ei edes talutinta omistaja kävelee muuten mukana.eikä siellä ole hysteerisiä ihmisiä vastaan tulijoissa,koirat todella sosiaalisia ja tottelevaisia myös.
ps.Kunhan ei suomalaiset menis sitäkin maata pilaamaan höyrötyksellään.Seinäjoen keskustassa olen melkein joka aamu nähnyt kun mies menee pyörällä ja koira juoksee irrallaan vierellään. Mies ei oo mikää vanhús vaan keski-ikäinen. En tiedä onko sillä aavistustakaa sitä että koira pitäs olla kiinni taajama-alueella, vai tietääköhän edes ett mikä on taajama-aluetta.
- FAU
brunetti kirjoitti:
Seinäjoen keskustassa olen melkein joka aamu nähnyt kun mies menee pyörällä ja koira juoksee irrallaan vierellään. Mies ei oo mikää vanhús vaan keski-ikäinen. En tiedä onko sillä aavistustakaa sitä että koira pitäs olla kiinni taajama-alueella, vai tietääköhän edes ett mikä on taajama-aluetta.
se pointti olikin,Saksassa ne koirat saa ihan luvallisesti olla vapaana monessa kaupungissa.
Kaikissa ei kyllä saa,siellä se systeemi on kaupunkikohtainen,ei mikään koko maan kattava laki.
- Koiranpentu1234
Mun kaverin koira kuoli syötyään maasta jonkun makkaran palan...
- äänetönKoira
Vai oliko se kuitenkin kaverin kaveri joka oli kuullut jonkun toisen kaverin... urbaanilegenda, ei muuta.
Muille "koira kerrostalossa" -koiranomistajille pikaohje: Älä anna koirasi haukkua häiritsevästi.
- eioleonneksi
Onneksi ei ole omalle kohdalle sattunut, mutta tiedän koiran joka on kuollut kun joku laittoi myrkytettyä ruokaa postiluukusta. Tekijää ei koskaan kiinni saatu.
Tuon varalta olen opettanut että vaikka mitä tulisi luukusta niin koira ei sitä syö, mutta koska en ole 100% varma että koirani todellakin jättäisi jutut rauhaan poissa ollessani on väliovi aina kiinni.
Jossakin koiraoppaassa(tais olla Tuire kaimion pentu opas?) oli ohjetta että jos koira haukkuu rappukäytävässä kulkijat niin kannattaa laittaa oven ulkopuolelle lappu ja kori jossa herkkuja, joita sitten ohi menevät ihmiset voi laittaa. Itse en ikinä tekisi noin koska
A) Tuntuu että siinä ennemminkin nimenomaan palkitaan siitä että haukkuu ja se tärkeämpi eli b!
B)!!! Joku voi helposti myrkyttää koiran- Ndkxndkl
Uudemmissa taloissa ei ole enää väliovea kun on äänen ja palon eristävä yksittäinen turvaovi. Mutta voi siihen luukun taakse suljettavan lokerikon rakentaa toki.
- Koirien_puolesta
Syytä varoa tällaistakin.
https://mvlehti.net/2017/09/30/antifa-haluaa-tappaa-oikeistolaisten-koirat/ - EiPostiluukkuaOvessa
Ei tulisi mieleenkään pitää koiraa kerrostalossa.
- Tuholaistorjuntaa
Sehän on aivan ymmärrettävää, että kerrostalossa loisivat elukat yritetään poistaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei823706Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071802- 1061102
- 991085
- 60933
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate165855- 42836
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57801Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g60776Kannan sinua mukanani
Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii28745