mulla on vaivannut krooninen eturauhastulehdus. urologi on tutkinut sen, mutta hoitokeinoja ei ole paljoa. antibioooteista on apua, mutta eihän niitä koko aikaa voi syödä. mutta huomasin tällaisen hassun jutun:
kaapin perukoilta löytyi unkarinmatkalta ostettu yrttitee paeketti. siinä on 9 erilaista kasvia. kun tätä joi kupillisen niin oireet väheni selvästi. kuvista tunnistin noista kasveista vain nokkosen ja voikukan. saksankielisestä pakkausselosteesta kävi ilmi vielä siankärsämö, muista ei ole tietoa. en ole ikinä uskonut tällaisten kasvien parantavaan voimaan mutta nyt on pakko uskoa kun tuon sattumalta totesin. onko jotain asiantuntijoita olemassa jotka voisivat suositella tähän kyseiseen vaivaan sopivia yrttejä kokeiltavaksi? vai olisiko ihan tällä palstallakin asiantuntijoita??
-ystävällisin terveisin Markus
tunteeko kukaan yrttejä?
12
7232
Vastaukset 12
- jo vain
jopo huuleen.
- taina
Fytonomi-koulutuksen saaneet luontaistuoteliikkeiden myyjät osaavat kertoa sinulle, mistä löytyy apu
- jo vain
Se on sauhuu sangen erikoista.
- ernu
Raimo Hiltunen ja Yvonne Holm ovat kirjoittaneet kirjan Farmakognosia, farmaseuttinen biologia. Niinhän ne kemialliset lääkkeet on kehitetty matkimalla näitä kasvien aineita. Miksi siis yrtit eivät toimisi lääkkeinä. Mitä onkaan esim digitalis, sydänlääke, arvaapa mitä se on! Tai mistä kehitettiinkään asperiini siis asetyylisalisyylihappo. Kemiallinen muoto pajunkuoren vaikuttavasta aineesta. yllättäen kiinalaisnaiset pureskelivat synnyttäessään pajunkuorta. Vain typerys ja tietämätön nauraa yrteillä lääkitsemiselle.
- Camomilla
Yrttejä kannattaa kokeilla. Olen itsekin käyttänyt erilaisiin vaivoihin. Siankärsämö vaikuttaa virtsatie-elimiin ja tulehduksiin. Nokkosessa ja voikukassa on paljon hoitavia aineosia. Kannattaa kokeilla vielä kamomillateetä, koska kamomillalla on rauhoittava vaikutus. Se puhdistaa ja edistää myös aineenvaihduntaa.
- eturauhaselle
kokeile myös sinkkiä, sillä on vaikutusta eturauhaseen. Jos otat sitä pitkän kuurin, varmista myös kuparin saanti. Omega 3:set ehkäisevät tulehdusta, myös C-vitamiinista voisi olla hyötyä. Yrttiteistä virtsaneritykseen vaikuttaa myös kultapiisku. Nokkonen hyvä myös: on lisäksi tuhti rautaisannos sekä kohottaa yleiskuntoa.
- katsika
Jos tuo paketti on peräisin Saksasta siinä voipi olla nokkosesta juuriosaa. Nokkosen juuri on Saksassa tunnettu eturauhasvaivojen hoidossa. Nokkosen lehtiä käytetään enemmänkin allergioiden hoidossa. Suomessa lääkelaatuista nokkosen juurta voisi ehkä kysellä Helsingissä Lönnrotinkadulla olevasta Natura Media -liikkeestä.
- jepa
Itse käytän aromaterapia tippoja ties mihin vaivoihin ja olen todennut toimivuuden. Teet ja tietyt yrtit auttavat.
meille naisille erilaisiin virtsa tie yms. tulehduksiin suositellaan karpalomehua.
etsi haku sanalla aromaterapia hakukoneelta niin varmasti löydät avun. veden juonti on tietysti yksi keino edes auttaa aineenvaihduntaa!- olen lukenut
tietäisin juustolan mistä heraa saa halvalla.
- kokeile sitä
Kurpitsansiementuotteiden (uute ja öljy) pitäisi auttaa, ja niillä ei juuri ole sivu- tai haittavaikutuksia. Mitään sekateetä ei kannata kokeilla, vaan juoksepa etsimään tätä.
- kasper21
kokeiltu on ja vaikuttaa parantavasti. ei pitkiä aikoja voi käyttää.
- Ladakuskin kaveri
Tässä googlettaessa törmäsin tähän kysymykseen, että mikä rohdos auttaisi eturauhastulehdukseen. Vaikka tämä vastus onkin periaattessa 3 vuotta myöhässä, ajattelin kuitenkin lisätä oman ehdostuksei.
ROMPEPIEDRA-niminen tippa eli isokrassiuute on tehokas. Sitä saa luontaistuotekaupoista. Annostellaan pullon mukana tulevan pipetin avulla 1 ml 3 kertaa päivässä. Kestää noin 14 päivää. Itse en ole käyttänyt, mutta kaverini vuosia jatkunut eturauhastulehduskierre, johon hän joutui syömän toistuvasti antibiootteja, hoitui tällä yhdellä kuurilla. Koska kylmillä lmoilla sille tuli helposti toi tulehdus sillä oli kainemmoiset kommervenkit, kuten huovat, tyynyt ja akunappulat auton etuistuimella!
Luulempa, ettei monikaan tiedät mitä tehokkaita aineita sitä oikeasti voipi olla kun niistä ei kai saa paljon iäntä pittää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398