Kävivät tekemässä minulle saumapeltikaton, enkä ehtinyt olla kokoajan ammattimiehiä vahtaamassa. Nyt harja on kuin juosten kustu, saumojen päät alalappeella repsottaa puoliksi auki, peltejä ei työnnetty kunnolla kiinni toisiinsa ennen kiinnitystä, päätypeltejä ei naputettu kiinni (vain muutamalla ruuvilla otsalautaan), melkein puolet saumoista oksensi (korjasivat pyydettäessä), saumat "pyöreitä" ( ei tarvitse kuulemma rissata tiukempaan, "kun on kahdeksan peltiä päällekäin". (Itse saan lukemaksi viisi peltiä). Niin ja "saumaöljyn voi jättää pois kun on aluskate".
Kommentteja?
Kommentteja?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Saisko kyseisen firman nimen julki ettei kukaan muu saa samanlaista kattoa itselleen.
Yritän vielä neuvotella ja saada edes jonkun verran hyvitystä hommasta. Joten en kyllä tässä vaiheessa pistä nimeä vielä.
"peltejä ei työnnetty kunnolla kiinni toisiinsa ennen kiinnitystä"
"melkein puolet saumoista oksensi (korjasivat pyydettäessä"
Taitaa olla kyseessä taas "karvainen" classic-mies;););)
Huonoja provoja;););)
Tämä juttu on tosi. En pidä classiccia juuri minään. Ei ole trolli tämä!
Vaikka kaikki hyvin tietävät, että konesaumakattoja joudutaan korjaamaan sadoittain joka vuosi, sinun mielestäsi siinä ei voi olla vikaa ?
Erään päiväkodin katto (kyllä, konesaumakatto) joudutaan vaihtamaan kokonaan vasta kahdeksan vuoden käytön jälkeen. Aluskatetta ei ollut, ja yläpohjan eristeet joudutaan vaihtamaan ja rakenteet kuivaamaan. Katto on paikattu ja huoltomaalattu jo kahdesti käyttöaikanaan.
Ei kannata asentaa aluskatetta, eihän. Konesaumahan ei sellaista tarvitse. On se niin hyvä ja varma ja tiivis.
Nyt täytyy sanoa, etten kyllä tajua yhtään mitä nimimerkki "ihme jankkaaja" tarkoittaa? Onko lääkitys varmasti kohdallaan?
tuohon firman nimi- tivaajan viestiin. Kyseessä on tällä palstalla riehuva konesauman ylistäjä.
saisi varmaankin neuvoja, koska ammattimiesten työn laatu ei ole tyydyttävä
JOLLEI OLE ITSELLÄ KÄSITYSTÄ TYÖSTÄ
NIIN AIKA USEIN EI "AMMATTIMIEHELLÄKÄÄN"
ON USEITA KOKEMUKSIA NS AMMATTIMIEHEN TÖISTÄ,
JOTKA ITSE TEKEMÄLLÄ TULI TEHTYÄ SIISTIMMIN
JA ASIAAN KUULUVALLA JÄMPTIYDELLÄ.
TÄMÄ KOSKEE VARSINKIN KYLPPÄREIDEN VESI YMS TÖITÄ. SELITYKSIÄ KUITENKIN LÖYTYY !!
TÄYTYY PITÄÄ KOKO AJAN SILMÄLLÄ MITÄ HÄÄRIVÄT