Ongelma

Hei! Huomasin tuossa käyttäessäni Operaa ison puutteen kyseisessä selaimessa. Elikkä, kun käyn esim. pankkini sivuilla ja loggaan itseni ulos sieltä, niin kuinka ollakkaan, kun painan Operan "edellinen" nappulaa, niin se menee yhä niille pankin sivuille, siellä ei toki pysty mitään tekemäään, mutta tilieni saldot siellä kyllä näkyy. Esim. Firefoxilla ja IE:llä vastaavaa ei tapahdu. Voiko asialle tehdä jotakin? Kiitos jo etukäteen.
4435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tämä johtuu siitä että peruuttaessasi Operalla taaksepäin, sivu haetaan koneen muistista (kiintolevyltä) eikä netistä kuten muilla selaimilla. Tämänhän huomaa jo peruutuksen nopeudessakin.
En tiedä voiko tuota muuttaa asetuksista mutta voit joko peruuttaa sinne pankin sivulle ja päivittää sivun (jolloin se haetaan uudestaan netistä) tai sitten sulkea selaimen.

Äänestä

...kuten pankin ohjeessa sanotaan. Kun loggaat ulos niin lopetussivulla (ainakin OP) selvästi sanotaan: "Tyhjennä välimuisti ja sivuhistoria"

>...Firefoxilla ja IE:llä vastaavaa ei tapahdu.
Kyllä ne sinun tiedot on noissa tallessa ja löytyy jälkeenpäin uteliaiden katsottavaksi ihan samalla tavalla jos et niitä poista. Opera on vaan "rehellinen" ja näyttää ne ettei vahingossa unohdu.

Äänestä
  • sempä takia en oopperalla mene mihinkään pankki sivuille, huono ominaisuus asiasta tietämättömille

    Äänestä

  • niinpä niin kirjoitti:

    sempä takia en oopperalla mene mihinkään pankki sivuille, huono ominaisuus asiasta tietämättömille

    >...huono ominaisuus asiasta tietämättömille

    Kuten tuossa edellä sanottiin, ne tiedot jää koneelle KAIKILLA selaimilla jos niitä ei poista. Mitä huonoa siinä on että jos ne näytetään käyttäjälle ?

    Poisto on Operassa erityisen helppo. Ei tarvitse mennä mihinkään asetuksiin vaan valitset Työkalut/Poista henkilökohtaiset tiedot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vinny kirjoitti:

Hei! Huomasin tuossa käyttäessäni Operaa ison puutteen kyseisessä selaimessa. Elikkä, kun käyn esim. pankkini sivuilla ja loggaan itseni ulos sieltä, niin kuinka ollakkaan, kun painan Operan "edellinen" nappulaa, niin se menee yhä niille pankin sivuille, siellä ei toki pysty mitään tekemäään, mutta tilieni saldot siellä kyllä näkyy. Esim. Firefoxilla ja IE:llä vastaavaa ei tapahdu. Voiko asialle tehdä jotakin? Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu