Onko kukaan käynyt blue lagoonissa? Kertokaa kokemuksia, minkälainen paikka, kannattaako mennä, mitä maksaa?
Blue Lagoon
8
3976
Vastaukset
- Unelma
on kuin Sininen laguuni. On keskellä laavakenttää. Vesi on lämpöistä 36-40 asteista.
Kannattaa käydä altaiden perämutkassa, siellä on valkoista "tahnaa" jolla voi hieroa itsensä. On sanottu, että tämä nuorentaa vuosia :))
Vesi on mineraalipitoista...lämpöinen vesi ja viileä ulkoilma..höyryä riittää. Altaathan on ulkotiloissa. Ravintolan suuret ikkunat on suoraan altaille (katselen tässä samalla omia valokuviani) ja siellä on todella hyvää ruokaa. Reykjavikistä on bussikuljetus. Altailla käy vuosittain noin 500.000 (viisisataatuhatta) kävijää. Niin ja paikka on kylpylä.
Rahoja ei kannata Islantiin mennä laskemaan vaan siellä kannattaa olla ajan kanssa.
Kaikki matkailu maksaa!- Anonyymi
ymmärtääkseni puhutaan bluelagoon ripsipidennykset. ensin kannattaa lukea ja ymmärtää ja sitten vastata
- Matkis
Tuossa on linkki: http://www.bluelagoon.com/Geothermal_Spa/Hours_and_Prices/
Kävimme kesällä, eikä tuo harmittanut ollenkaan. Tarjonta on aika laaja kaikkine saunoineen ja muineen. Säästä ei kannata välittää, tarpeen tullen altaaseen pääsee suoraan sisältä - palellut kesäkuussa
hei
kävin vuosia sitten lämminvesikylpylässä Reykjavikin lähellä. Muistelen että se nimenomaan oli Blue Lagoon.
Oli kesäkuu ja vettä oli tullut vaakasuoraan monta päivää. Oli todella kylmä, vain sellaiset 5-6 lämpöastetta. Palelimme tosi surkeasti, etenkin ennen kuin saimme ostettua islantilaiset villapaidat.
Ulkoilmauinti ei palelusta johtuen ensin houkuttanut lainkaan. Onneksi ystäväni sai minut puhuttua ympäri.
Blue lagoonissa ihmiset makoilivat uimapuvut päällä matalissa rantavesissä, enimmäkseen. Välillä he kääntyivät selältä mahalleen tai päinvastoin. Kummastelin miksi he näin tekevät.
Kun itse sitten menin veteen, syykin selvisi: sillä kertaa vesi oli todella kuumaa, ja vielä kuumempia virtauksia tuli kun kahlailin siellä. Ehkä sen monen päivän palelun jälkeen tuo veden kuumuus korostui. Joka tapauksessa, tuntui kuin jaloista kalttautuisi nahka!
Ja kun siinä matalassa vedessä makoili pitkähkön kuumaan veteen totuttelun jälkeen, niin pystyi siinä olemaan kun pinnalla olevaa kehonosaa pyyhki viilentävä tuuli. Mutta aika tiuhaan piti kääntää itseään, että sai sitä viileähköä ilmaa keholleen.
Islantilaiset itse pitivät silloin veden lämpötilaa epätavallisen korkeana. Vesiallas on muistaakseni sellaisen lämpövoimalan valtavan iso lauhdevesiallas, voimalaan tulee kuuma vesi sieltä termisistä lähteistä ja liika vesi johdetaan lagooniin.
Tuon kylpykokemuksen jälkeen oli mielettömän hyvä olo päiväkausia. TUntui kuin oma 'sisäinen patteri' olisi ollut päällä, eikä enää palellut yhtään.
Parasta Islannissa upeiden maisemien lisäksi varmaan ovat nämä lämpimät kylvyt!
Sanotaan, että vesi olisi rikkipitoista (tämän saat varmaan tarkistettua). Sitä pidetään parantavana monissa ihosairauksissa. Tukka kehotettiin pesemään huolella kylvyn jälkeen, sillä mineraalipitoinen vesi haurastuttaa hiuksia.
Tervemenoa Blue Lagooniin - kohta Turkkiin
Olen käynyt. Sinistä vetttä siellä.
- eyjabit
Olemme käyneet pari kertaa!
Ja kyllä on kannattanut!
Maana Islanti on aivan UPEA - kokemus on jotain selaista, mitä ei muualta saa!
Blue Lagoon koettava myös joka kerta. Sinistä lämmintä vettä taivasalla, varsinkin syksyllä/talvella aivan upea kokemus.
Suosittelen lämpimästi!
- Anonyymi
Kävin tässä toukokuussa kampissa sijaitsevassa bluelagoonissa ja olin pettynyt kun ripsipidennykset iroilivat ( ilman omaa ripseä) vajaa 1viikon kuluttua . Menin toiseen paikkaan ja ripsipidennykset ovat pysyneet jo yli 4 viikkoa ja vasta nyt hieman irronneet oman ripseni kanssa. miten kuuluu kuulema irrota.blulsgoon ottaa 75 -85€ja tämä toinen paikka ottaa 50€ ja todella taidokas tekijä.
- Anonyymi
Islannin Blue Lagoon kylpylään ja kuumavesialtaalle voi jälleen mennä. Syksyn 2024 laavapurkaukset lähistöllä vaaransivat sinne kuljetukset ja paikka suljettiin joksikin aikaa. Tilanne voi muuttua nopeastikin, kun laavapurkaukset ovat olleet aika arvaamattomia 800 vuoden hiljaiselon jälkeen sillä alueella.
Tällä hetkellä Vatnajökylin jäätikön ympäristössä on ollut toistasataa pienempää maanjäristystä ja tänään aamulla oli hieman suurempi noin 5 magnituudin maanjäristys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1212375- 1341895
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631236Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1051206En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771101Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311060Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451039HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio241006Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉821000Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56942