Hei,
Olemme nelihenkinen perhe (lapset 11 ja 6 vuotiaat) ja melko uusia rinteessä. Hiihtolomakohdetta mietimme kotimaasta (tai mahd. Pohjois-Ruotsista). Menomestaa emme etsi eikä rinteiden tarvitsisi olla kovin vaativia - minne suuntaisimme?
KIITOS
Lapsiperheen paikka?
12
6621
Vastaukset
- taavi
Jos koko viikon viettää lomaa niin lapsiperheelle parhaat paikat on MINUN mielestäni Levi, Ylläs ja Ruka. Itse en Rukasta tykkää mutta lapsille - etenkin jos ei ole mikään rinnetykki - hyvä paikka. On muutakin tekemistä kuin vaan lasketella. Vain vaativampia rinteitä on vähän ja ne on tosi lyhyitä. Mutta jos taidot karttuu voihan sieltä käydä suomulla tai Sallassa (100 km.
Leviltä ja Ylläkseltä löytyy enemmän todellisia rinnevaihtoehtoja ja molemmissa paikoissa on lapsille muutakin tekemistä (mm. kylpylä). Levillä voi - jos haluaa - nauttia sitten myös iltaviihteestä ja lähes itävaltalaistyylisestä afterskistä.
Ruotsalaiskohteista olisin kiinnostunut tietämään itsekin. - head cyber
Meillä lapset (nyt 10 ja 12v) ovat laskeneet 4-5 vuotiaista lähtien, ja olemme todenneet, että sillä keskuksen rinnevalikoimalla ei ainakaan aluksi ollut niin kauheasti väliä, kunhan jokunen helpompikin pätkä löytyi.
Oleellisempaa oli se, että lomakohteesta löytyi muutakin puuhaa. Tässä suhteessa mielestäni Vuokatti ja Levi ovat oikein hyviä aloittelijoiden paikkoja. Vuokatissahan pakkaa kuyllä pidempään lajia harrastaneelle tulemaan viikon lomalla jo aika pitkäksi niitä paria vähän jyrkempää rinnettä sahatessa, mutta kylpylä keila- ym. halleineen tarjoaa vaihtelua.
Ylläksellä on käymistäni Suomen keskuksista paras mäkivalikoima.
Åre on sitten jo ihan eri sarjaa Suomalaisiin verrattuna. Mäkiä löytyy viikon lomalle ihan riittävästi, ja nythän sielläkin on se kylpylä, jos se kiinnostaa. Lapsiperheen kannatta asua Åre Björnenissä.
Eteläsuomalaisten kannattaa harkita myös Norjan Trysiliä, jonne matka on Tukholmasta selvästi lyhyempi kuin esim. Åreen. Trysiliin mentäessä on matkan varrella Ruotsin puolella myös Sälen ihan varteenotettavan näköinen vaihtoehto. - lasten mesta
Vuokattiin! Miksikö? Menomestaa et saa siitä tekemälläkään vaikka haluaisit. Rinteet on lapsiystävälliset, enemmän laskeneet vanhemmat kyl kyllästyy jo kolmantena päivänä.
Katinkulta kylpylä tarjoaa paljon muuta virikettä. Perinteinenkin uimahalli löytyy rinteiden lähistöltä. Lapsipaikka ehdottomasti. - Inarilainen
Ihan kotipaikan suhteen suosittelisin Saariselkää. Meno ei ole kovin villiä, mikäli nyt ei satu oleen erityisen paljon norjalaisia. Löytyy kaikenlaista tekemistä aivan laidasta laitaan sekä rinteitä ja hiihtolatuja kaikentasoisille.
Mikäli haluaa olla todella rauhassa voin suositella Luostoa. Molemmista paikoista löytyy myös kylpylät.
tsekatkaa www.saariselkä.fi ja www.luosto.fi- Inarilainen
www.saariselka.fi, ilman ääkköstä
- Marion.T
tuolihisseillä kulkeminen on varsinkin kokemattomien laskijoiden kannalta paljon helpompaa. Rinteet ovat helppoja ja kohde on kohtalaisen lähellä (riippuen tietenkin jos asutte etelä- tai keski suomessa)
Lasten kanssa Vuokatti on ihan hyvä vaihto-ehto.
Mikään meno mesta se ei tosiaankaan ole, mutta tunnelma on ihan kiva, ja paljon lapsiperheitä siellä käy, majoitustilat ovat aina olleet ihan siistit ja mukavat, ja rinteiden kunto todella hyvä.
Kaupat ovat lähellä, Sotkamo noin 10 kilometrin päässä ja Kajaaniin 30 kilometriä.
Hmm...ja voin kokemuksesta sanoa että Kajaanin keskussairaalassa on erittäin hyvä hoito, jos sattuu telomaan itsensä rinteessä...
Vanhemmille on keilahalli ja jos pitää murtsikkamaahiihdosta ovat ladut erinomaiset, ja pahan kelin sattuessa on hiihtoputki ja lumilautaputki käytössä.
Kannattaa ainakin kokeilla joskus, kaikilla on tietenkin omat mielipiteensä eri paikoista, hakemalla löytää sen "oman" paikkansa. Kun lapset kasvavat, myös vaatimukset paikan suhteen kasvavat. - Liisi
En ole itse kokeillut mutta tuttavaperhe kehui matkaa etelä-Suomesta, hintatasoa ja rinteiden sopivuutta aloittelijoillekin. Kellään muulla kokemusta?
- Janne
Ukkohallassa on helpohkot rinteet,jotka pienille lapsille riittää mainiosti.Kaikki rinteet myös päättyvät suurin piirtein samaan paikkaan joten mukulat eivät pääse helposti eksymään.Kokeneet laskettelijat saavat aika vähän irti ukkohallan loivista rinteistä
Ilta/yöelämää siellä ei ole ollenkaan,joten ei sovi bilettäjille mutta lapsiperheille hyvä ja suht edullinen paikka. - kokonaisuutena
Janne kirjoitti:
Ukkohallassa on helpohkot rinteet,jotka pienille lapsille riittää mainiosti.Kaikki rinteet myös päättyvät suurin piirtein samaan paikkaan joten mukulat eivät pääse helposti eksymään.Kokeneet laskettelijat saavat aika vähän irti ukkohallan loivista rinteistä
Ilta/yöelämää siellä ei ole ollenkaan,joten ei sovi bilettäjille mutta lapsiperheille hyvä ja suht edullinen paikka.Samaa mieltä Ukkohallasta. Sopii hyvin lapsiperheille, mm Hiihtokoulu toimii hyvin. Ilta/yöelämä todella rauhallista, keskus kuitenkin tiivis ja viihtyisä kokonaisuus. Lisäämällä Paljakan vaativammat rinteet (sama lippu käynyt ainakin ennen) saa kokonaisuudesta kokeneempikin laskija hiukan enemmän irti. Kokeilemisen arvoinen paikka ja hintatasoltaan kohtuullinen.
- kari
kokonaisuutena kirjoitti:
Samaa mieltä Ukkohallasta. Sopii hyvin lapsiperheille, mm Hiihtokoulu toimii hyvin. Ilta/yöelämä todella rauhallista, keskus kuitenkin tiivis ja viihtyisä kokonaisuus. Lisäämällä Paljakan vaativammat rinteet (sama lippu käynyt ainakin ennen) saa kokonaisuudesta kokeneempikin laskija hiukan enemmän irti. Kokeilemisen arvoinen paikka ja hintatasoltaan kohtuullinen.
Olen ollut 6-9-vuotiaiden lasten kanssa
Ukkohallassa kaksi kertaa, ja voin yhtyä edellisten viestien kokemuksiin.
Sympaattinen ja rauhallinen paikka, hyvät mökit
ja sopivia murtomaalatuja myös lapsille, ja ainakin meidän perhe arvostaa ajomatkan kohtuullisuutta (olemme Keski-Suomesta).
- Nimetön
iso-syötteellä rinteet ovat sopivia kaiken ikäisille:D omat lapsenikin (7 ja 8v.) viihtyvät hyvin iso-syötteen tasokkaissa rinteissä
- Arivm58
Meidän perhe pitää Sallasta kuuden talven kokemuksella. Siellä on kaikki lähellä, kun hommaat majoituksen rinteiden läheltä. Hotellin yhteydessä on uima-allas. Tunturitähtihuoneistot ovat tosi hienoja. Jos olette sopuisia, on HolidayClubin Kelorinne hyvä majoitusvaihtoehto. Henkilökunta on ystävällistä ja auttavaista. Ma - pe rinteet ovat melkein tyhjät, joten aika ei mene jonoissa. Ravintolapalvelut ovat ainakin meille riittävän monipuoliset, kun ottaa huomioon myös Sallatunturin Tupien tarjonnan. Yöelämä järjestyy kotikonstein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman491526Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871016- 191013
- 86946
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187886Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99815- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?66742