Osaako joku valottaa, että mikä on tämä paljon siteerattu kuurojen yhteisö ? Missä se on ? mistä saa tästä yhteisöstä tietoa. Mitä eroa tai yhteneväistä sillä on Kuurojen liiton kanssa.
Vastaukset 3
- -TP-
Kuurojen yhteisö,joo... Ensinnäkin kerron,että nykyään moni meistä kutsuu mieluummin viittomakieliseksi yhteisöksi (toki kuurojen yhteisö termiä voi käyttää halutessaan). Viittomakieliseksi yhteisöksi siksi kun yhteisössä ei ole vain ainoastaan kuuroja, vaan myös viittovia huonokuuloisia, kuurojen vanhempien kuulevia lapsia,jotka viittovat puhutun kielen rinnalla, kuulevia viittomakielentulkkeja (siis sellaiset tulkit,jotka osallistuvat aktiivisesti viittomakielisten tapahtumiin vapaa-aikoinaan),kuurojen lasten kuulevia vanhempia....
Viittomakielisiä yhteisöjä näkee useimmiten nimenomaan kuurojen/viittomakielisten yhdistyksissä,joita on eri puolilla Suomea.
Mutta voidaan myös sanoa,että viittomakielisten yhteisöä näkee siellä,missä tapahtuu. Esimerkiksi kuurojen kulttuuripäivillä, nuorisopäivillä, Kuurojen Liiton Teatteri Totin esityksissä, Kuurojen Liiton järjestämillä leireillä,kursseilla, ja paljon erilaisissa kaiken maailman tapahtumissa.
Viime viikonloppunakin Helsingissä oli erittäin suuri tapahtuma, Kuurojen Liiton 100v.juhlat (kieltämättä pitkä ikä yhdistystasolla) ,jotka pidettiin Helsingin Messukeskuksessa. Siellä oli sekä kansanjuhlat että pääjuhlat,joissa oli 1400-2000 ihmisiä.Heistäkin suuri osa kuuluu viittomakielisten yhteisöön. Presidenttimme Tarja Halonen oli mukana pääjuhlissa, kun hänet oli kutsuttu pitämään juhlapuhetta ja esittämään onnittelut Kuurojen Liitolle.
Ensi vuonnakin on tiedossa viittomakielisten kulttuuripäivät Finlandia-talossa,Helsingissä, jotka pidetään toukokuun viimeisenä viikonloppuna. Siellä on taide-esityksiä, valokuvaesityksiä,teatteriesityksiä ja paljon muita kulttuuriin liittyviä esityksiä.
Ne kulttuuripäivätkin ovat pitkiä perinteitä, koska niitä on pidetty lähes 50 vuoden ajan. Siis viittomakielisten/kuurojen yhteisössä.
Googlettamalla,esim.kirjoittamalla avainsanoja:"Porin kuurojen yhdistys tai jonkun muun paikkakunnan nimi kuurojen yhdistys", "Kuurojen Liitto" yms., niin avautuu varmasti paljon erilaisia juttuja.
Myös teksti-tv:n s.550 kautta näkee sellaisia,jotka viittaavat viittomakielisten/kuurojen tapahtumiin yms.
Toivottavasti edellämainitut vastaukset ovat tarpeeksi valaisevia.- Kivikuuro
Lisäisin vielä, että Kuurojen yhteisö on maailmanlaajuinen.
- Kivikuuro
Huomenna TV2.sa tulee ohjelma Inhimillinen tekijä: "kuurot ja rohkeat" klo 22.05.
Varmaan tämän ohjelman välityksellä selviää mikä on kuurojen yhteisö. Kannattaa katsoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061271
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94898Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31804- 66693
- 32635
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93632S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10476