Mikä on "Kuurojen yhteisö"

YAL

Osaako joku valottaa, että mikä on tämä paljon siteerattu kuurojen yhteisö ? Missä se on ? mistä saa tästä yhteisöstä tietoa. Mitä eroa tai yhteneväistä sillä on Kuurojen liiton kanssa.

3

1038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -TP-

      Kuurojen yhteisö,joo... Ensinnäkin kerron,että nykyään moni meistä kutsuu mieluummin viittomakieliseksi yhteisöksi (toki kuurojen yhteisö termiä voi käyttää halutessaan). Viittomakieliseksi yhteisöksi siksi kun yhteisössä ei ole vain ainoastaan kuuroja, vaan myös viittovia huonokuuloisia, kuurojen vanhempien kuulevia lapsia,jotka viittovat puhutun kielen rinnalla, kuulevia viittomakielentulkkeja (siis sellaiset tulkit,jotka osallistuvat aktiivisesti viittomakielisten tapahtumiin vapaa-aikoinaan),kuurojen lasten kuulevia vanhempia....

      Viittomakielisiä yhteisöjä näkee useimmiten nimenomaan kuurojen/viittomakielisten yhdistyksissä,joita on eri puolilla Suomea.

      Mutta voidaan myös sanoa,että viittomakielisten yhteisöä näkee siellä,missä tapahtuu. Esimerkiksi kuurojen kulttuuripäivillä, nuorisopäivillä, Kuurojen Liiton Teatteri Totin esityksissä, Kuurojen Liiton järjestämillä leireillä,kursseilla, ja paljon erilaisissa kaiken maailman tapahtumissa.

      Viime viikonloppunakin Helsingissä oli erittäin suuri tapahtuma, Kuurojen Liiton 100v.juhlat (kieltämättä pitkä ikä yhdistystasolla) ,jotka pidettiin Helsingin Messukeskuksessa. Siellä oli sekä kansanjuhlat että pääjuhlat,joissa oli 1400-2000 ihmisiä.Heistäkin suuri osa kuuluu viittomakielisten yhteisöön. Presidenttimme Tarja Halonen oli mukana pääjuhlissa, kun hänet oli kutsuttu pitämään juhlapuhetta ja esittämään onnittelut Kuurojen Liitolle.

      Ensi vuonnakin on tiedossa viittomakielisten kulttuuripäivät Finlandia-talossa,Helsingissä, jotka pidetään toukokuun viimeisenä viikonloppuna. Siellä on taide-esityksiä, valokuvaesityksiä,teatteriesityksiä ja paljon muita kulttuuriin liittyviä esityksiä.
      Ne kulttuuripäivätkin ovat pitkiä perinteitä, koska niitä on pidetty lähes 50 vuoden ajan. Siis viittomakielisten/kuurojen yhteisössä.

      Googlettamalla,esim.kirjoittamalla avainsanoja:"Porin kuurojen yhdistys tai jonkun muun paikkakunnan nimi kuurojen yhdistys", "Kuurojen Liitto" yms., niin avautuu varmasti paljon erilaisia juttuja.
      Myös teksti-tv:n s.550 kautta näkee sellaisia,jotka viittaavat viittomakielisten/kuurojen tapahtumiin yms.

      Toivottavasti edellämainitut vastaukset ovat tarpeeksi valaisevia.

      • Kivikuuro

        Lisäisin vielä, että Kuurojen yhteisö on maailmanlaajuinen.


    • Kivikuuro

      Huomenna TV2.sa tulee ohjelma Inhimillinen tekijä: "kuurot ja rohkeat" klo 22.05.
      Varmaan tämän ohjelman välityksellä selviää mikä on kuurojen yhteisö. Kannattaa katsoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe