Mikä Nokiassa vetää?

retu

Tänään Helsingin Sanomissa oli uutinen, jonka mukaan Nokia on IT-ihmisten tavoitelluin työpaikka. Miksi ihmeessä?

Firma ei paljon vakuuta: työt usein katkolla tai ainankin paikkakunta voi usein muuttua, palkat keskitasoa, päivät pitkät.

Joku syy Nokian toistuvaan vetovoimaan pitää olla. Mikä?

8

2676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exn

      Samaa ihmettelen minäkin.

      Viimeaikaiset kokemutset kun osoittavat ihan muuta.

    • <zzz>

      Opiskelijat eivät vielä tunne realiteetteja, kyllä ne Nokialla sitten aika pian selviää.

      • Itse noksulla 3v olleena en nähnyt siinä mitään vikaa verrattuna muihin it-kioskeihin. Ennemminkin nämä pienemmät ovat perseestä, liekkö sitten mulla huono tuuri vai mikä kun pienet firmat on kerta niin über hienoja?

        Nokian kokosessa puljussa se on hyviä ja huonoja tiimejä/organisaatioita. Missä itse olin, oli hyvä henki, hyvät esimiehet ja palkassa ei valittamista, etenkin kun sai mehukkaat bonaritkin.

        Yksi mikä nokiassa on parempaa pieniin verrattuna on mahdollisuudet. Siellä on niin monessa portaassa pikku managereja, että jos/kun kodaamiseen kyllästyy, aina jostain aukeaa sauma alkaa leikkiä manageria.

        Onhan se selvä, että näillä palstoilla mölisee vain ne, joilla on ollut paska munkki ja joutuneet huonoon porukkaan. Eipä tyytyväiset paljoa itsestään meteliä pidä.

        että näin


      • pois
        e_tony kirjoitti:

        Itse noksulla 3v olleena en nähnyt siinä mitään vikaa verrattuna muihin it-kioskeihin. Ennemminkin nämä pienemmät ovat perseestä, liekkö sitten mulla huono tuuri vai mikä kun pienet firmat on kerta niin über hienoja?

        Nokian kokosessa puljussa se on hyviä ja huonoja tiimejä/organisaatioita. Missä itse olin, oli hyvä henki, hyvät esimiehet ja palkassa ei valittamista, etenkin kun sai mehukkaat bonaritkin.

        Yksi mikä nokiassa on parempaa pieniin verrattuna on mahdollisuudet. Siellä on niin monessa portaassa pikku managereja, että jos/kun kodaamiseen kyllästyy, aina jostain aukeaa sauma alkaa leikkiä manageria.

        Onhan se selvä, että näillä palstoilla mölisee vain ne, joilla on ollut paska munkki ja joutuneet huonoon porukkaan. Eipä tyytyväiset paljoa itsestään meteliä pidä.

        että näin

        Miksi sitten jätit Nokian, jos se kerran oli niin erinomainen paikka?


      • pois kirjoitti:

        Miksi sitten jätit Nokian, jos se kerran oli niin erinomainen paikka?

        Tuli paikkakunnan vaihto eteen ja uudella paikkakunnalla ei ole nokian toimistoja edes lähellä. Muuten en olisi lähtenytkään. Ties vaikka menisin vielä takaisin joskus.


    • Jeepperi

      on se, että se nyt tulee aina ensimmäisenä mieleen kun moista kyselytauhkaa tehdään. Vaikka Jorman Bittipaja Korsossa, tms. olisi tuhat kertaa parempi työpaikka, niin se nyt harvemmin pärjää moisissa kyselyissä kun suurin osa ei edes tiedä koko kioskia.

    • kalle

      Ei Nokia ole mikään IT-firma, sehän tekee puhelimia. Näitä aloja on turha sotkea toisiinsa, joku älypää kerran keksi yhdistää puhelimen ja tietokoneen mutta se pää on jo poksahtanut it-kuplan mukana joten turha lämmitellä vanhoja älyttömyyksiä. Teidät it-inssit johdettiin muutenkin harhaan it-kuplan aikaan ja se on harmi, mutta ei teistä ole kunnon ATK-ohjelmoijiksi, sillä tekniikka on yleensä sivuosassa kun kehitetään firman toimintaa, eikä sitä kehitetä millään kännyköillä.

      • Eihän nokia ole mikään puhelinfirma, sehän tekee kumisaappaita!

        phih...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      23
      5025
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4036
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      73
      3603
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2688
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2463
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2348
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      69
      2136
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2107
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1644
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1505
    Aihe