Globetel 99588

tietoa?

Itselläni on Saunalahden liittym ja kokeilin soittaa Belgiaan jonnepäin soittelen päivittäin (matkapuhelimesta matkapuhelimeen siis) Globetelin 99588 etuliitteellä. Saunalahden puheluerittelyssä näkyi heidän laskuttamansa hyvin pieni taksa, mutta Globeteliltä tulee ilmeisesti erikseen minulle lasku? Onko kellään tietoa tuleeko siihen jotain lisää sen 9c/min lisäksi? Ja miten he pystyvät muuten lähettämään laskun minulle kun en ole heidän palveluunsa mitenkään rekisteröitynyt, ihan ton perusteellako saavat tiedot kun käytin heidän 99588 palveluaan?

Onko vinkkejä mahdollisesti halvemmasta tavasta soittaa Belgiaan? Jos soitan ihan saunalahden kautta pelkästään niin puolen tunnin puhelu maksaa reilu 15 euroa...

9

13251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edullisinko

      Saunalahden kautta 991 minä puhun ja sillä olen puhunut yhdysvaltoihin veljelle. Saunalahti ei varmastikkaan ole edullisin. Toi globetel hinnasto näytti edulliselta.

    • Jape

      Tarkista telealen hinnat. Ovat edullisia, mutta palvelun luotettavuudesta ei ole henkilökohtaisia kokemuksia.

    • soitellut

      soitin mennä viikolla Turkkiin globetelin tunnuksella. Koska numeroni on salainen, he soittelivat perääni nimi- ja osoitetietojani. Selvisi mullekin että he erikseen laskuttavat, eivät nykyisen operaattorini laskussa. Kannattaa varmasti kysyä suoraan heiltä, mistä laskutus tarkalleen koostuu.
      Voihan siinä olla et jotain pieniä laskutuslisiä tullee mukana.
      Ulkomaanhinnat vaikuttivat edullisilta, mut puhelut muihin liittymiin kotimaassa olivat jopa 13 snt minuutilta. Eli ei kyseessä ole mikään halpaoperaattori.
      Mutta jos Soneralla saan pulittaa 0,77 euroa minuutilta, niin GBT:llä se oli vain 0,16.
      Olis kiva joo tietää muiden kokemuksia tästä operaattorista, aika uusi mullekin.

      • JepJep

        Itse joudun soittamaan päivittäin gsm-gsm puheluita Kreikkaan ja olen pitkään painiskellut löytääkseni halvimman vaihtoehdon.
        Käytin tele2:sta jonkin aikaa koska se vaikutti halvimmalta ja prepaid mahdollisuus auttoi pitämään maksut kurissa. Nyt tele2:den mentyä nurin olen taas saman ongelman edessä kuin aiemmin.
        Kysyin globetelistä miten he laskuttavat jos esim otan heidän liittymänsä ja soitan Kreikkaan ja ainakin vastauksen perusteella hinta on käytännösä 0,47e/min. Ohessa heidän vastauksensa:

        Globetelin GSM-liittymissä matkapuhelinmaksu ulkomaille soitettaessa on 0,13€/min. Tämä tulee myös 25Free ja 50Free liittymissä. Näissä ilmainen puheaika koskee kotimaan puheluita kaikkiin normaaleihin lanka- ja GSM-liittymiin.



        Globetelin GSM-liittymissä 99588-tunnuksen voi korvata -tunnuksella.



        Kreikkaan soitto Globetel GSM-liittymällä ja 99588-tunnuksella maksaa lankapuhelimeen soitettaessa 0,13€/min (hinta Kreikkaan) 0,13€/min (Suomen matkapuhelinmaksu) = 0,26€/min.



        Kreikkalaiseen matkapuhelimeen soitettaessa hinnaston hintaan lisätään 0,21€/min ulkomaanmatkapuhelinlisää joten hinta olisi 0,13€/min (hinta Kreikkaan) 0,21€/min (ulkomaanmatkapuhelinlisä) 0,13€/min (Suomen matkapuhelinmaksu) = 0,47€/min.



        Ulkomaille soitettaessa hinta muodostuu aina kahdesta osasta, Suomen osuudesta ja ulkomaan osuudesta. Joten kun soitatte vaikka 99588-tunnuksella ulkomaille Globetel Oy veloittaa ulkomaanosuuden ja jos GSM-liittymänne on toisella operaattorilla tämä operaattori veloittaa Suomen osuuden eli matkapuhelinmaksun. Jos soitatte Globetel GSM-liittymällä, veloitamme tietysti itse Suomen osuuden joka siis meidän liittymissä on tuo 0,13€/min.


    • quiqui

      globetel lähettää laskun, usein ne löytää osoitteesi itse. mutta sinne voi ilmoittaa osoitteen, sitten on voimassa sopimus globetelin kanssa jolloin puhelut on halvimpia mitä olen löytänyt. esim norsunluurannikko ilman sopimusta on 50 c min, ja sopimuksella 0,19 c min.
      joten kannattaa ilmoittaa osoite sinne, ne laittaa laskun sitten kotiin. osa ulkomaanpuhelusta tulee omalta operaattorilta ja osa sitten globetelilta. sen minuttitaksan muakinen johon maahan on soittanut. ei muuta kai päälle. se on halpa

    • Soitan itse erittäin paljon ulkomaille ja tullut kokeiltua kaikkia eri operaattoreita, mutta 99511 on selkeästi halvimmat hinnat. Katso sivulta 99511.eu. Tuolla tunnuksella säästää kyllä sievoisia summia!

    • kk

      99577 on halpa ja paras

    • Hintatietoinen

      Olen soittanut Globetelin kautta ulkomaan puhelut jo yli 10-vuotta ja ovat ehdottomasti halvimmat. Otin kakkospuhelimeksi Globetelin liittymän tiettyjä soittoja varten, mutta muutan sen todennäköisesti ykkösliittymäksi edullisuuden vuoksi. Jos soitat ulkomaille jostakin muusta liittymästä Globetelin suuntanumerolla, joudut maksamaan kyseisen liittymän kotimaan osuuden. Globetelin omasta soittaessa ei tule erillisiä lisiä. Olen tyytyväinen palveluun.

    • Ihan mielen kiinnosta kysyn että kumpi olisi parempi DNA vai Globetel?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4433
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3098
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2864
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2635
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2509
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      42
      2279
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2255
    8. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2194
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2015
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe