Kissanpennun pissionkelmat

Mikä neuvoksi kun n. kuukauden ikäinen kissanpentu ei halua käydä hiekkalaatikolla, vaan tekee tarpeensa muualle?
5327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

joku oo luovuttanu kuukauden ikästä kissanpentua?! Senhän pitäisi vielä olla emonsa hoivissa ja emo huolehtii pissa- ja kakka-asiat. Kissanpennun luovutus aikaisintaa 12 viikkosena!

Äänestä
  • Kukaan ei ole sanonut että kissa olisi luovutettu..

    Äänestä

nosta kissi laatikolle(ainakin ruoan jälkeen).yleensä ne ihastuu pissilaatikkoon heti,että oppivat hyvin nopeesti sielä käymään.

Äänestä
  • Tämä kissi ei ole ihastunut laatikkoon vaikka se sinne nostettaisiin, eli ei tee asioitaan laatikkoon vaikka sen sinne nostaisi..

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Tämä kissi ei ole ihastunut laatikkoon vaikka se sinne nostettaisiin, eli ei tee asioitaan laatikkoon vaikka sen sinne nostaisi..

    Ensinnäkin: Olethan varmistanut, ettei kyseessä ole mikään sairaus? Yleensä aina pissiongelmien takaa löytyy fyysinen sairaus, jonka voi hoitaa vain antibiooteilla.

    Jos sairaus on poissuljettu vaihtoehto, niin tässä yksi vinkki: Laita kissa yhteen huoneeseen, jossa ei ole mitään muuta kuin monta hiekkalaatikkoa. Ei saa varsinkaan olla mitään pehmoista (kuten sänkyä tai vaatteita), joka houkuttelee pissaamaan. Esim. keittiö tai ISO kylpyhuone tai eteinen on hyvä. Mihinkään koppiin kissaa ei tosiaankaan saa sulkea, joten tilan on oltava ihan kohtuu iso.
    Yhteen nurkkaan pistät kissan ruoat, ja muualle niitä hiekkalaatikkoja useampia kappaleita. Voit kokeilla laittaa eri laatikkoihin eri hiekkoja, sillä kaikki eivät tykkää kaikista laaduista. Voit myös laittaa erilaisia laatikoita, joku voi olla umpinainen, joku korkeampireunainen, joka hyvin simppeli ja matala. Kyllä tämä keino yleensä tepsii. Sitten kun kissa ei tee jätöksiään enää minnekään muualle kuin niihin laatikoihin, niin voit vähentää laatikoiden määrää. Lopulta voit päästää kissan muuallekin asuntoon ja siirtää laatikon sille sopivaan paikkaan.

    Mutta ensin eläinlääkäriin hop hop!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä neuvoksi? kirjoitti:

Mikä neuvoksi kun n. kuukauden ikäinen kissanpentu ei halua käydä hiekkalaatikolla, vaan tekee tarpeensa muualle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu