"Minä rakastan sinua!"

Näin viikolla vilauksen jenkkilän kallonkutistajatohtorin suositusta ohjelmasta. Siinä keskusteltiin noiden kolmen sanan tärkeydestä parisuhteessa. Erityisesti miehille kuului olevan vaikeata sanoa niitä, vaikka vaimo kuinka kärttäisi. Tohtorisetä nimitti lausetta lahjaksi ja totesi, että lause sisältää usein myös kysymyksen.

Sanotko sinä puolisollesi/kumppanillesi, että rakastat häntä?

Koska viimeksi sanoit tai kuinka usein sanot?
Entä lapsillesi tai muille läheisillesi?
Voiko hyvälle ystävälle sanoa niin?

Tai miten sinä ilmaiset rakkauttasi?

12

1323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marion.T

      vaikka yritänkin näyttää se muuten, mutta sanoilla ilmaisten ihan liian harvoin....

    • mekatron

      on meillä niin erilainen kuin etelän ihmisillä, esim. eteläisessä Euroopassa.
      Heillä se käy sutjakasti. Rakkauden osoitukset muutenkin.

      On erittäin vaikeaa mennä sanomaan esimerkiksi vaimolleen, että rakastan sinua.
      Saattaa luulla, että nyt on äijällä huono omatunto, mitähän se on tehnyt taas...

      Nuorena saattoi joskus hienoisessa pöhnässä sanoakin tuollaista tyttöystävälleen herkällä hetkellä.

      Pitäisihän sitä hellyyttä viljellä, mutta, mutta...

      • 00000000000000

        Suomen kielellä on niin kornia sanoa rakastavansa,toista se olisi englanniksi sanoa.
        Entinen isäntäkin hermostui,kun muija kärtti.että rakastatko häntä,kun et koskaan sano ja muistutti,että olen kosiessa sanonut rakastavani sinua,enkä aio jatkuvasti jankuttaa,kun luulis kerralla uskovan.


      • Pirre*

        pitäs..

        Muille läheisille, lapsenlapsille ainakin, on helppo sanoa "minä rakastan teitä mahottomasti"..ja se hymy jonka saan pojankoltiaisiltakin, se on kokemisen arvoinen...niin kun antaa rakkautta niin sitä myös saa..sehän se kai olisi...viisasten kivi...


    • tumpelo

      tullu sanottua, koska epäilen että tulee valkoinen valhe jos sanon. tunteet vain on kuolleet pikkuhiljaa on vain tyhjyys ja pitkä matka takaisin tunteeseen.

    • AikaAikuinenNainen

      Kyllä Minä Rakastan:)) Ja sanon sen ääneen halin suukottelen kehun ja pussailen:)
      Ei se nuorempana ollut helppoa " se oli ihan huulilla" mutta ulos ei vain äänenä tullut:))
      Kuuluuhan siihen muutakin toisen kunnioittaminen, uskollisuus, rehellisyys ja hyvä olla yhdessä.
      Kiva saada toinen "kehräämään".......harvoin silloinkaan kärsii " päänsärystä" :))))

    • PirreXX

      sanon ai lav juu, eli kevyemmän vaihtoehdon valitsen..:)
      ja sitäkin aika harvoin..
      tuo minä rakastan sinua on toisaalta liian juhlallinen, toisaalta nuorille ja suhteen alkuun kuuluva termi..
      Pienelle lapselle on helppo sanoa nuo sanat, muille en niitä lausu..

      Rakkautta ilmaisen vaikkapa hierontahetkellä, halaamalla, suudelmilla, hemmottelemalla...
      tämä meidän tie on ollut vaikea, mutta toisemme on uudelleen löydetty..:)

      • lannenhunttari

        ai lav juu, eli kevyemmän vaihtoehdon valitsen..//
        on paljon 'helpompi' -sujuvampi sanoa, kuin suomeksi..
        mina pyrin puheluni pojilleni paattamaan tuohon 'rakkaudentunnustukseen' uskon etta se heistakin tuntuu mukavalta.eika tuo mielestani'kulu' kaytossa.
        ainakaan ei yksikaan ole viela moittinut pappaa..
        ps.pirrelle ruusuja hopeamaljassa 6.kertaisen mummituksen johdosta..jippiiii...


      • Pirre*
        lannenhunttari kirjoitti:

        ai lav juu, eli kevyemmän vaihtoehdon valitsen..//
        on paljon 'helpompi' -sujuvampi sanoa, kuin suomeksi..
        mina pyrin puheluni pojilleni paattamaan tuohon 'rakkaudentunnustukseen' uskon etta se heistakin tuntuu mukavalta.eika tuo mielestani'kulu' kaytossa.
        ainakaan ei yksikaan ole viela moittinut pappaa..
        ps.pirrelle ruusuja hopeamaljassa 6.kertaisen mummituksen johdosta..jippiiii...

        Kiitos ruusuista ja ei ollutkaan vielä sitä hopeista maljakkoa, tinaa vain...:))


      • esaias

        on lempi pohjoinen... laulaa Ismo Alanko, ja miten oikeassa onkaan. Somen kieltä osaamattoman korvissa sanan rakastaa täytyy kuulostaa suurinpiirtein samalta kuin perrrrrkele, monessa muussa kielessä ko. ilmaisu kuulostaa suomalaisestakin korvia hivelevältä, kuten je t'aime, tiamo, etc.


    • Remmari ek

      "I love you" tai "a good friend" ovat ilmaisuja, jotka ovat sävyltään jokapäiväisiä ja paljon heikompia kuin suomen kielessä.

      "Minä rakastan sinua" tai "ystävä" on paljon voimakkaampia ilmaisuja. Olisi tietysti toivottavaa, että kumpaakin viljeltäisiin enemmän.

      Aviopuolisoiden ja rakastavaisten pitäisi muistaa sanoa tunteensa ääneen eikä odottaa aina, että kyllä se muutenkin näkyy. - Siinä se, ilmeisesti Dr. Phil, on ihan oikeassa.

      Jos on kysymyksessä Dr. Phil, niin minulla on aikamoisia epäilyjä hänen itsensä suhteen. Hän on "TV personality". Minusta on aivan liian osoittelevaa, miten hän ohjelman alussa halaa poikaansa ja ohjelman lopussa lähtee halaillen vaimonsa kanssa ulos. Amerikkalaiset osaavat kuorruttaa sokerilla kaiken. Epäilyni on se, että hän itse on aikamoisen hankala ihminen ja psykologian banalisoija. Hyvä esiintyjä hän toki on!

    • vaan tekemällä.
      Halaus kuuluu 'jokapäivään'sekä flitti muuten kansakäymisessä.

      Muutoinkin lähelläolo kuuluu elämään.

      Muodikas ilmaisu. "koskettelu/kosketelkaa" ei oikein ole minun makuuni vaan se on liian pinnallisen tai jossain mielessä tuo mieleen esim.sukupuolihäirinnän,ja itse en pelkästä koskettelusta pitäisi,jos sanan käsittää tekoon liittyvänä verbinä.

      Pikkulapsille "rakkastan sinua"on ok., varttuneeemmille saattaisi ainakin meillä mennä "yli" ja kärsiä myös inflaation.

      Muuten yleisesti ilmaisen rakkautta 'jättämällä' niin paljon kuin mahdollista,kaikenlaisen ehdollisuuden pois oli siteen kyseessä arkipäivän pyynnöt tekemisen tai tunteiden saamisen /antamisen suhteen.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe