Mulla on HP photosmart R707, ku ottaa ilman salamaa kuvia nii se kamera miettii vaikka kuinka kaua ja kun se on ottanu sen kuvan nii se kuvauskohde on jo häipyny kuvasta... onko jokku säädöt väärin vai mitä? nii ja sitte ku kuvasin aika pimeellä sellasta tosi kirkasta, nii en saanu oikein millää säädöillä kunnollisia kuvia, kuviin tuli vaa kirkkaita viivoja sinne tänne... ???
mikä vikana
matti-poika
3359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensiksi kuvaaja tekee kuvan, ei kamera sillä kysymykset vaikuttavat ihan siltä että tässä oletetaan digikameralla syntyvän "räppäämällä" aina täydellinen kuva. No kuitenkin en tunne kameraasi tarkkaan, mutta onko muistikorttisi hidasta tyyppiä, jos kamera kirjoitaa sinne pitkän aikaa (ilmennee kortin merkkivalon vilkkumisena pitkään). Toki voit käyttää sarjakuvasta niin tulee kohteesta useita kuvia kerralla. No sitten pimeässä tarvitaan jalusta, pelkkä kirkas pistevalo ei riitä, koska kamera laskee valoitusarvon koko kuvan alueelta ja näin siitä tulee liian pitkä käsivaralle. Koetas aloitella automaattisäädöillä.
tiedätkö, mitä valotusaikaa käytät? ts. montako sekuntia se kamera "ottaa/valottaa" kuvaa.
Säädä se kohilleen, tai ota automaatilla kuvia.
Mahtaako taloudessasi tai kaveripiirissäsi olla Canon -merkkistä kameraa? Siinähän on silloin pölyä, mikäli näihin juttuihin on uskominen... .
Syynä Canonin laatu ja JAS -tekniikka... .
Täällähän on kerrottu vain Canonissa olevan vikoja (pölyä), joita ei sitten korjata eikä mene takuuseen... . Muut merkithän on "täydellisiä" ja "viattomia". Kyllä ongelmiisi syy on Canonissa!!!
Kaamea Canon iski jälleen, rikkomalla (pölyttämällä) jo muita merkkejäkin...