Paljon kuulee puhuttavan niin kutsutuista rekkalesboista. Voisiko joku vähän valaista, mitä ne ovat.
MÄÄRITTELE REKKALESBO
30
9027
Vastaukset
- qutix
Siitä nimityksestä tulisi heti mieleen vähän ylilihava sänkipäinen ehkä joskus kaljaa kittaava nainen, joka pitää päällään enemmän miehille suunnattuja vaatteita. Ei paljon meikkaile eikä pidä helyjäkään.
Tollainen onkin lähinnä hahmotelma sellaisesta stereotyypistä.- on sellainen
koska se ajaa rekkaa. Ulkonäöltään kuitenkin naisellinen, pitkätukkainen ja meikkaa ja on niin älyttömän nätti :)
- qutix
on sellainen kirjoitti:
koska se ajaa rekkaa. Ulkonäöltään kuitenkin naisellinen, pitkätukkainen ja meikkaa ja on niin älyttömän nätti :)
Siinä nähdään että sellasiakin on monenlaisia ja näköisiä.
- jojojoojoo
Mitä sillä määritelmällä teet? Mitä siitä hyödyt?
- Wivian
Tosi tukeva, siilitukka,käärii omat sätkät,kaikki vapaa-aikansa pubissa saman henkisessä porukassa,kävelee kuin mies ja voi huoleti käyttää miesten vessaa.yleensä ketjupolttaja pikku kaljoissa.Meidän femakkojen kauhistus.
- Ilse
Wivian kirjoitti:
Tosi tukeva, siilitukka,käärii omat sätkät,kaikki vapaa-aikansa pubissa saman henkisessä porukassa,kävelee kuin mies ja voi huoleti käyttää miesten vessaa.yleensä ketjupolttaja pikku kaljoissa.Meidän femakkojen kauhistus.
Joskus männä vuosina termi 'femakko' oli haukkumanimi feministille. Mitä se tässä yhteydessä tarkoitti, femme-lesboako?
- asia on niin että..
..tuohon ei löydy oikeaa määritelmää.
Joku sanoi joskus puolisolleni kun tämä kysyi, mikä on rekkalesbo, että siilitukkainen, miehen vaatteisiin (flanelli- tai t-paitoihin ja reisitaskuhousuihin, verkkareihin ja miestenkenkiin) pukeutuva ja miehen näköinen olutta juova, isompikkoinen ja äijämäisesti käyttäytyvä lesbo.
Puolisooni sopivat kaikki nuo tuntomerkit.¨
Hämpä kysyi sitten onko hän rekkis ja kaverit katsoi vähän aikaa ihmeissään ja sanoi sit että ei hän ole. Ei edes tajunnut että tuntomerkit tosiaan täsmäs niin hyvin.. xD Että silleen..
Luulempa että rekkis on alunperin ehkä heteroiden (heteromiesten) keksimä haukkumanimi kaikille pelottavan miehekkääille tai miehisessä ammatissakin oleville lesboille. eikä sille sanalle oikein tunnu löytyvän enää kohdetta.
Haukkumanimi silti, enkä itse suosi sen käyttöä.. - Mies
Tämmöinenkin on tullut vastaan.
Ihan oikeasti sillä taisi olla rekkakuskin paperit, vaikka työskentelikin hiukan toisissa tehtävissä samalla alalla.
En viitsi pistää tarkemmin. - Bumerangi
Rekkalesbo on mies joka ajaa rekkaa, näyttää naiselta koska istumatyön ja huoltoasemaruokien takia vatsa muistuttaa raskaana olevan naisen vatsaa ja sen yläpuolella on kaksi rintaa ilman liivejä.
- Nöyryyttä
Rekkalespot rules! Vittu ne on kovaa porukkaa. Don't mess with rekkalespo.
- Sateenkaarenalla
Jotkut vanhemman polven lesbot on tällasii, mut ei kaikki. Stereotypisesti rekkikset on aika miesmäisiä, pukeutuu reisitaskuhousuihin, lippalakki päässä, ehkä tatuointeja, sänkitukka, ei meikkiä(ei ainakaan paljon) eikä koruja. Rekkalesbo voi sitten olla myös lesbo, joka ajaa työkseen rekkaa.
- patrioottilesbo
Kyllä rekkiksilläkin on koruja. Näin rekkiksen joka on isotyttö, sivukalju, tatuointeja,lävistyksiä kasvoissa, reisitaskuhousut, sormukset peukaloissa, massiivinen rannekello ja kaulassa leijona riipus paksussa ketjussa.
- tappajan.näköinen.lesbo
Rekkalespot hallitsee. Älä vittuile rekkalespolle.
- kuvaoiskiva
MItä kaasuvalo? Seisooko muna? Oletko miten omahyväisen näköinen tällä hetkellä?
- Tulivuorinen
Rekkikset on kuumia! Uuuhh...
- Jujupas
Itse olen ammatiltani yhdistelmä-ajoneuvonkuljettaja ja olen lesbo.
- hottisrahtari
Onneks naiset jotka ajaa.isoa autoa, ei välitä noiden idioottien jutuista.
Itse meinasin jäädä liikennevaloihin jumiin, kun näin niin helvetin hyvän näkösen naiskuskin rekassa että huh. Nyt sitä tulee aina katseltua sen firman autojen kuskeja, että olisko se taas se hottis. Mutta ei. - Anonyymi
hottisrahtari kirjoitti:
Onneks naiset jotka ajaa.isoa autoa, ei välitä noiden idioottien jutuista.
Itse meinasin jäädä liikennevaloihin jumiin, kun näin niin helvetin hyvän näkösen naiskuskin rekassa että huh. Nyt sitä tulee aina katseltua sen firman autojen kuskeja, että olisko se taas se hottis. Mutta ei.Ihan sama juttu. Tietyn firman autoja tuli joskus katsottua tarkemminkin sen ihanan naiskuskin takia. Hän oli niin hot!!! Mieluusti olisin lähtenyt repsikaksi 😍.
- Pitkätukkarekka
Rekkalesbo tai rekka -nimityksen keksivät homot 80- luvulla kun Suomessa oli yksi ainoa ei- heteroiden ravitsemusliikkeisiin Gay Gambrini. Homojen mielestä lesbot pukeutuivat rumasti, kun mitkäkin rekkakuskit ja siitä on peräisin maskuliinisen näköistä lesboa tarkoittava nimitys rekka.
Maskuliininen pukeutumistyyli ja siilitukka olivat siihen aikaan muotia lesbojen keskuudessa. Nykyään en ole huomannut mitään erityistä juttua mistä lesbon tunnistaisi. Maailma on erilainen eikä ole enää tarvetta mahduttaa itseään valmiiseen muottiin.Rekkis on ehkä vähän vanhanaikainen määritelmä. Miesmäisiä/poikamaisia lesboja on monen muunkin tyylisiä. Ja kiitos siitä, maistuu minulle.
- Anonyymi
Rekkalesbo tarkoittaa henkilöä joka käyttää koko ajan tiettyjä vaatteita ja pukeutuu todella saman tyylisesti aina
- Anonyymi
Sä vissiin heität aina kerran käytetyt vaatteet roskiin ja ostat uudet hepeneet ja pitsimekot aina niiden tilalle. Ettet vaan bisse olis?
- Anonyymi
En uskal lähestyy ihastusta kun en oo hottis.
- Anonyymi
Siis, mikset oo hottis ? Aivan varmasti olet, olemalla vain ihan oma itsesi, aitoutta , olet vaan sinä ! rohkeutta ❤
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis, mikset oo hottis ? Aivan varmasti olet, olemalla vain ihan oma itsesi, aitoutta , olet vaan sinä ! rohkeutta ❤
Kiitos tuesta❣️
Mul on niin kauhee riittämättömyyden tunne. Mietin usein et en oo tarpeeks sitä ja tätä siinä ja siinä asiassa. Sit oonkin jo niin loppu et ei mun kannata edes yrittää lähestyä ihastusta. Hän huomais pian mun viat ja lähtis kävelee.
- Anonyymi
Minä oon huomannut et ns. "Rekkalesbot", ulkonäöltään tosi äijiä ja sisältä pahimpia draamakuningattaria, et huh !!! 😀 . Mutta en yleistä, tämä on vain oma näkökantani ☺
- Anonyymi
Ja vielä, oon itse tosi naisellinen naisista pitövä nainen, niin on jäänyt ajatuksia et minuapidettäisiin kana-aivona. Aivan parasta kun vietin 1 vkl, keskustellenja bissee juoden, yhen bin kanssa ni ,hän totesi et sähän oot ihan äijä. 😀. Et älkäähän liikaa katsoko ulkoiseen ☺
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja vielä, oon itse tosi naisellinen naisista pitövä nainen, niin on jäänyt ajatuksia et minuapidettäisiin kana-aivona. Aivan parasta kun vietin 1 vkl, keskustellenja bissee juoden, yhen bin kanssa ni ,hän totesi et sähän oot ihan äijä. 😀. Et älkäähän liikaa katsoko ulkoiseen ☺
Minä vieläkin tässä, me vaaditaan oikeuksiamme valtaväestöltä pridessa yms. mielestäni erittäin suurta luokittelua tapahtuu juuri meidän väessämme !!! Miettikääpä ??? !☺
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä vieläkin tässä, me vaaditaan oikeuksiamme valtaväestöltä pridessa yms. mielestäni erittäin suurta luokittelua tapahtuu juuri meidän väessämme !!! Miettikääpä ??? !☺
Samaa oon ihmetellyt.
- Anonyymi
Näitä lepsoja on joka alalla mikä ennen ollut perinteisesti miesten ala. Nykyään myös näitä intin lesbokapiaisia ja sitten on lesbopoliiseja Hirviporukoissakin näkee lesbonaisia jotka on kuin äijiä kivääreinen hirviä jahtaamassa!
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895