Olisiko jollain kokemusta kuinka villiintynyt kissa saisi kesyyntymään ja luottamaan taas ihmisiin. tämä meidän villi neito on elänyt ulkona 4-6 vuotta kunnes onnistuimme pyydystämään sen sisälle.
villikissan kesytys
Sara
7635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
melkeinpä mahdotonta! Itselläni on kissa joka oli villikissan pentu ja on nyt 4 vuotias. Se otettiin emoltaan heti pentuna ja parempaa sekä ihmisystävällisempää kissaa saa hakea! Aikuisen villikissan kesyyntymisestä en ole ainakaan minä kuullut?
Eipä taida onnistua. Jos se olisi ihan pentu, niin vielä olisi ehkä mahdollista. Yksi mahdollisuus on tietysti sterilisointi. Se rauhoittaa niin tyttö kuin poika kissaa. Mutta jos se on alkanut nauttia esim. roskien kaivamisesta ulkona, niin se tulee olemaan sen harrastus myöhemminkin. Ja ajattele kaikki ne sairaudet mitä ulkokissa voi saada. Kannattaisi tutkia sillä kissoilla on AIDSIA myös (kissojen AIDS ei ole sama kuin ihmisten)!!!!!!!!!!! Jos sinulla on jokin muu eläin jo sisällä niin pidä ne erillään niin kauan kun ulkokissa on täysin terve. Korvat, punkit ja verikokeet!!!!
Kun muutimme nykyiseen taloomme, pihalla asui villikissa, nuori uros. Noin vuoden ajan se oli omissa oloissaan, kävi kyllä syömässä muiden kissojen kanssa (meillä on kolme muuta kissaa). Pelkäsi kaikkia ihmisiä ja varsinkin äkkinäisiä liikkeitä. Mutta vähitellen se alkoi tottua, ensin silittelin sitä ruokailun yhteydessä, ja sitten muulloinkin. Kun silitän sitä se menee ihan ekstaasiin ja kehrää. Ei se ihan omien kotikissojeni kaltainen ole, mutta kuitenkin aika kesyyntynyt. Eli kärsivällisyydellä onnistuu!
Tiedän montakin ihmistä jotka ovat siinä onnistuneet useammin kuin kerran. Olen täällä jo useampaan kertaan mainostanut Pam Johnson-Bennettin kirjaa Think Like a Cat, mutta kun se on tosiaankin hyvä kirja ja siitä löytyy ohjeita joka lähtöön. Itse en ole yrittänyt, kun en ole kulkukissoihin törmännyt, joten en henkilökohtaisia neuvoja voi antaa. Mutta tutustu edes kirjaan ja kokeile!
Hei Sara! Me, kun muutettiin maalle, niin löydettiin tyhjillään olevasta navestasta asumassa vanha kollikissa. Kissa oli täysin villiintynyt, eikä sitä päässyt edes kahtakymmentä metriä lähemmäs. Aloin viedä sille säännöllisesti ruokaa, ja puolen vuoden päästä se alkoi jo tulla hakemaan ruokaa portailta, kun huusin sitä.
Kissa on kahdessa vuodessa kesyyntynyt sen verran, että se tulee puskemaan jalkoja, mutta jos sitä yrittää koskea, se käy ensin kimppuun ja pakenee sitten - usein pariksi päiväksi. Se on muutoinkin täysin hermoraunio ja iskee kyntensä jalkaani ilman mitään syytäkin. Sitä ei todellakaan voi ottaa kiinni ja kastroida tms. mikä voisi olla hyvä.
Olen kuullut, että eläinsuojeluyhdistyksistä voisi saada lainaksi jotain villikissojen loukkuja, joilla tämän meidänkin kollin saisi pyydystettyä ja eläinlääkärin tutkittavaksi, mutta ainakaan toistaiseksi en ole siihen lähtenyt. Pelkään, että meidän hatara ystävyytemme kissan kanssa särkyisi siihen.
....paljon rakkautta ja ruokaaa!!!!!!!
Kannattaako tuota enää ruveta kesyttämään...kissa kärsii!Ihan sama kuin ottaisit leijonan pennun kiinni ja alkaisit kesyttää sitä...eläinrääkäystä!!