Espoon lappuliisat :)

jepjep

Työntekijäni pysäköivät autonsa Kivenlahdessa täysin lailliselle paikalle tienvarteen. 4 h:n alue ja kiekkokin oli muistettu! Hienoa! Vaan niinpä ropsahti sakot! TÄH!!! Ja eikun soittamaan että mistä sakotetaan täysin laillisella paikalla?? Ihan heti ei löytynyt syytä mutta ah sitten!! Espoon parkkipirkot ovat ehkä saaneet vahvistuksekseen jostain koulusta juuri valmistuneita tai ihan omassa atmosfäärissään kulkevia sakottajia! KAS KUN...pakettiauton yksi rengas oli puolijksi siis p-u-o-l-i-k-s-i rajan yli!!! *huh-huh*

Ja siitäpä sitten kirjaamaan että pysäköintikieltoalueen huomioimattajättäminen vai mitä siinä nyt lukikaan. Täti puhelimessa käski valittamaan mutta lienee taas ihan turhaa... menee vaan aikaa siihenkin. Ao ajoradan reunassa kasvavat ruusupuskat sitäpaitsi tulivat ajoradalle niin paljon että raapivat auton kylkeä.

Mutta terveisiä kaikille espoon kaupungin sakottajille parhaista nauruista vuoteen ja juttua on riittänyt. Tällä se teidän maine veemäisinä tyyppeinä pysyy yllä :)

..ja siis muistutukseksi muille.

7

876

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jooseppix

      sinullekin tiedoksi, että lappuliisat eivät jaa sakkoja vaan pysäköintivirhemaksuja. Vai löydätkö pikavoitoistasi kyseisen sanan? Pomona sinun pitäisi ainakin sitten tietää mistä puhutaan, että osaavat työntekijätkin suhtautua asiaan oikein.

      • jepjep

        *anoo armoa tässä hirmuisessa virheessään*

        mutta kun se pysäköintivirhemaksu on niin hemmetin pitkä sana. Näppis kuluu turhaan!


      • valittamista
        jepjep kirjoitti:

        *anoo armoa tässä hirmuisessa virheessään*

        mutta kun se pysäköintivirhemaksu on niin hemmetin pitkä sana. Näppis kuluu turhaan!

        Kuulemani mukaan aika suuri osa valituksista menee läpi.


    • carlos

      kolmeen kohtaan tuli ruksi:
      1. pysäköinti ilman kiekkoa
      2. luvaton maastopysäköinti
      3. pysäköinti pyörä/jalkatielle

      ;)

    • Espoossa sakotettu

      Silloin kun kaiken vallan ja järjen yläpuolella oleva PYSÄKÖINNINVALVONTA iskee johonkin paikkaan, ei mitään ole tehtävissä.

    • Komediaa

      Katsoin juuri ikkunastamme, kun 3 raavasta miestä , "lappulassea" ajoi
      Yläkartanonkujalle laputtamaan rakennusmiesten autoja.
      Autoja riitti onneksi kaikille . Paikalla oli 3 onnettoman putkitöitä kiinteistössä tekevän asentajan auto.
      Siinä pyörittiin kuin tv dokumenttia tehden 3 kameran voimin ja tarkastettiin asioita "hartaudella ja aikaa käyttäen ".
      Esitys voittaisi Speden turhapuro-komiikan tullen mennen!

    • Invakorttien väärin käyttäjät pitäisi saada pois invapaikoilta.
      Niitä pitää myös voida sakottaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      282
      1126
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      260
      951
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      910
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      102
      853
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      799
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      798
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      669
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      458
    Aihe