Espoon lappuliisat :)

jepjep

Työntekijäni pysäköivät autonsa Kivenlahdessa täysin lailliselle paikalle tienvarteen. 4 h:n alue ja kiekkokin oli muistettu! Hienoa! Vaan niinpä ropsahti sakot! TÄH!!! Ja eikun soittamaan että mistä sakotetaan täysin laillisella paikalla?? Ihan heti ei löytynyt syytä mutta ah sitten!! Espoon parkkipirkot ovat ehkä saaneet vahvistuksekseen jostain koulusta juuri valmistuneita tai ihan omassa atmosfäärissään kulkevia sakottajia! KAS KUN...pakettiauton yksi rengas oli puolijksi siis p-u-o-l-i-k-s-i rajan yli!!! *huh-huh*

Ja siitäpä sitten kirjaamaan että pysäköintikieltoalueen huomioimattajättäminen vai mitä siinä nyt lukikaan. Täti puhelimessa käski valittamaan mutta lienee taas ihan turhaa... menee vaan aikaa siihenkin. Ao ajoradan reunassa kasvavat ruusupuskat sitäpaitsi tulivat ajoradalle niin paljon että raapivat auton kylkeä.

Mutta terveisiä kaikille espoon kaupungin sakottajille parhaista nauruista vuoteen ja juttua on riittänyt. Tällä se teidän maine veemäisinä tyyppeinä pysyy yllä :)

..ja siis muistutukseksi muille.

7

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jooseppix

      sinullekin tiedoksi, että lappuliisat eivät jaa sakkoja vaan pysäköintivirhemaksuja. Vai löydätkö pikavoitoistasi kyseisen sanan? Pomona sinun pitäisi ainakin sitten tietää mistä puhutaan, että osaavat työntekijätkin suhtautua asiaan oikein.

      • jepjep

        *anoo armoa tässä hirmuisessa virheessään*

        mutta kun se pysäköintivirhemaksu on niin hemmetin pitkä sana. Näppis kuluu turhaan!


      • valittamista
        jepjep kirjoitti:

        *anoo armoa tässä hirmuisessa virheessään*

        mutta kun se pysäköintivirhemaksu on niin hemmetin pitkä sana. Näppis kuluu turhaan!

        Kuulemani mukaan aika suuri osa valituksista menee läpi.


    • carlos

      kolmeen kohtaan tuli ruksi:
      1. pysäköinti ilman kiekkoa
      2. luvaton maastopysäköinti
      3. pysäköinti pyörä/jalkatielle

      ;)

    • Espoossa sakotettu

      Silloin kun kaiken vallan ja järjen yläpuolella oleva PYSÄKÖINNINVALVONTA iskee johonkin paikkaan, ei mitään ole tehtävissä.

    • Komediaa

      Katsoin juuri ikkunastamme, kun 3 raavasta miestä , "lappulassea" ajoi
      Yläkartanonkujalle laputtamaan rakennusmiesten autoja.
      Autoja riitti onneksi kaikille . Paikalla oli 3 onnettoman putkitöitä kiinteistössä tekevän asentajan auto.
      Siinä pyörittiin kuin tv dokumenttia tehden 3 kameran voimin ja tarkastettiin asioita "hartaudella ja aikaa käyttäen ".
      Esitys voittaisi Speden turhapuro-komiikan tullen mennen!

    • Invakorttien väärin käyttäjät pitäisi saada pois invapaikoilta.
      Niitä pitää myös voida sakottaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      144
      4007
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      366
      3084
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2018
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1715
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1148
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      975
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      861
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      839
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      804
    Aihe