Toinen meidän 15 viikkoisista tappajista, Kukka, tuntuu olevan varustettu koiran luonteella. Änkeää syliin sohvalla, massusta rapsuttelusta nauttii, ja hassuinta on kalvaminen. Se ottaa lempeästi sormen suuhun ja leikkisästi "pureskelee" ja kalvaa sitä ilman että satuttaa tai edes aiheuttaa naarmua. Toinen kissapeto, sisko, on ihan eri maata.
Onko muilla vastaavaa tapausta tai muuta hassua tapaa? Onko tää yleistä ja kuuluuko kissojen luonteeseen?
Onko muilla vastaavaa tapausta tai muuta hassua tapaa? Onko tää yleistä ja kuuluuko kissojen luonteeseen?
Vastaukset 3
Vanhimmat
meillä vaaveli on tämän viikon jälkeen 16viikkonen ja änkee syliin ja tykkää rapsuttelusta ja puskee kasvoja, masuun ei kyl saa koskea kun harvoin..mutta tykkää olla sylissä ja syö kättä myös tuollalailla
Meillä nuo kaksi kissaa ovat täsmälleen samanlaisia. Toinen on 15vk ja toinen reilut 6kk. Ihanan hellyydenkipeitä ovat:).
Aivan kuin olisit kertonut meidän kisustamme. Tuohon sormien pureskeluun halusin vain sanoa, että meidän kisu se onkin varsinainen tuholainen.. Olen juuri päässyt eroon kynsien syömisestä ja minulla olikin aivan ihanat pitkät kynnet, joista olen aina haavellut. Kissamme kuitenkin päätti toisin, ja aina öisin jossain viaheessa se käy nakertamassa kynsiäni, samoin sormen pureskelu on jäänyt ja nyt se nakertaa kynttäni.. ompa kivaa, kun työllä ja tuskalla kasvatan kynsiäni ja sitten yksi karvapallo tulee ja tappaa sen kynnen... Olen ostanut kynsienpureskelijoille tarkoitettua kynsilakkaa, joka on siis todella pahan makuista, näin sain kissani eroon kynsistäni.
Hassuja katteja, mutta ihania koiria.. :)