pahenemisvaihe

menossa

olen käynyt kaksi kertaa vyöhyketerapiassa kuukauden ikäisen tyttäreni kanssa. Alkuviikosta huutoa kesti vain puolisen tuntia mutta nyt toisen terapiakerran jälkeen parkua on riittänyt tänä yönä jo kolme tuntia. Terapeutti varoitteli että saattaa tulla ns. takapakkia kun vauvan kroppa alkaa reagoida hoitoon. onko teillä muilla tällaisia kokemuksia ja miten homma on edennyt?

Ai niin, neuvolassa sanottiin, ettei pidä "hyssytellä" ja ettei kannata antaa vauvan nukahtaa rinnalle. Eikö koliikin keskellä kaikki keinot ole sallittuja?

3

1308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JUlia

      Hei vaan!

      Meillä ei kärsitä koliikista, muuten ei vaan nukuta, mutta itse olen sitä mieltä, että kaikkia keinoja kannattaa kokeilla. Mulla ei ymmärrys riitä näihin hyssyttely-, perhepeti-, ym."kieltoihin". Kannattaa muistaa, että mites ne lapset ympäri maailmaa hoidetaan... Sitten kun pahin vaihe on ohi, niin sitten voi pikkuhiljaa opettaa lasta nukkumaan muilla keinoin, kun varmaan itselläkin on enemmän energiaa. Ja kannattaa kokeilla kantoliinaa, jos vielä et ole kokeillut. Jos joutuu muutenkin paljon kanniskelemaan niin liinalla se on ainakin huomattavasti kevyempää. Eikä kannata lannistua, jos ensimmäiset sidonnat ei tahdo onnistua!

    • MMM

      Vuosi sitten meillä oli pojalla koliikki ja diagnosoidusti (TAYS) paha sellainen. Ei huutanut vaan kirkui iltapuolikahdeksasta yhteen saakka yöllä, välillä aamuviiteenkin saakka.

      Ainoa asia mikä auttoi oli vyöhyketerapia, 6 käyntikertaa (n. kahteen ja puoleen viikkoon) vei koliikin pois. Kerran koliikki paheni siinä jossain toisen ja kolmannen vyöhyketerapiakäynnin välillä jostakin syystä, muuten helpotti joka käynnin jälkeen.

      Mielestäni koliikin keskellä kaikki keinot ovat sallittuja, mitkä eivät vahingoita vauvaa.

      Nyt poika on 1,5 vuotta ja kaikki ok.

      • anna

        Joka on oman lapsensa kanssa kokenut koliikin/runsaan itkuisuuden/pitkältä ajalta huonosti nukkumisen, tietää, että siinä epätoivossa on valmis kokeilemaan ihan mitä vaan!!
        Meillä noista ajoista (nuorin lapsi 2v 8kk) on onneksi jo aikaa mutta ikinä en sitä unohda.
        Siksi toivotan kolíikkivauvan vanhemmille sydämestäni voimia ja jaksamista!
        Se ei sillä hetkellä lohduta yhtään mutta totuus on, että kyllä se ajan myötä helpottaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5595
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4561
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4504
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4320
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4282
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3785
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3172
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      22
      3055
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3041
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2150
    Aihe