Niin, haluaisin vain kysyä millaisia sovelluksia koodaat javalla tms. oliokielellä?
Onko siitä muuhun kuin netti-käyttöliittymien tai pelien tekemiseen?
Onkohan javalla koskaan tehty mitään kunnon bisnes-sovelluksia kuten suuria tapahtumamääriä ja tietokantoja käsitteleviä eräajoja ym. vai kuoleeko se pikkuhiljaa omaan mahdottomuuteensa? Olio-ohjelmointi ainakin on liian vaikeeta, jotta sillä onnistuisi perinteinen atk-tuotanto, jota suurkoneilla pyöritetään.
Onko siitä muuhun kuin netti-käyttöliittymien tai pelien tekemiseen?
Onkohan javalla koskaan tehty mitään kunnon bisnes-sovelluksia kuten suuria tapahtumamääriä ja tietokantoja käsitteleviä eräajoja ym. vai kuoleeko se pikkuhiljaa omaan mahdottomuuteensa? Olio-ohjelmointi ainakin on liian vaikeeta, jotta sillä onnistuisi perinteinen atk-tuotanto, jota suurkoneilla pyöritetään.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Äläkä jauha pashaa. Olet opettelemassa uutta näkökulmaa tai paradigmaa, jota sitten voit soveltaa erilaisissa yhteyksissä.
kunnon business-sovelluksia ja pyörii ihan ok suurillakin käyttäjämäärillä.
Javan sovelluspalvelimet pyörii nykyään ihan IBM z9-sarjan keskuskoneilla.
Itse teen kantaa vastaan kyselyt kutsumalla javalla keskuskoneohjelmia, jotka taas tekevät haut kannasta. Ei varmaan tehokkain ratkaisu, mutta siihen taas ei voi itse vaikuttaa.
"Olio-ohjelmointi ainakin on liian vaikeeta, jotta sillä onnistuisi perinteinen atk-tuotanto, jota suurkoneilla pyöritetään."
Ei se ole mitenkään vaikeaa ja kyllä se vaan mahdollistaa paljon monimutkaisempia rakenteita kuin joku COMPUTE A-LASKURI = A-LASKURI 1.
Verkkopankki on pelkkä käyttöliittymä eikä mikään varsinainen atk-järjestelmä. Se ei suorita mitään tiedon prosessointia, ainoastaan rekisteröi tapahtumat ja antaa jotain informatiivista tietoa käyttäjälle.
Tarkoitin atk-tuotannolla ajoja, joilla tapahtumat ajetaan eteenpäin ja hallitaan yrityksen koko toimintaa.
Vuosikausia on tolkutettu, että ohjelmien pitää olla selkeitä ja helposti ylläpidettäviä. Javan monimutkaiset komentorakenteet eivät todellakaan tue tätä periaatetta. Kaikenlainen ylimääräinen kikkailu ohjelmoinnissa on ankarasti kielletty, jotta toisetkin ymmärtävät ohjelmoijan aivoituksia.
Olen yhä sitä mieltä, ettei olio-ohjelmointi ole oikea työkalu business-kriittisten järjestelmien ylläpitoon.
Oliot ovat tulleet helpottamaan koodarin arkea, eikä toistenpäin, jos koet olio-ohjelmoinnin jotenkin vaikeaksi, niin vika on ehkä lähestymistavassasi. Minulla oli ja näin, tälläinen vanha assembly koodari ei niin vaan oppinut olio-ohjelmointia, kunnes oli pakko. Mutta jos sinulla on koneläheisempi proseduraalinen lähestymistapa ja vielä opettelet tähän oliot päälle, niin olet aika vahvoilla, olen nimittäin tavannut monia koodareita joilla oliot on hallinnassa mutta syvempi näkemys asiasta puuttuu.
(Olioilla voidaan kirjoittaa vaikka käyttöjärjestelmän kerneli, esmes Tasm OOP:lla, se on jopa järkevää, ja itseasiassa Intel suosittelee 64 bittisen prossun ohjaamista korkeantason kielillä.. tosin ei vielä sano suoraan että olioilla)
On monia ohjelmia mitä ei viitsi edes ajatella kirjoitettavaksi proseduraalisilla kielillä esimerkiksi kielenkääntöohjelmat, siinä kun sanat on olioita.
Java on puhdas oliokieli, mutta minun firmassa sitä ei käytetä, koska tähänmennessä kaikissa ohjelmissa on vaadittu nopeutta, Javalla on kuiten oma paikkansa maailmassa, mutta en ehkä lähtisi sillä "business" juttuja tekemään.
Taidat nyt siis puhua tietynlaisista tietokanta pohjaisista toiminnanohjausjärjestelmistä tms. ?? Niitä ei todellakaan tehdä Javalla vaan Oraclella ja Progressilla.
Java on 3GL kieli, kuten php ja vastaavat, eikä niillä todellakaan rakenneta mitään suuria järjestelmiä.
"Java on 3GL kieli, kuten php ja vastaavat, eikä niillä todellakaan rakenneta mitään suuria järjestelmiä."
Javalla kylläkin jo nyt rakennetaan lisääntyvässä määrin: J2EE ja sovelluspalvelimet.
Tähän pätee vanha viisaus:
Tyhmä paljon töitä tekee, viisas pääsee vähemmällä!!
Jep sikäli, että kyllä perinteisellä mainframe-puolella on paaaljon vähemmän "turhia" liikkuvia osia.