IDOLS

Olenko ainoa ketä säälittää Idols-kilpailijoiden ylisuuret luulot omista mahdollisuuksista? Idiootteja ne on. Näemme kuinka heikko kasvatusjärjestelmämme on. Peruskoulutus ja kaikki tarvitsisi todellisia uudistuksia.

Mielipiteeni on se että markkinatalous ja tv saavat melkein kaikki meistä haaveilemaan jostakin turhuuksista. Sitä ihminen ei tarvitse. Silloin hän luopuu itsestään. Löytämällä omia lahjakkuuksia ja elämällä vain tavallista elämää yrittämättä olla mitenkään hyvä tai tehokas, löytää sisäisen rauhansa. Ja lopulta sellaisia ihmistä ei huomaa mutta hän kerää suurimman kunnioituksen niiltä jotka rahan, kunnian ja haaveilun takia polttaa itsensä loppuun.
10848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos jokainen ihminen tekisi noin, niin mitenkäs meille ihmisille kävisikään, kun ei ole tehokkaita ja työstään kiinnostuneita työntekijöitä ja ketkä meitä viihdyttäisi jos kukaan ei enään olisi kiinnostunut laulamisesta, viihdeohjelmien ja hyvän ruuan tekemisestä tms?

"elämällä vain tavallista elämää yrittämättä olla mitenkään hyvä tai tehokas, löytää sisäisen rauhansa."

Ihminenhän kyllästyisi totaalisesti tollaiseen elämään. Taidat olla aika nuori vielä kun ajattelet noin? Sinulla on vielä rapeat 80 vuotta, ja jos sinä et tee niillä mitään erikoista tai kokeile mitään uutta tulet olemaan haudassa jo nelikymppisenä.

Tämä oli minun mielipiteeni.

Äänestä

.....

Äänestä

Et ole ainoa. Koko Muusikkojen Liitto mm. seisoo vankasti sanojesi takana > on perin outoa, että jotkut ihmiset aidosti kuvittelevat osaavansa laulaa, omaavansa hyvän lauluäänen ja olevansa ainakin kehityskelpoinen tähtiesiintyjä, kun selvästikään näin ei ole.
Äänitysstudiossa voidaan ääntä muokata tietyllä tasolla, peittämään pienet (hyvin pienet) epäpuhtaudet, mutta hiukankin karkeammalle nuotinvierestä vonkumiselle ei tosiaan voida tehdä yhtään mitään. Tätä tarkoittaa se pohjatyö, että osallistujat olisivat harjoittaneet ääntään edes jonkun verran intervalleja hoilottamalla -jotta ääni olisi edes jonkinmoisessa hallinnassa- ennen kuin astuisivat tuomariston eteen jodlaamaan ja pahimmassa tapauksessa raiskaamaan hienoja kappaleita julkisesti. No, onhan se tavallansa hauskaakin - se pieni vahingonilo kun on usein sitä parasta! Mutta jos osallistuja on ihan 100% tosissaan, niin silloin kyllä säälittää ja tanakasti. Idolsin ensimmäisen kierroksen vielä ymmärsin, mutta toiselle tuotantokaudelle osallistujien olisi luullut ottaneen jo opikseen ja harjoitelleen tosissaan ennen itsensä täydellistä munaamista. Matti Nykäsen tasoisia tähtiä kun ei tähän maahan mahdu kuin yksi kerrallaan. Ja hänelläkin painavat ihan muut meriitit, jotka vetävät uteliasta kansaa yleisöksi.

Äänestä
  • just just.. ;)tsemppiä vaan niille jotka ovat idolsissa!

    Äänestä

:D Tuossahan on haukuttu varmuuden vuoksi kaikki mahdolliset tahot: kasvatus, peruskoulu, markkinatalous, tv...

Ja vielä mitä vanhimmilla klisheillä.

Äänestä

Ei todellakaan oo noin! Kaikkien tulee uskoo itteensä. Vaatii tosi paljon rohkeutta osallistua tollasiin kilpailuihin. Mun mielest kaikilla on todelakin oikeus uskoo itteensä, se ei oo säälittävää vaan kertoo et ihmisellä on itsetunto korkeella, mikä on hyvä asia.

Äänestä
  • Sillä liika on aina liikaa.

    Muista, että mitä korkeammalla leijuu, sitä enemmän se sattuu kun putoaa maahan.

    Toisin sanoen, kun vaikkapa laulutaidoton tyttö nimeltään Liisa menee Idolsiin ajatellen rahaa, mammonaa, mainetta ja suuria peniksiä - hän luultavasti suorastaan romahtaa (henkisesti) kun hänet haukutaan lyttyyn kameroiden edessä.

    En yhtään ihmettelisi, jos saisin kuulla että joku "Idols-teini" on hypännyt junan alle tms. heti kilpailujen jälkeen.

    Korkea itsetunto ei siis mielestäni ole aina hyvä asia.

    _Normaali_ sen sijaan on.

    Liika on aina liikaa - mentiin kumpaan ääripäähän tahansa.

    Äänestä

Kyllä heitä käy sääliksi...
Raukkaparat, mami ja iskä on aina ostanut kaiken mitä on pyydetty ja sitten menee kilpailuun että tulisi suuri ja mahtava... Sitten ekan kerran elämässä saa kuulla totuuden: lauluääntä ei olekaan! On heille varmasti kovaa kuulla se kun koskaan ei näille mameroille ole sanottu "EI".

Lapset kyllä pitäisi kasvattaa tyytymään siihen mihin pystyvät. Tietenkin ihmisellä pitää olla tavoitteita, mutta haaveet ovat vain huvin vuoksi. Tavoitteeseen tietää pystyvänsä, ja on arvioinut itsensä oikein. Haaveeseen LUULEE pystyvänsä, mutta yleensä henkilöllä ei ole tähän minkäänlaista saumaa, joten hän on egoistina yliarvioinut itsensä. Ja miksi?
Koska nykyajan v***umaisille cityteineille ei kukaan sano "EI".

Vanhemmat, pitäkää lapsenne kurissa.

Niin, ja entäs koko idols-idea?! Onko Suomen maassa asiat niin helvetin huonosti että julkkiksia täytyy yrittää vääntää myllystä väkisin?! Missä on ihmisten rohkeus yrittää tehdä jotain itse? Ja tuosta julkkistehtaasta tulevilla idiooteilla EI OLE EDES MITÄÄN EROA! Vrt. Jani Wikholm ja Petri Munck: samaa musiikkia, samanlaisia biisejä ja molemmat yhtä yököttävän näköisiäkin!!
Mihin katosivat persoonalliset artistit?!

Hittoon koko idols...

So says: Mr. Riddles

PS: Ensimmäisen viestin kirjoittaja, nimim. "yksin maailmassa", OLET OIKEASSA!

Äänestä

olin idolsissa tiesin mun mahdollisuudet menin sinne ihan huvin vuoksi.. jotkut menee tietsä ihan huvikseen vaan esim saa tvee aikaa tai vastaavaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksin maailmassa kirjoitti:

Olenko ainoa ketä säälittää Idols-kilpailijoiden ylisuuret luulot omista mahdollisuuksista? Idiootteja ne on. Näemme kuinka heikko kasvatusjärjestelmämme on. Peruskoulutus ja kaikki tarvitsisi todellisia uudistuksia.

Mielipiteeni on se että markkinatalous ja tv saavat melkein kaikki meistä haaveilemaan jostakin turhuuksista. Sitä ihminen ei tarvitse. Silloin hän luopuu itsestään. Löytämällä omia lahjakkuuksia ja elämällä vain tavallista elämää yrittämättä olla mitenkään hyvä tai tehokas, löytää sisäisen rauhansa. Ja lopulta sellaisia ihmistä ei huomaa mutta hän kerää suurimman kunnioituksen niiltä jotka rahan, kunnian ja haaveilun takia polttaa itsensä loppuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu