Tämmöinen video on kiinassa tehty ja sen on tilannut eräs ELÄINSUOJELUyhdistys. Oletteko vihreät sitä mieltä että kannattaa uhrata ja tuottaa kärsimystä, kipua eläimille, jotta voisitte säästää niitä... vai miten se nyt onkaan?? Mielestäni varsin perätön periaate.
http://www.petatv.com/tvpopup/Prefs.asp?video=fur_farm
http://www.petatv.com/tvpopup/Prefs.asp?video=fur_farm
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tais mennä simokin hiljaseksi.
Jos kyseessä on se video mitä luulen, en viitti edes kattoa sitä!! Kukaan älyllinen ei nylje elukkaa hengiltä (jos se on just se video?)
minä kannatan turkistarhausta mutta eihän se tarkoita että eläimelle pitäisi tuottaa kärsimystä!?! tuo video lavastetty juttu.. Eikö se video oltu tilattu? pistää kyllä miettiin mitä "eläinsuojelioiden" päässä liikkuu...
Kyllä, eurooppalainen eläinsuojelujärjestö on tuon tilannut. Eikä tuo ole todellakaan lavastettu.
Kerro mikä eläinsuojeluyhdistys on tilannut sen. Todisteet. PETA kulkee oikeusyhdistyksen maineessa, tiesitkö? Siitäkin on tosin debattia.
Aktivistit ovat toki usein paljastaneet julmuuksia, ja levittäneet nauhaa eteenpäin, mutta itse julmuuksia ei tietenkään ole 'tilattu,' vaadittu tapahtuvaksi.
Mutta todistapa nyt.
Kiinassa kaikki ihmiset eivät ole tuollaisia naputtajia kuin kaikki suomen vihreät tai eläinrakkaat, mutta ei siellä todellakaan kiduteta eläimiä,kuten PETA antaa ymmärtää. Eihän heillä oo siihen edes mitään syytä, joten miksi ne tekis sellasta. Kyllä toi filmi on täyttä paskaa ja tilattu, sillä ei kiinalaiset niin tyhmiä oo että ne alkais nylkee kettua elävältä sillä onhan se helvetin paljon vaikeampaa nylkeä sitä elävänä kuin kuolleena. Alkakaapa vähän miettii mikä on faktaa ja mikä fiktiota, sillä ootte muuten sellasia dorkia, että sääliks käy!!!!!!!!
Puhut asiaa. Kyllä ne piiperöt kovasti yrittää mutta huomaamattaan kusevat kukkien päälle.
Tästä ei vaikea päätellä, kenen tuotoksia lienee...
...tuo voi olla normaalia. Ei tuollaista nauhaa tarvitse varmaankaan edes tilata vs. eläinten rääkkäystä tapahtuu Kiinassa kadullakin.
Jos joku on sattumoisin käynyt Mongolian suunnalla, siellä vedetään koira tuoreeltaan lihoiksi ja asiakkaalle matkaan.
Onneksi Suomessa ei ole tuollaista..
En katsonut videota.Olen nähnyt kettuja nyljettävän se riitti.Vastustan tarhausta.Mitä yhdistyksiin tulee julmuuksien julki tuonti on asiaa.Ihmiset kuvasi joskus karmeita teuraskuljetuksia.Näin asia tuli esille.Hevosia viedään teuraaksi ulkomaille.Eläinsuojelulehdessä luki ettei määränpäässä päästetty kuvaamaan.Suomalaiset tarhaajathan ne vei siitoseläimiä ulkomaille.Olot pahemmat kuin täällä ei silti ole puolustus pitää tarhaus täällä.Myös eläinsuojelu voi levitä,ollaan esimerkkinä.Koreassako se oli miten koiria hakataan,ennen elävänä nylkemistä.Kyllä joku voisi kuvata esim.broilerien elämää.Mutta Animalian kampanjakin keskeytettiin.Julisteessa esim.roikotettiin broilereita jaloista.Miten olisi kuvaa esim.piisami hukkumassa merrassa,,,Terkut simolle "irmeli"
Pitäis perustaa eläinsuojelupalsta!
En kannata eläinten turhaan kärsimystä.
Kuitenkin me kaikki kärsimme tavalla tai toisella jotkut kuolevat kärsimyksen kautta esim.syöpä tai sepelvaltimosairauksien kautta. Maailma on täynnä kärsimystä, siitä ylitse ei pääse.
Kohtalaisen sairas filmi. Kyllä sitä pitä olla sen verran rahaa et vois lopetta eläimen eka kunnolla.
Saatana.
Kaikki piiperot sun muut aktivistit pitäs roudata autiolle saarelle. Voisivat siellä sitten elellä sulassa sovussa ilman julmuuksia ja silitellä myyriä ja koppakuoriaisia.
Totta turiset.
Koittakaa kestää
Itse kyllä metsästän.. Mutta tuossa videosta olen samaa mieltä et nuo japsit pitäs nylkee myös elävältä.. Mutta ei suomessa ole tuollaista.. Turha edes verrata.
miksi ihmiset jättäisivät ketun kitumaan, sehän vaikeuttaa nahan käsittelyä ja yleensäkkin ketun käsittelyä koska se voi raapia, purra ym. olen itsekkin nylkenyt ja tappanut kettuja kettutarhalla ja ei ykskään kettu kyllä kitunu, sähkö on aika nopea tappamaan nopeampi kuin luoti.
kertokaa miten tuo liittyy metsästykseen???
Ei mitenkään ja se on todella eläinsuojelu järjestön video(peta) etsikääpä vaikka tietoa...........Itse olen sitä mieltä että kyllä ne supikoirat saisi hävittää mutta ei sentää nii että nyljetään elävältä...!
Jos supiakin tapetaa ne tapetaan heti tappavilla raudoilla tai ampumalla niin että se kuolee ensimmäisestä laukauksesta eikä jää kärsimään!
olen itse metsästäjä ja tollanen eläimien kiduttaminen ja rääkkääminen on sairasta.enkä kylläkään ymmärrä minkä takia pitäisi kasvattaa supikoiria ja kettuja että rikkaat ämmät sais itelles turkin perkele.tä video oli pahempi kuin se kuuttivideo minkä näin joku vuosi sitten.
,
,