Ajattelin ostaa uuden monitoimilaitteen ja kysyisin että osaako ne tunnistaa tekstiä? Siis jos skannaa paperin jossa on tekstiä tunnistaa ko tietokoneen ohjelma että paperilla on tekstiä ja voiko sitä muokata silloin.Entä onko skannauksen tarkkuus semmoinen että sitä karsiaa katsoa? Canonin monitoimilaitetta (pixma mp110) ajattelin ostaa. Skannaus tarkkuuus on 1200x2400.
monitoimilaite+tekstin lukeminen
minä
3199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tuon teksnisistä selosteista, siellä mainitaan OCR ohjelmisto, joka hoitaa tekstin tunnistuksen, eli voi.
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Multifunctionals/Multifunctionals/PIXMA_MP110/index.asp?specs=1
ei itsessään tunnista tekstiä, vaan tarviit erilisen ohjelman esim. simple OCR:n. hae googlella ja lataa. (30:n päivän käyttöoikeus)
Toi tarkkuus (1200x2400) on peruskamaa ton tasosissa laitteissa. Riittää kotikäyttöön ihan ok:sti. Lopullista kuvan laatua saat paranneltua vielä kuvankäsittelyohjelmalla. :~)
Kiitoksia molemmille,pitää käydä ostamassa.