kawa er5

ktm2

Kertokaa onnistuuko venttiilien säätäminen koti oloissa ja miten se tapahtuu kun on pientä nakutusta kuuluvissa.

7

2829

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvinkin

      kun on ruuvisäätöiset venttiilit. Operaatio on kuitenkin työläs. Nesteet laskettava pois, sillä vesiputki menee venttiilikopasta läpi. Koppa on erittäin hankala saada pois paikaltaan, koska se mahtuu tulemaan ulos vain tietyssä asennossa rungon suunnitteluvirheen takia. Lisäksi on mahdollista, että kannen sokkaholkit putoavat vahingossa koneeseen. Melkeinpä suosittelisin huoltoa.

      • Brewer

        Muutaman tunnin homma, pikkuisen työläs mutta jos olet yhtään tottunut mopoa remppaamaan niin nou hätä, onnistuu kyllä.
        Hommaa Haynesin manuaali, säästät sen hinnan kuitenkin yhdellä kertaa ja samalla säästyt monelta pähkäilyltä.
        /B


    • ER5

      Mulla on 2004 mallinen ER5, ajettu 6600 km. Pitäiskö olla huolissaan pienestä nakutuksesta tyhjäkäynnillä koneen ollessa lämmin? Pyörässä on vielä runsaasti takuuta jäljellä, menisköhän venttiilien säätö mielestänne takuuseen, koska huoltokirjan mukaan säätö tulisi vasta 12000 km kohdalla? Vai kuuluuko kyseinen ääni asiaan ja kuuluukohan se edes venttiileistä..onko kokemuksia?

      • Tietäjän..

        Elä hyvä mies ole huolissasi - Kawasakeissa "uusissakin" isot ja pienet kolinat - venttiileistä, vaihteistosta, etu- ja takapäästä jne kuuluvat asiaan ja eivät näin ollen kuulu takuun piiriin.

        Mitään varsinaista vikaa pyörässäsi ei siis ole - on vain outoa mutta normaalia kolinaa ja kilinää!!!

        Koska pyöräsi kuutiotilavuus on pieni, niin kolinakin on pieni. Uutuuden ZZR 1400 mukana suosittelen ostamaan jo uutena korvatulpat.


      • ZZR 1200
        Tietäjän.. kirjoitti:

        Elä hyvä mies ole huolissasi - Kawasakeissa "uusissakin" isot ja pienet kolinat - venttiileistä, vaihteistosta, etu- ja takapäästä jne kuuluvat asiaan ja eivät näin ollen kuulu takuun piiriin.

        Mitään varsinaista vikaa pyörässäsi ei siis ole - on vain outoa mutta normaalia kolinaa ja kilinää!!!

        Koska pyöräsi kuutiotilavuus on pieni, niin kolinakin on pieni. Uutuuden ZZR 1400 mukana suosittelen ostamaan jo uutena korvatulpat.

        hyvä tietää noista korvatulpista, meinaan vaan että kun aion vaihtaa 1200:n 1400:een heti kun tulee myyntiin et silleen.... ties vaikka sais tinkattua ne kaupan päälle!

        Oot aika katkeran ja kateellisen oloinen kun iniset täällä tolleen. Mulla on ihan kivaa.


    • pöllipekka

      itse olen venttiilit säätänyt? mutta se on tarkka homma vaatii tarkat mittaliuskat ja paineilmaa että putsaa pölyt pois ennen työhön ryhtymistä välykset on kylmänä imuventtiilit 0,13-0,18 milliä pakoventtilit 0,18-0,23milliä elä yritä jos olet epävarma

    • kolme-merrkkiä

      Elikäs sitte kokotarina ER-5 97

      Laitan tämän tähän, kun tämä keskustelu löytyy helposti haettaessa.

      - Pienet sivukatteet pois
      - tankin hana irtin kiinnikkeistä, letkut pois, tukkeeksi sopivankokoiset poranterät. Kannattaa katsoa, kummin päin letkut olivat paikoillaan, niin ei tarvitse kootessa arpoa.
      - Tankki irti (on kiinni yhdellä ruuvilla). Tankin keskeltä vielä kondensivesiletku irti.
      - Sytytysjohdot irti
      - pestään/puhdistetaan venttilikopan kotelo huolella, muuten menee roskia ja hiekkaa koneeseen
      - oikeasta kyljestä vesipumpun kotelosta tyhjennysroppu auki ja astia alle.
      -avataan täyttökorkki moottorin päältä, jäähdytysneste valuu nyt astiaan.
      -pakoputken takakiinnikkeiden ruuvit auki ja tunkki tukemaan moottoria.
      - poistetaan etimmäinen ja takaa ylempi mioottorin kiinnityspultti ja annetaan moottorin laskeutua tunkin varassa niin pitkälle kuin menee.
      -jäähdyttäjän alemmat ruuvit pois ja ylhäältä alumiinikiinnikkeistä taaemmat ruuvit pois, jotta jäähdyttäjää saa kallistettua hieman (muuten jäähdyttäjän flektin moottori estää venttiilikopan pois ottamisen.

      kaasuttimen vaijerit pois tietä

      -Jäähdyttys systeemin putket pois kannen päältä

      tämän jälkeen kannen saa ruuvattua kohtuu vaivalla irti. kannattaa toimia tässä järjestyksessä, kaikki edellä mainittu on kuitenkin tehtävä ennen kuin kotelon saa pois.

      Öljyputkien kiinnitysruuvit irti ja ylä-oikea putki pois sykinterikannen kolosta (muut menee putkia hivenen nostamalla (joustaa sen verran)
      Tämän jälkeen venttiilin säätö normaaliin tapaan.

      Ps. käytin kahta rakotulkkia, säädöt 0.15 ja 0,2, en laittanut toisa tiivisteitä, pyöreisiin tiivistimen koloihin hieman silikonia, Harmittaa kun en vaihtanut tullpia samalla kun ne maksavat vain muutaman euron.

      Niin se nakutuksen kuuluminen ei merkitse mitään, ääni pitääkin kuulua. sen takia ei pidä säätää, mutta määrä-ajoin välykset kannattaa tarkistaa, niin ei moottori kulu turhaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      176
      2926
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      60
      1224
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      967
    4. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      959
    5. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      917
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      84
      820
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      810
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      196
      777
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      733
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      7
      706
    11. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      667
    12. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    13. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      659
    14. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      598
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      581
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      559
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      548
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      527
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    Aihe