kellään tietoa mistä voisi johtua kun moottori lämpenee,niin alkaa nykiin muutaman sekunnin päästä taas pelaa,ehkä kymmeniä kilometrejä.olen puhdistanut kaasarin ilmanputsarin vaihtanut tulpan pensahanan ja pensafiltterin.ite luulen että puola tai cdipoksi jos kiekkarajoitin on poksissa.on vaan niin tanan kallista hakea kokeilemalla vikaa.ehkä täältä löytyy tieto taitoa.
röpöttää!!!!
jakki.....
51455
0Äänestä
Vastaukset 5
Vanhimmat
kokeileppa vaihtaa suutin pienemmäksi jos röpöttää. Itsellä auttoi.
Siinä kai muuttuu ilman ja pensan seossuhde niin, että ilmaa on liian vähän pensaan nähden. Suutin voi olla liian suuri, tai kaasuttimen kurkussa on jotain, joka estää ilman saantia. Minulla oli Piaggiossa sellainen reiällinen pellinpala pantu kuristimeksi. Kun otin sen pois, alkoi kulkea normaalisti.
unohdin kertoa että vika tuli yht äkkiä ennen sitä pelasi kyllä hyvin joten tuskin suutin..
Ei se mitään merkitse, kuinka äkkiä se tuli. Sanoin seossuhteesta jo edellisessä viestissäni, ja edelleen olen sitä mieltä. Sen pitäisi saada enemmän ilmaa tai vähemmän pensaa. Luulen niin.
kokeilin kaverin moposta puolaa sama vika,mutta cdipoksin vaihdettua ei ottanu enää niin kovia kierroksia,mutta kulki 70km silti eikä röpöttäny.elikkä vika ilmeisesti ajoituksessa.mtähän lienee maksaa poksi?