Ropeconiin?

Pure

Onkos täältä kukaan menossa Ropeconiin?

Voisitteko valaista minulle hiukan mitä se tapahtuma pitää sisällään ja mikäli olisin halukas osallistumaan johonkin pitääkö minun tuoda mukanani esim. omat pelikamppeet?

En oikein ota 'Conin sivuista selkoa ja olisin ensikertalainen tuossa isossa, pelottavassa tapahtumassa ja vieläpä aivan yksin..

2

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silvestia

      Kyllähän 'Conin sivuilta saa tarvittavat tiedot tapahtumasta, ja jos muu ei auta niin kysy tiedotuksesta. Heihin voi ottaa yhteyttä e-mailin kautta osoitteella [email protected]. Luulisi heiltä löytyvän vastaus.
      Ropecon sisältää kaikenlaista roolipeleihin liittyvää. Paikan päältä löytyy erilaisia työpajoja (joihin ainakin osaan täytyy tuoda omat materiaalit), vierailijoiden pitämiä seminaareja (taitavat olla englanniksi), erilaisia pelejä (järjestettyjä figuuripelejä, kortti pelejä luonnollisesti ja muutamia larppejakin taisi olla viime vuonna, joihin piti ilmottautua etukäteen) ja totta kai paikalla on myös erilaisia myyjijä, jotka myyvät larppeihin sopivia vaatteita, koruja, aseita ja muuta tilpehööriä. Paikalla on myös edustettuna roolipelien alan liikeen Fantasiapelien Helsingin putiikki ja muutamia fantasia kirjoja myyviä liikkeitä.
      Melkein 100%:sti kaikki 'Coniin tulijat pukeutuvat joksikin hahmoksi, oli se sitten mikä tahansa, ja liikkuvat niissä vetimissään ainakin osan aikaa.
      Itse olin ensikertalainen viime vuotisessa tapahtumassa ystäväni kanssa. Ja sitä oltiin jokseenkin sekaisin tunnelmin Dipolissa. Ajan kuluksi laitoimme oman Magic- pelin pystyyn. Ensimmäisellä kerralla tapahtuma tuntuu hieman ikävystyttävältä, kun kaikki on niin uutta, mutta toisella kerralla taitaa olla toisin.

    • suklaajänis

      Mäkin oon tulossa ekaa kertaa ropeconiin kaverini kanssa. Vähän jännittää, mutta kaipa siellä ihan kivaa tulee olemaan. Pitääkö larppeihin ilmoittautua etukäteen? Mä en ainakaan ole käsittänyt sitä niin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      110
      2999
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      191
      2692
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2139
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1431
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      1354
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1310
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1121
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      890
    9. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      862
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      853
    Aihe