hei!

olen 17 ja sain 15 päiväsakkoa, kun valehtelin poliisille olevani täysi-ikäinen. Hoidin sakon maksun jo, mutta tahtoisin tietää tuleeko kotiin erillistä ilmoitusta, että lapsenne on kyseisen rikkeen tehnyt?
2357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kuin koira veräjästä

Äänestä

Riippuu kai paikkakunnasta. Keväällä koulujen päättäjäisten jälkeen 17v:llä 0,6 promillea puistobileissä ja kolme keppanaa kassissa. Poliisilta ilmoitus lastensuojeluviranomaisille, ja sieltä joskus muutaman viikon päästä kirje kotiin. Sakko maksettu ajallaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoo kirjoitti:

olen 17 ja sain 15 päiväsakkoa, kun valehtelin poliisille olevani täysi-ikäinen. Hoidin sakon maksun jo, mutta tahtoisin tietää tuleeko kotiin erillistä ilmoitusta, että lapsenne on kyseisen rikkeen tehnyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu