Muutto ulkomaille

Olemme 5-henkinen perhe, joka haaveilee välivuodesta jossain Euroopan kolkassa.
Löytyykö samanhenkistä sakkia, joka haluaa vaihtaa ajatuksia ulkomaille muutosta? Kenties samalle suunnallekin?
Lapset 10,12 ja 15. Vinkkejä ja Ahaa-elämyksiä odotellen.
3595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juu...hyvä idea....
Kunhan muistaa, sosiaaliturvan säilymisen (jos aikoo tulla takaisin suomeen), kielitaidon, vakuutukset, kohdemaasta asunnon vuokraus takuusumma, lasten koulu, lekuri, liikkuminen (auto suomesta, vai hankinta ulkomailta vakuutus).
Siinä muutama asia.
ja tietenkin riittävästi rahaa kuluihin.

T Jo ulkomaille muuttanut, eikä kaduta..

Äänestä

Heip,

- Meillä auto myytiin heti Suomessa koska samalla rahalla sai uuden vastaavan kohdemaasta

- Työnantaja maksoi muuttokulut.

- Muutimme UK:hon jossa lääkäri-sairaalakulut ovat ilmaisia. Myös lääkkeet ovat naurettavan halpoja Suomeen nähden, esim. samassa verenpainelääkkeessä jopa 30x ero.

- Asunto löytyi viikossa koska niitä oli paljon tarjolla.

- Koulut ovat ilmaisia

- Lapsemme (7 ja 3 v) eivät osanneet kieltä lainkaan, ja olivat kodin ulkopuolella mykkiä 3 kk. Sen jälkeen alkoi katkeamaton puhetulva (opettajien kommentit). Puhuvat kuin syntyperäiset nykyään.

- Aluksi vuokrasimme Suomessa olevaa asuntoamme mutta loputa kyllästyimme Suomen veroihin. Ei myimme asunnon josta täällä ei mene veroa ollenkaan, mutta luonnollisesti Suomessa kyllä. Jäljelle jäi niin paljon rahaa että maksoimme käsirahan kahdesta talosta josta toisen laitoimme vuokralle. Vuokralainen maksaa käytännössä toisen talon lainan pois, ja lopputuloksena meille jää kaksi taloa.

Kuten tästä voi jo arvata, paluumuuttomme ei tule onnistumaan koska Suomi on liian kallis. Palkkojen pitöisi nousta yli 100% jotta saisimme saman elintason Suomessa. Eli tällainen vaara siinä muutossa on !!

Äänestä
  • Siis ostitte (käsirahalla) kaksi taloa joista toisen vuokrasitte. Nyt sitten vuokralainen oikeastaan maksaa teidän talonne?
    Miksi se vuokralainen on niin tyhmä? Ihmetellä täytyy miksei se tee samalla tavalla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuulia kirjoitti:

Olemme 5-henkinen perhe, joka haaveilee välivuodesta jossain Euroopan kolkassa.
Löytyykö samanhenkistä sakkia, joka haluaa vaihtaa ajatuksia ulkomaille muutosta? Kenties samalle suunnallekin?
Lapset 10,12 ja 15. Vinkkejä ja Ahaa-elämyksiä odotellen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu